вівторок, 26 вересня 2017 06:26

Путін не досяг політичної мети навчань із Білоруссю

Автор: REUTERS
  Президент Білорусі Олександр Лукашенко біля міста Борисов бере участь у білорусько-російських військових навчаннях ”Захід-2017”. Тривали 14–20 вересня. Президент РФ Володимир Путін відвідав захід на полігоні в Ленінградській області Росії за два дні до того
Президент Білорусі Олександр Лукашенко біля міста Борисов бере участь у білорусько-російських військових навчаннях ”Захід-2017”. Тривали 14–20 вересня. Президент РФ Володимир Путін відвідав захід на полігоні в Ленінградській області Росії за два дні до того

Терміни військових російсько-білоруських навчань вичерпано. Польща, країни Балтії можуть зітхнути з полегшенням. Керівництво НАТО — трохи знизити рівень готовності. Путін не ризикнув вийти за рамки оголошеної програми. Зокрема — задіяти ядерну зброю. Проте говорити про завершення операції "Захід-2017" зарано.

100 тис. "поставлених під штик" армійців свою справу зробили. Введений у Білорусь збройний контингент московітів добряче налякав Європу. Понад 20 тис. військовослужбовців, яких розгорнули у Кавказькому регіоні, справили належне враження на горців, що також не зайве. Над Україною нависло 55-тисячне військо, змусивши вжити запобіжних заходів. Серйозні маневри, із загрозою прорубати "Калінінградський коридор", пройшли на кордонах із країнами Балтії.

Полігонами їздило, літало і стріляло все найкраще, що мають збройні сили РФ. Кремль показав і уміння розгортати гібридні війни, і певну готовність до повномасштабної відкритої війни.

Усе це — військова складова найбільших із часів завершення Другої світової війни навчань. Вони мали й не менш важливу політичну місію. "Захід-2017" мав "запустити" Путіна на новий президентський термін. Дати старт його передвиборній кампанії. Це завдання лишилося не реалізоване. Великий старт завис.

Розгулятися господареві Кремля не дозволили злагоджені дії членів "антипутінської коаліції". На загрозу вони відповіли демонстрацією готовності дати ефективного відкоша.

Україна російсько-білоруські маневри зустріла стратегічним командно-штабним навчанням "Непохитна стійкість-2017", до якого було залучено інші військові формування. Швеція 11 вересня розгорнула найбільші за 20 років двотижневі військові навчання. У них беруть участь майже 20 тис. військовиків США, Франції, Естонії, Литви, Норвегії, а також позаблокової Фінляндії. Багатонаціональні навчання провела Грузія. Демонстрація присутності НАТО пройшла в Латвії. Армійці Сполучених Штатів прибули до Естонії. Посилила свої збройні сили американською присутністю Польща.

Ніколи ще світ не показував такої єдності перед імовірною воєнною загрозою. Сміливості Путіна у цій ситуації вистачило лише на демонстрацію танків Т-90М, Т-80БВМ і Т-72Б3. Але вони є лише модернізованими варіантами вже відомих радянських зразків. Як і твердопаливна міжконтинентальна балістична ракета "Ярс" стаціонарного базування та найпотужніша у світі (за оцінками самих московітів) неядерна бомба, які Кремль показав перед початком білоруських навчань.

Ще до активу Путіна можна занести провокацію в повітряному просторі Литви. Два військово-транспортні літаки Іл-76 мали продемонструвати: запрошені сім винищувачів США нездатні вас захистити. Проте акція вийшла малопереконливою: московіти заскочили на дві хвилини — й одразу навтьоки.

Чим запам'ятається "Захід-2017"? Новітніх зразків техніки спостерігачі не побачили. Особливої злагодженості — також. Фахівців міг зацікавити хіба що досвід розгортання гібридних операцій.

Загалом же Путін організував виснажливе для бюджету стандартне дійство невиправданих масштабів. Воно супроводжувалося низкою прорахунків, утрат. Зокрема, катастрофа надзвукового ракетоносця-бомбардувальника Ту-22М3 і навчально-бойового літака Як-130, загибель машини управління комплексу придушення зв'язку "Леєр-3", обстріл із бойових вертольотів групи спостерігачів, під час якого поранили кількох осіб і пошкодили мирну техніку. У дні навчань збройні сили РФ втратили командувача повітряно-десантними військами генерал-полковника Андрія Сердюкова (15 вересня зламав хребет в автомобільній аварії. — ГПУ), його заступника, а також помічника й ад'ютанта командувача.

Ще ці навчання запам'ятаються відмовою президента Білорусі відвідати із московським колегою один зі спільних полігонів. Прийняти, так би мовити, символічний парад.

Причиною демаршу Лукашенка називали різне: від протестних акцій усереди­ні країни до негідної начебто поведінки нахабних союзників. Насправді Олександр Григорович не ризикнув залишати країну, окуповану (хай і тимчасово, як обіцяли) армією чужої держави. Він усвідомлював: може не повернутися в рідну Білорусь. Або повернутися вже в іншу країну, як було з Михайлом Горбачовим у серпні 1991 року.

Політичної мети навчань не досягнуто. Путін не вийшов із них героєм.

Порятувати його може або негайна військова операція, що малоймовірно за нинішнього світового розкладу, або м'яка окупація Білорусі, яку буде названо формалізацією вже наявного союзного договору між двома державами. І тут присутність чи відсутність у Мінську президента Лукашенка не матиме суттєвого значення.

Тож говорити про завершення операції "Захід-2017" зарано. Почекаємо принаймні два-три тижні.

Зараз ви читаєте новину «Путін не досяг політичної мети навчань із Білоруссю». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 1
Голосування Як ви облаштовуєте побут в умовах відімкнення електроенергії
  • Придбали додаткове обладнання для оселі задля енергонезалежності
  • Добираємо устаткування та готуємося до купівлі
  • Не маємо коштів на таке, ці прилади надто дорогі
  • Маємо ліхтарі та павербанки для заряджання ґаджетів, нас це влаштовує
  • Певні, що незручності тимчасові і незабаром уряд вирішить проблему браку електроенергії
  • Наша оселя зі світлом, бо ми на одній лінії з об'єктом критичної інфраструктури
  • Ваш варіант
Переглянути