24 вересня в Німеччині відбулися вибори до парламенту. Блок партій Християнсько-демократичний союз та Християнсько-соціальний союз на чолі з Анґелою Меркель набрав найбільше голосів — 33%. Соціал-демократична партія посіла друге місце з результатом 20,5%. І заявила, що йде в опозицію. Раніше була в коаліції з політсилою Меркель. "Альтернатива для Німеччини" — на третьому місці, здобувши майже 13% голосів. Партія вперше потрапила до Бундестагу. Правопопулістська, виступає за скасування санкцій проти РФ.
До парламенту також пройшли Вільна демократична партія, Ліва партія і Партія зелених.
Увечері після виборів у Берліні мітингували більше тисячі людей, обурених результатом правих. Зібралися біля торговельного центру, де святкувала "Альтернатива". Вигукували гасла: "Ми проти нацистів", "Біженцям тут раді", "Геть нацистську пропаганду". Кидали пляшки в напрямку будівлі.
— Найважливіше — з ким Меркель формуватиме коаліцію, — каже експерт із міжнародної політики Василь Мирошниченко, 36 років. — Соціал-демократи не хочуть туди вступати. Очевидно, що з комуністами чи "Альтернативою" теж не об'єднається. На заваді — їхні погляди. Залишається домовлятися із "зеленими" та вільними демократами. Коаліцію складатимуть три партії. Отже, політика канцлера буде слабша, ніж за співпраці із СДНП.
Як це вплине на Україну?
— Меркель залишається канцлером — це для нас добре. Вона розуміє Росію й ситуацію в Україні. Санкції Євросоюзу проти РФ продовжуватимуть.
З часу повалення нацизму до парламенту Німеччини вперше пройшла партія, що декларує праворадикальні погляди. Чому так сталося?
— "Альтернатива" запропонувала те, що розчарований виборець не може отримати в традиційних партіях. Голосували за них невдоволені великою кількістю іммігрантів із Близького Сходу. Партія побудувала на цьому свою кампанію. Також її виборець — ті, кого розривають на частини ліво- і праворадикальні ідеї. "Альтернатива" є містком між ними.
Як ця політсила впливатиме на стосунки України з Німеччиною?
— 88 правих депутатів будуть у Бундестазі (із 631. — ГПУ). Вони пропагуватимуть нормалізацію відносин із Росією. Їздитимуть у Крим, Москву. Та їхній вплив буде незначний. Оскільки зовнішня політика — пріоритет виконавчих органів влади. Тобто канцлера й міністерства закордонних справ. До сьогодні МЗС очолював представник соціал-демократів, який мав позитивні настрої до Росії. Якщо цю посаду обійме хтось із "зелених", це буде антиросійський і проукраїнський міністр.
Ще до виборів офіційний Берлін заявляв, що очікує можливого в них втручання Росії. Чи було воно?
— Поки що стверджувати щось зарано. Опублікували документи, за якими Росія купувала рекламу на сотні тисяч доларів у США. Піднімали й розкручували певні теми. Треба прослідкувати, чи подібне зіграло на руку тій же "Альтернативі", чи не вплинуло на її результат.
Коментарі