Насильство, тиск, підкуп і обман під час виборів до Верховної Ради мали системний характер. Тому назвати їх чесними не можна, — вважає один із 15 членів Центральної виборчої комісії 46-річний Ігор Жиденко.
Наведіть конкретні приклади тиску на виборців.
— Пам'ятаєте смішну рекламу: "Переписала хату на кота"? Потім стає відомо, що проти її автора порушують кримінальну справу, оголошують у розшук. Це ж сигнал виборцю: критикуватимете — те саме буде з вами.
Газети пишуть про випадок, коли пенсіонерка агітувала проти Партії регіонів, а за це суд оштрафував її. А коли двоє провідних політиків країни, Юлія Тимошенко та Юрій Луценко, перебувають за ґратами, не можуть сподіватися на справедливе правосуддя і за це ніхто не несе відповідальності? Під час кампанії постійно з'являлась інформація про тиск на кандидатів від опозиції чи самовисуванців. Це викликало страх і впливало на волевиявлення виборців. Тому я — прибічник повторних виборів по всій країні.
Партії УДАР і "Свобода" мають понад 10 відсотків підтримки в суспільстві, однак не представлені у виборчих комісіях. Чому?
— Так виписаний закон. Усі партії мають право робити свої подання. Таких партій було понад 80. "Свободі" і УДАРу не пощастило з жеребкуванням.
Закон мав би бути виписаний по-іншому: партії мають право брати участь у жеребкуванні лише по тих округах, де висунули кандидатів. Натомість були випадки, коли вони висунули кандидатів по одному-двух округах, але отримали представництво в усіх виборчих комісіях країни. Було багато відомостей, що кандидатів перекуповують, торгують посадами в комісіях.
Безпосередньо до ЦВК скарги надходили?
— Так. Ми направляємо їх до прокуратури. А вона повертає їх назад із формулюванням "Контроль за виборчим законодавством здійснює Центральна виборча комісія". Але ж ЦВК не може вести слідство, порушувати кримінальні справи. У багатьох скаргах, що розглядала ЦВК, було зазначено "направити матеріали до Міністерства внутрішніх справ". Кожен член ЦВК, і особисто я, направив із десяток таких звернень. Ми зобов'язані, згідно із законом, повідомити правоохоронні органи про можливий злочин. З усіх моїх звернень на одне чи два відповіли "перевіркою не встановлено складу злочину". Інші просто проігнорували.
Зараз ідеться про призначення перевиборів у п'яти округах. Чому саме в них?
— Вони — найрезонансніші. Але я розширив би цей список. Наприклад, 11-й округ у Вінниці (після тривалого підрахунку перемогу здобув "самовисуванець" екс-губернатор Олександр Домбровський. На другому місці Наталія Солейко від "Батьківщини". — "ГПУ").
Яка процедура притягнення до відповідальності людей, які "унеможливили встановлення результатів виборів", як формулює ЦВК?
— У нас обмежені можливості щодо цього. Ми можемо змінити склад виборчої комісії або голову. Тобто впливати на кадровий склад. Але ЦВК не може притягнути до відповідальності. Це справа правоохоронних органів.
І все ж, чому обрали саме п'ять округів, а не 13, як каже опозиція, чи 20, 30, або 50?
— Потрібно проводити перевибори по всій країні. Звернемось до висновків міжнародних спостерігачів. У спільній заяві ОБСЄ, Парламентської асамблеї Ради Європи, НАТО й інших, наприклад, сказано: "зловживання адмінресурсом спостерігалось або було підтверджено в багатьох випадках у 15 областях".
Але перевибори по всій країні потребують великих коштів.
— Якщо ми хочемо справді демократично обраного парламенту, то, на мій погляд, потрібні перевибори по всій країні. Переголосування в кількох округах — це просто окозамилювання.
ЦВК має оприлюднити результати виборів до 12 листопада. Водночас ідеться про повторні вибори в п'яти округах. Закон не передбачає такої ситуації.
— Вона в якомусь сенсі — патова. Будемо приймати рішення колегіально. Водночас ЦВК не має коштів на перевибори. Центрвиборчком — тільки розпорядник грошей, що виділяють із держбюджету. Тут питань більше, ніж відповідей. Не обійтися без рішень на законодавчому рівні.
Коментарі
3