Заступник голови Адміністрації президента Ірина Акімова минулого тижня заявила про можливість продажу земель сільськогосподарського призначення іноземцям. Ринок землі мав би запрацювати з 2012 року.
— Ця заява — спроба вивчити реакцію суспільства на болючу тему ринку землі, — вважає голова Комітету економістів Андрій Новак, 38 років. — Тепер в Адміністрації президента аналізуватимуть громадську думку. Земля сьогодні — найдорожчий товар української економіки. Тому навколо нього будуть політичні спекуляції.
У прискоренні формування ринку землі зацікавлені дві сторони. Ті, хто дбає про розвиток держави, й ті, хто хоче побільше скупити на дешевших умовах для подальшого перепродажу. Питання ринку можна впорядкувати за два-три роки. На ринку має бути п'ять категорій земель, об'єднані єдиним земельним кадастром.
Перша — заповідні землі, які перебувають у державній власності, під охороною, їх не можна продавати.
Друга — землі державного резерву, що їх держава як власник може здавати в оренду до 25 років за рішенням рад.
Третя — землі житлової забудови, які за правом приватної власності можуть бути об'єктом застави і спадку;
Четверта — землі промислової забудови, які за правом власності промислового об'єкта можуть бути об'єктом застави і спадку.
П'ята — землі сільськогосподарського призначення, що їх держава як власник здає у чотириступеневу оренду: випробувальну до семи років і термінову на 15, 25 і до 49 років;
Не може бути вільного ринку орних земель, тільки орендні відносини. Інакше отримаємо виснажену аграрними технологіями ріллю. Економічного ефекту такий товар не принесе.
Коментарі