У щорічному посланні до Верховної Ради президент Віктор Янукович похвалився успіхами своєї команди. Зокрема спрощенням ведення бізнесу, зниженням податків, модернізацією реального сектору економіки тощо. Річне зростання виробництва на 0,2% він вважає успіхом. Мовляв, очікування були більші, та підвели переробна промисловість, сільське господарство, будівництво і фінансовий сектор. А загалом, на думку президента, у бідах України винна світова криза. Ледь не сказав "папірєднікі".
Між тим Держкомстат фіксує падіння виробництва третій квартал поспіль. Україна й далі зсувається донизу в міжнародних рейтингах. За легкістю сплати податків опинилася на 181-му місці зі 183. За індексом економічної свободи — на 163-му зі 179. За рівнем захисту права власності — ділить 128-129-і місця разом з Анголою. Індекс інвестиційної привабливості знизився до 2,14 бала за п'ятибальною шкалою. Інвестори тікають з України не під впливом світової кризи, а від сваволі влади та відсутності незалежного суду.
Та все ж головна біда криється в олігархічній системі економіки та державного управління.
На Заході мільйонерами ставали після багаторічного нарощування приватного капіталу. Часто — впродовж кількох поколінь. Наші ж скоробагатьки набили мішки грошима завдяки прихватизації, коли за безцінь стали власниками державних заводів і фабрик. При цьому часто не знали, як керувати новими активами, і просто різали на брухт устаткування.
Олігархи не зацікавлені у конкуренції, впровадженні новітніх технологій, ринкових механізмів тощо. Вони воліють прибирати конкурентів за допомогою силовиків та пастися на бюджетних коштах, "вигравати" за відкати тендери. Олігархи ведуть країну до прірви. Державну скарбницю вдається наповнювати лише за рахунок шаленого тиску на дрібних підприємців.
— Усі мої знайомі продають бізнес і тікають за кордон. Купують на курортних островах Середземномор'я міні-готелі й тим живуть, — розповідає підприємець із Херсонщини.
Порятунком може бути тільки впровадження вільної конкуренції, механізмів ринкової регуляції та позбавлення держави змоги корупційно перерозподіляти національні ресурси. Але все це нереально без усунення від влади олігархічних кланів.
Коментарі
2