Володимир Зеленський 11 лютого звільнив Андрія Богдана з посади керівника Офісу президента. Призначив натомість свого помічника Андрія Єрмака.
Андрій Богдан, 43 роки, очолив президентську Адміністрацію у травні. Коли її перейменували, з 25 червня став керівником Офісу президента. Раніше працював адвокатом Ігоря Коломойського. Був уповноваженим з антикорупційної політики в уряді Миколи Азарова.
48-річний Андрій Єрмак веде переговори з Росією про звільнення українців із полону. Супроводжує президента на міжнародних зустрічах. Має юридичну освіту. Був адвокатом. Продюсував фільми.
— Богдан був для Зеленського таким собі провідником, показав політику зсередини. Там він як риба у воді, — каже політичний оглядач Леонід Швець, 55 років. — З другого боку, він одинак, його власний інтерес — на першому місці. Це не влаштовує Зеленського. Настав час, коли мав відпасти, як перша ступінь ракети. Приводів багато — поведінка, манера спілкування. Богдан пересварився майже з усіма. Для керівника ОП це неприпустимо, бо кидає тінь на президента.
На відміну від Богдана, Єрмак — не окремий гравець, а людина на орбіті Зеленського. Тепер з'явиться політика Офісу президента, раніше її не було. Інше питання — якою вона буде? Поки що не зрозуміло.
1 лютого президент Володимир Зеленський проводив співбесіди з потенційними новими членами уряду. Зустрічався з представником України в контактній групі в Мінську Олексієм Резніковим і головою парламентського комітету з соціальної політики та захисту прав ветеранів Галиною Третьяковою.
В уряді планують розділити раніше об'єднані Міністерство у справах ветеранів, тимчасово окупованих територій і внутрішньо переміщених осіб, Мінекономіки, торгівлі та сільського господарства і Мінкультури, молоді та спорту.
Кабмін на чолі з прем'єр-міністром 35-річним Олексієм Гончаруком працює шостий місяць. У ньому три віцепрем'єри та 16 міністрів. Його торік у серпні затвердила Верховна Рада.
— Гончарук у кадрових питаннях обережний. Кого міняти в уряді, вирішує президент, — каже політолог Володимир Фесенко, 61 рік.
Були розмови про відставку уряду. Тепер — про кадрові ротації. Яка причина?
— Гончарук отримав показову підтримку Зеленського після заяви про відставку (у січні прем'єр написав її президенту. Напередодні в мережі опублікували "прослушку", де Гончарук каже, що він "повний профан в економіці". — ГПУ). Той дав йому шанс.
Рада до вересня не може відправити уряд у відставку. Але й ротації не проведе, доки парламент розглядає законопроєкт про ринок землі. Там чотири тисячі правок. Це займе не менше місяця. Можливо, і до кінця квітня. Хоча по Резнікову (ймовірно, Офіс президента бачить його керівником майбутнього Міністерства тимчасово окупованих територій. — ГПУ) питання майже вирішене.
Чому за зміни в Кабміні взялися саме зараз?
— Розмови почалися наприкінці грудня. Зеленський обіцяв, що після Нового року оцінить кожного міністра. Якщо відбулися співбесіди, значить, зміни будуть. Звільнити можуть одного-двох міністрів. Ймовірно, з'явиться віцепрем'єр з економіки, відповідатиме за інвестиції.
Міністерства і віцепрем'єрів скорочували, тепер збільшуватимуть кількість. Чому?
— Думали, зекономлять кошти, зменшать бюрократичний апарат. А виникли серйозні функціональні проблеми. Як у Міністерстві ветеранів і окупованих територій. Об'єднання виявилися штучні, не дали ефекту. Зеленський — темпераментний, довго не чекає. Бачить помилку — переглядає.
Восени можуть роз'єднати Міністерство розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства. Аграрна й промислова політика потребує окремих керівників. Від Міністерства культури спорт відділять у державну агенцію.
Кого замінять в уряді?
— Можуть поміняти міністрів, які виявилися не дуже ефективними. Подейкують про міністра соціальної політики Юлію Соколовську, міністрів президентської квоти — оборони Андрія Загороднюка й закордонних справ Вадима Пристайка. Президент хоче активнішої роботи.
Арсен Аваков шостий рік керує Міністерством внутрішніх справ. Завдяки чому так довго тримається?
— Має політичну гнучкість, пристосовується. Це спрацювало, коли залишився при зміні уряду 2016-го. Відтоді діє його політична вага. Став ключовою фігурою, в якій є потреба. Порошенко хотів його поміняти, але не вийшло. Тому що треба була коаліція з "Народним фронтом".
З другого боку, Аваков має вплив на окремі політсили, зв'язки з великим бізнесом. Утримався на посаді торік, бо вчасно оцінив політичні зміни. Ще під час президентської кампанії розумів — епоха Петра Олексійовича закінчується. Не стільки ставив на Зеленського, скільки грав проти Порошенка. І ставка зіграла. Зеленський оцінив, що Аваков нейтралізував адмінресурс Порошенка.
Цей уряд можна назвати провальним?
— Ні. Є проблеми. Виплата зовнішніх боргів зміцнила курс гривні та парадоксально зменшила надходження в казну. Це не наслідок діяльності Кабміну.
Ризикнули піти на складне й неоднозначне рішення щодо земельної реформи. Жоден попередній Кабмін не наважувався. Вдається утримувати стабільність — фінансову й соціально-економічну.
Чого бракує?
— Досвіду. По-друге, Кабмін неоднорідний. Є міністри, які мають менеджерський хист і пройдуть випробування. А є такі, кого призначили як експертів, а вони так і не стали потужними керівниками своїх відомств.
Які завдання стоятимуть перед оновленим Кабміном?
— Ті самі. Економічне зростання, інвестиції, реформи. На покращення добробуту громадян можна вийти лише за декілька років. Завдання-мінімум — погасити зовнішні борги. Від цього залежить фінансова стабільність. Плюс модернізація системи управління.
Поточні завдання — наведення ладу із зарплатами й преміями урядовців і керівників держкомпаній, оптимізація структури відомств. І соціалка — вчасна виплата зарплат і пенсій, покриття боргів, тарифи. Від їх виконання залежатиме доля уряду.
Коментарі