18 вересня міський суд Чорноморська виправдав 19 проросійських активістів, звинувачених в організації та участі в заворушеннях в Одесі 2 травня 2014 року.
Тоді загинули 48 людей, 200 постраждали. Відкрили 10 кримінальних проваджень за різними статтями — від убивств і захоплення державних будівель до хуліганства. 19 підозрюваних виправдали щодо епізоду на Грецькій площі міста, з якого почалася трагедія. Прокуратура вимагала покарання від 8 до 15 років.
У день футбольного матчу між одеським "Чорноморцем" і харківським "Металістом" фанати організували патріотичний марш. До вболівальників долучилися учасники місцевого Євромайдану, Самооборони, "Правого сектора". Проросійські активісти з битами, сокирами та звукошумовими гранатами перегородили ході дорогу. Сутички на Грецькій площі переросли у протистояння з вогнепальною зброєю. Там загинули шестеро людей.
П'ятьох учасників тих подій звільнили зі слідчого ізолятора, де вони перебували з весни 2014-го. Двох одразу в залі суду затримала прокуратура — за новим обвинуваченням. Сергія Долженкова та громадянина Росії Євгена Мефьодова підозрюють у посяганні на територіальну цілісність України. Решта — на свободі. Прокуратура подала апеляцію на рішення суду.
Раніше у провадженні був 21 підсудний. Двоє втекли з України. Один — у серпні цьогоріч. Другий — наприкінці 2014 року, в Крим. До суду під час засідання приїхав російський консул Олександр Страхов з охоронцем. Поспілкувався з матір'ю Долженкова. Потім активісти відігнали його від будівлі.
Немає жодного доказу на підтвердження звинувачення, сказав суддя. Також, що слідство провели неякісно. Наприклад, Грецьку площу і торговий центр "Афіни", де сталися сутички, оглянули через два тижні після трагедії. Допитали тільки одного з кількох сотень поліцейських, які були на місці подій.
Із другого боку, суддя не взяв до уваги матеріали, які слідство намагалося долучити після зміни складу слідчої групи. Відмовився від низки доказів. Зокрема, від інформації головного свідка Олександра Посьміченка, фото й відеоматеріалів.
Після оголошення вироку біля будівлі суду почалися заворушення між активістами, поліцією та нацгвардійцями.
Випущеному на свободу Євгенові Грищуку того ж дня в Овідіополі Одеської області невідомі пробили голову. Він перебуває в лікарні.
"Слідство зробило все, щоб ця справа ніколи не була розслідувана", — коментує екс-заступник голови Одеської облдержадміністрації Зоя Казанжи, 49 років, у "Фейсбуку".
— Експертно-журналістська група "2 травня" говорила і писала про умисний розвал справи всі три роки. Її учасники зібрали величезну кількість доказів, зняли фільми і видали книжку. Але ці матеріали мало кого цікавили.
— Ця справа свідчить про імпотенцію правоохоронної системи. Суд не міг ухвалити інший законний вирок. Він би не вистояв проти апеляції. Прокуратура розвалила справу ще на стадії слідства, — каже журналіст, колишній працівник прокуратури 40-річний Сергій Іванов. — Відповідальні за це — слідча група, процесуальні керівники. Відбулася зрада на середній ланці, на рівні виконавців. А прокурор області заплющив на це очі. Винен також генеральний прокурор, за якого справу скерували до суду (Віталій Ярема. — ГПУ). Визначити нападників на наших патріотів — не важко. Події 2 травня зняті на відео. Всі в Одесі знають, хто що робив. Це — саботаж. У місті багато впливових людей підтримують сепаратистів. Наприклад, колишній "регіонал" Сергій Ківалов. Не виключаю і підкуп прокуратури.
Коментарі