31-річна Наталя для свого шестирічного сина Сашка щоранку влаштовує "катування бутербродами": не поснідаєш — не зможеш навіть портфеля підняти! Погрози трохи діють: напівсонний Сашко слухняно сьорбає чай, а бутерброд просить сховати у портфель. Там вже чекають свого часу яблуко, пакунок із горішками та булочка.
Сашко знає, що "обід буває гарячий і смачний, як мамин борщ". Але його він скуштує, у кращому разі, ввечері. Опівдні у школі дають тільки ледь теплий чай і хліб з маслом чи повидлом. Це все, чим можна поласувати за рахунок місцевого бюджету в маленькому селі на Вінниччині.
Безплатні обіди в наших школах поновили 2004-го
Захворюваність органів травлення у дітей в Україні за останні 10 років зросла в півтора разу. Безплатні обіди в наших школах поновили 2004-го, коли Кабмін затвердив відповідні норми харчування. Розраховуючи їх, керувалися не так фізіологічними потребами дітей, як спущеним згори лімітом: безплатний обід для учнів перших-четвертих класів мав коштувати дві гривні тридцять копійок.
Навіть за цінами позаминулого року на такі гроші приготувати комплексний обід було важко. На місцях подекуди не могли "викроїти" й цієї дещиці. Водночас у Києві та інших "благополучніших" містах із місцевого бюджету доплачували і доплачують до згаданої норми принаймні ще стільки ж. Але ціни на основні продукти харчування весь час змінюються. Як у шкільній їдальні приготувати обід за два тридцять, якщо сто грамів м"яса сьогодні коштує два сімдесят?
Вихід із цієї ситуації пропонують учені. За словами головного спеціаліста з гігієни харчування МОЗ України Валентини Кульчицької, 59 років, м"ясна котлета вагою 50 грамів може з"являтися на столі дитини раз на тиждень. Так само страва із сиру, яйце, риба.
Перевагу надають курятині, бо вона найдешевша
— З цього мінімуму професійний кухар може створити смачний обід із першої та другої страв плюс компот чи сік, — переконана Валентина Павлівна.
Але на практиці виходить так: що далі від столиці, то менш апетитне меню у шкільному буфеті. Розповідають, як в одній з провінційних шкіл на обід діти їли? суху "Мівіну". Проте і в київських "душевний супчик" готують не скрізь, подекуди обмежуючись казенною другою стравою. З усіх різновидів м"яса перевагу віддають курятині, бо вона найдешевша. Обіди все частіше стають пісними, а соки та компоти витісняє чорний чай неприродного кольору.
Та виявляється, обід у школі повинен бути насамперед не смачним, а гарячим.
— Головне призначення безплатних гарячих обідів — не дозволити дитині весь день жувати всухом"ятку, — пояснює Валентина Кульчицька. — Утім, якщо учень перебуває в школі до вечора, відвідує групу подовженого дня, то без маминих бутербродів годі обійтися. До того ж, на відміну від молодших школярів, серед учнів середніх і старших класів право на безкоштовні гарячі обіди мають далеко не всі. За рахунок бюджетних асигнувань харчуються тільки діти-сироти та малозабезпечені, постраждалі внаслідок Чорнобильської катастрофи, а також ті, хто стоїть на диспансерному обліку у медичних закладах. А це — лише десять відсотків від загальної кількості школярів.
Ніколи не годуйте дитину силоміць
Занепокоєні медики і якістю продуктів, що їх завозять до навчальних закладів. Тому радять щодня підгодовувати дитину домашніми м"ясними чи рибними стравами, давати як мінімум склянку соку, овочевий салат і фрукти. У шкільній їдальні цього або не пропонують зовсім, або дають "на один зуб".
— Найкраще було б організувати чотириразове харчування, — каже Валентина Кульчицька. — Вранці готувати дитині повноцінний сніданок. Як варіант — молочна каша та омлет чи картопляне пюре з сосискою. А до школи давати бутерброди й сік або гроші на булочку та склянку кефіру чи соку зі шкільного буфету. Увечері приготуйте смачну, але бажано легку вечерю. І ніколи не силуйте дитину їсти.














Коментарі