Ексклюзиви
пʼятниця, 30 червня 2017 07:20

Треба перезаснувати державу і створити іншу Конституцію

28 червня в Україні відзначили День Конституції. Не можу святкувати день того, що не працює в цій державі.

Є поняття "дефіцит конституційної легітимності". Це коли суспільний договір став формальним актом, а його правила не діють. Коли рішення в країні прий­мають відповідно не до Основного закону, а до політичної доцільності. Це коли політики на коліні, за допомогою ножиць і клею, влаштовують переділ повноважень, а потім — власності. Відрізають у Конституції одні статті і вклеюють інші.

Так було 2004-го. Тоді команда Віктора Ющенка погодилася на конституційну реформу авторства Віктора Медведчука (під час помаранчевої революції політсили Леоніда Кучми та Віктора Януковича вимагали конституційної реформи в обмін на згоду організувати повторне голосування другого туру президентських виборів. 8 грудня 2004 року Верховна Рада її ухвалила. Передбачала перехід від президентсько-парламентського до парламентсько-президентського правління, формування уряду коаліцією депутатських фракцій, подовження терміну повноважень парламенту до п'яти років. — ГПУ).

2010-го через рішення Конституційного суду Україна перетворилася з парламентсько-президентської в суперпрезидентську республіку. А 2014 року в неконституційний спосіб скасували це незаконне рішення Конституційного суду.

Згадаймо й ігри навколо розробки нової редакції Основного закону. Всі спроби закінчувалися наступним: тут відрізаємо повноваження, а сюди додаємо. Найяскравішим прикладом такої логіки був проект Конституції від Партії регіонів і "Батьківщини" 2009 року. Коли Юлія Тимошенко і Віктор Янукович хотіли переформатувати державу під своє співуправління.

Конституційний простір не з'єднує право в Україні. У нас застосовують одноразові закони. Під певні вибори й конкретних людей.

Потрібно вибори до Верховної Ради провести так, щоб забезпечити представництво основних фінансово-промислових груп і створити пропрезидентську більшість? Приймаємо закон про парламентські вибори 2014 року. При цьому всі експерти і навіть автори закону стверджують, що це лише на один раз. Треба призначити генпрокурором Юрія Луценка, людину без спеціальної освіти — готовий закон.

Коли у суспільства немає Конституції — написаної або фактичної, немає правил співжиття — воно перетворюється на неефективну державу. А у правлячої верхівки зростає спокуса навести лад "сильною рукою".

Нам потрібна вже не модернізація Конституції, а перезаснування державності й ухвалення нової редакції Основного закону. З новими принципами і правилами співжиття, які гармонізують інтереси різних суспільних груп.

Зараз ви читаєте новину «Треба перезаснувати державу і створити іншу Конституцію». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 1
Голосування Як ви облаштовуєте побут в умовах відімкнення електроенергії
  • Придбали додаткове обладнання для оселі задля енергонезалежності
  • Добираємо устаткування та готуємося до купівлі
  • Не маємо коштів на таке, ці прилади надто дорогі
  • Маємо ліхтарі та павербанки для заряджання ґаджетів, нас це влаштовує
  • Певні, що незручності тимчасові і незабаром уряд вирішить проблему браку електроенергії
  • Наша оселя зі світлом, бо ми на одній лінії з об'єктом критичної інфраструктури
  • Ваш варіант
Переглянути