8 серпня в Сполучених Штатах Америки оголосили нові санкції проти РФ. Це – відповідь на отруєння у Великій Британії колишнього російського розвідника Сергія Скрипаля та його доньки. Перший пакет санкцій за використання Росією хімічної зброї в Солсбері почне діяти 22 серпня.
Обмеження вплинуть на товари, що стосуються національної безпеки Росії. А саме — комп'ютерне обладнання, сенсори, лазери, телекомунікаційне устаткування, пристрої в галузі видобування нафти й газу, літакобудування.
Після запровадження першого етапу заборон Росія має надати докази, що надалі не застосовуватиме хімічну зброю. Інакше США введуть другий пакет — суворіший. Ідеться про скорочення дипломатичних і майже цілковите обмеження торгівельних стосунків. Імовірна й заборона літати до Штатів для компанії "Аерофлот".
Шість сенаторів 2 серпня подали до Конгресу законопроект під назвою "Акт про захист американської безпеки від агресії Кремля". Ці санкції називають "пекельними".
Вони передбачають замороження активів російських банків і визнання РФ державою-спонсором тероризму. Зараз у цьому переліку є чотири країни — Іран, Північна Корея, Сирія й Судан.
Пакет включає обмеження щодо російських політиків і олігархів, близьких до президента Володимира Путіна, а також — інвестицій у енергетику. Продовжать ембарго на імпорт урану з Росії. Заборонять видачу ліцензій громадянам США, які хочуть видобувати нафту в РФ. Діятимуть і проти компаній, що беруть участь у будівництві "Північного потоку-2" — газогону з Росії в Європу в обхід України.
— Путін продовжує бути небезпечним для нашої країни й союзників, — каже сенатор 64-річний Роберт Менендес. — Кремль атакує нашу демократію, підтримує військового злочинця в Сирії та порушує суверенітет України. Якщо законопроект ухвалять — наслідки струсонуть режим Путіна до краю.
— Це можна буде назвати оголошенням економічної війни, — заявив російський прем'єр Дмитро Медведєв, 52 роки. — І на неї необхідно буде реагувати. Економічними й політичними методами. А за необхідності — й іншими.
На тлі новин про нові обмеження російський рубль упав до найнижчої позначки за два роки. Долар здорожчав на 1,64 руб. — до 65,13.
"У Вашингтоні прийшли до висновку: неможливо далі посилювати санкції проти оточення Путіна й вдавати, що сам президент не залучений у сумнівні операції, — пише для видання "Форбс" російський економіст 49-річний Владислав Іноземцев.
— У разі потрапляння РФ у список країн-спонсорів тероризму стануть можливі серйозні фінансові заходи проти країни. Аж до обмеження будь-яких міжнародних дій для банків із державною участю. Також Америка заморожує всі видані громадянам країн-спонсорів тероризму візи та припиняє прийом від них імміграційних заявок".
— Запропоновані сенаторами санкції значно масштабніші й жорсткіші за всі попередні, — говорить президент Центру глобалістики "Стратегія ХХІ" Михайло Гончар, 54 роки. — РФ варто чекати руйнівних наслідків. Енергетичний товарообіг буде сильно обмежений. Посилиться протидія стратегічному для Росії "Північному потоку-2". Це дуже вдарить по економіці.
Москва опиниться в повній економічній і дипломатичні ізоляції, якщо РФ таки визнають державою-спонсором тероризму. Причетних фізичних і юридичних осіб оголосять міжнародними військовими злочинцями. У першу чергу, це буде оточення Путіна.
Санкції стримують Росію від активних військових дій на Донбасі. Вони не змусять Кремль покинути українську територію. Але поступово знищують російську економіку.
Коментарі