Науковий директор Школи політичної аналітики Києво-Могилянської академії Олексій Гарань, 48 років, вважає, що обрання Барака Обами президентом США зменшить антиамериканські настрої в країнах так званого третього світу.
Як відтепер зміниться геополітика США?
— Стане компроміснішою. Обама шукатиме кращого порозуміння з партнерами в Західній Європі. Стане поміркованішою позиція США в Іраку. Війська поступово виводитимуть.
Сполучені Штати будуть активнішими щодо забезпечення миру в Афганістані й пошуку компромісів з Іраном. Обамі буде діяти легше, бо він має підтримку в обох палатах Конгресу — скрізь переважають демократи. До того ж його обрання зменшить антиамериканські настрої в третьому світі, зокрема в мусульманських країнах.
Що зміниться в позиції США щодо України?
— Принципових змін не буде. Продовжиться курс на підтримку наближення Києва до НАТО. Решта залежатиме від самої України.
Важливо, що торік у грудні підписано хартію про стратегічне співробітництво між США й Україною. Її вважають важливим партнером і демократи, і республіканці. Новий держсекретар Хілларі Клінтон добре знається на українських справах, бо курс на поглиблення відносин з Україною вибудовувався за часів президентства її чоловіка.
Чи зазнає змін політика Білого дому щодо Росії?
— На відміну від республіканців демократи роблять більший акцент на багатосторонній дипломатії. Від нової адміністрації Білого дому варто очікувати зваженішої риторики на адресу Кремля. Але останні дії Москви показали, що з нею буде дуже важко шукати компроміси. Розв"язана Росією газова війна стала викликом Заходу. Це позначиться на американо-російських відносинах.
Новий віце-президент США жорстко критикував дії Москви на Кавказі
Варто згадати, що новий віце-президент США Джо Байден жорстко критикував дії Москви на Кавказі. Він розуміє всі небезпеки, пов"язані з нинішнім курсом Росії.
З якими найбільшими проблемами зіткнеться Барак Обама?
— Найпершою є фінансово-економічна криза. Крім цього, загострена ситуація на Близькому Сході. Від Обами очікують, що Білий дім посилить посередницькі зусилля у врегулюванні конфлікту між Ізраїлем та арабськими країнами.
Загалом, коли в США приходить новий президент, в авторитарних режимів і недемократичних рухів постає спокуса випробувати його на міцність. Можуть бути різні провокації, терористичні акти. Іран і "Аль-Каїда" здатні піднести неприємні сюрпризи. Тож Обамі важливо показати, що він готовий на рішучі та жорсткі дії.
Стратегічно для США найбільшим викликом і основним геополітичним суперником залишається Китай. Обамі треба думати, як це суперництво зробити мирним і позбавити його вибухонебезпечних тенденцій.
Коментарі