Директор Державної служби зайнятості Володимир Галицький, 44 роки, вважає, що влітку можна поєднувати роботу й відпочинок.
Хто найчасітше шукає влітку тимчасову роботу?
— В основному студенти, а також викладачі, співробітники навчальних закладів. Адже школи та вузи йдуть на довгі канікули. Також сезонну роботу часто шукають працівники підприємств, яких відправили у тривалі відпустки за власний рахунок. Бажають підробити домогосподарки, пенсіонери. За сприяння служби зайнятості торік на сезонних роботах працювала 41 тисяча людей.
Що потрібно для тимчасового працевлаштування?
— Більшість "літніх" вакансій — а це робота на два-три місяці — не вимагають від працівника ані кваліфікації, ані досвіду роботи.
Де можна підробити в літню пору?
— Існує кілька видів літніх заробітків. Такі роботи є в лісовому та сільському господарствах, переробній галузі, популярні вони в санаторно-курортних закладах.
Тим, хто виявляє цікавість до робіт на літо, у центрах зайнятості нададуть вичерпну інформацію про наявність відповідних вакансій по всій Україні.
Наприклад, будь-який власник мобільного телефону може просто дізнатися про наявність бажаної роботи. Треба лише набрати номер 730 і написати есемес — скажімо: "Повар, Ялта", і вам надходитимуть повідомлення про наявність таких вакансій та зарплат. Ця послуга безкоштовна.
Оплата праці не може бути нижчою за мінімальну в країні
Як платять за сезонні роботи?
— Залежно від продуктивності, скажімо, на сільгоспроботах: більше збереш — більше одержиш. За літо на збиранні врожаю можна заробити три тисячі гривень і більше. Плюс ще отримати преміальні овочами і фруктами.
Чи можливо знайти роботу ближче до моря?
— Багато хто поєднує працю й відпочинок. Їдуть у дитячі табори, пансіонати, санаторії. Влаштовуються у бари, кафе, ресторани, що працюють тільки в літній період, коли багато відпочивальників. Таке працевлаштування економічно вигідне для родини. Нерідко роботодавці крім зарплати надають співробітникам житло, пільгове харчування. Тому є можливість узяти з собою дітей.
Хтось шукає таку роботу по оголошеннях. Але надійніше, приїхавши в обране курортне містечко, звернутися до місцевого центру зайнятості. При цьому ваша прописка не має значення. Тільки врахуйте: роботодавці пропонують невисокі зарплати – від 500 до 1000 гривень на місяць. Але при цьому з вами укладають трудовий договір, беруть офіційно, із записом у трудовій книжці, додержанням соціальних гарантій. Оплата праці не може бути нижчою за мінімальну в країні.
Чи можна заробити більше?
— Так. Наприклад, продавцям морозива, води, квасу, шаурми тощо платять до сімдесяти гривень на день. Але людей для такої роботи, як правило, набирають не через центри зайнятості, а з вулиці. Тому ніяких гарантій своєчасної оплати немає. Є тільки усні домовленості з тим, хто вас наймає.
Коментарі