На цьому тижні Верховна Рада ухвалила закон про продовження мораторію на продаж земель сільськогосподарського призначення — до 1 січня 2016 року. За нього проголосували 269 народних депутатів.
— У суспільстві нема однозначного ставлення, чи потрібен в Україні ринок земель, — каже гендиректор Українського клубу аграрного бізнесу Володимир Лапа, 36 років. — Четверта частина українців узагалі проти ринку землі. Близько 40 відсотків можуть його підтримати за певних умов. Тому продовження мораторію — правильне рішення. Поки що українське суспільство не готове сприймати землю товаром.
Повинна бути логіка у проведенні земельної реформи. Законопроект "Про ринок землі" досі лежить у парламенті. Він не може бути прийнятий у такому вигляді, як є. По-перше, значна його частина реалізована іншими законами. По-друге, закон потребує суттєвих змін, чого не можна зробити між першим і другим читанням. Третє — був опрацьований новий проект закону про обіг земель сільськогосподарського призначення. І щодо нього немає консенсусу ні серед політиків, ні серед громадян.
Спочатку провести обговорення функціонування ринку землі із суспільством. Розібратися з кожною деталлю. Наприклад, хто може бути покупцем землі? Якщо до потенційних покупців висунути надто суворі умови, їх буде мало, приток капіталу обмежиться, й ціна на землю буде низькою. З іншого боку, є ризики спрощення доступу до ринку — можна втратити контроль над процесами. Хоча, наприклад, у деяких країнах Східної Європи іноземці можуть купувати землю — її із собою не вивезеш.
На рівні парламенту та бізнесу виокремлюються потужні сили, які зацікавлені у вільному обігу землі. Але й вони не поспішають скасовувати мораторій, який всіх влаштовує.
Коментарі