Люди вийшли на акції протесту після 30 листопада, коли "Беркут" побив студентів на майдані Незалежності в Києві. У настроях українців переважала думка: так бути не може. Вимагали відставки міністра внутрішніх справ Віталія Захарченка та прем'єр-міністра Миколи Азарова. Влада півтора тижня не реагувала на виступи, а 11 грудня силою спробувала витіснити людей з Майдану. Акції стали ще масовішими. На майдані Незалежності і Хрещатику встановили наметове містечко, на підступах спорудили додаткові барикади. Головна вимога — відставка президента Віктора Януковича.
Майдан протестує другий місяць. Влада не йде на поступки. До наступних президентських виборів залишається понад рік. "ГПУ" запитала в експертів:
1. Скільки стоятиме Майдан?
2. За яких умов він може розійтися?
Кость Бондаренко, 44 роки, політолог:
1. Майдан може стояти скільки завгодно. Та питання не в кількості днів, а в якості. Якщо не буде видимого здобутку, він перетвориться на аналог наметового містечка на підтримку Юлії Тимошенко, яке вже третій рік стоїть під Печерським райсудом. Там житимуть люди, яким це в кайф. Майдан має виставити реалістичні цілі й добитися їх виконання. Ставили мету — відставка уряду. Не змогли добитися. Так само, як і зняти з посади міністра Захарченка й перемогти у п'яти проблемних округах. Здобутків поки що немає. Плану в опозиції — теж.
2. Хтось має сказати це сакраментальне слово: "Розходимося". Але потрібно розуміти: той, хто на це наважиться — поставить крапку у своїй політичній кар'єрі. Тому кожен цього боїться. Треба запропонувати щось реалістичніше, бо Майдан не дає віддачі. Можливо, їхати в регіони. Опозиція не йде на Схід, бо не розуміє його. У складі ради Майдану тільки п'ята частина — вихідці зі Східної України. Тим виборцям ближчі соціальні, а не націоналістичні "свободівські" гасла. А соціальна програма Майдану невиразна. Він досі не сказав, чим його Україна відрізнятиметься від нинішньої.
Володимир Яворівський, 71 рік, народний депутат від "Батьківщини":
1. Під час чергувань питаю в людей, чи не поїхати б їм відпочивати. Вони кажуть: мені без перемоги їхати додому нічого. Тому Майдан стоятиме. Нещодавно було відчуття, що пік минув, і все скоро стихне. Люди були зневірені відсутністю реальних досягнень. Влада не давала ознак, що вона чує когось. Сьогодні я переконаний, що на Різдво тут варитимуть кутю. Найважче — протриматися період свят, до 14 січня. Потім влада муситиме піти на поступки. Янукович може здати уряд. Але сам у відставку не піде.
2. Майдан може задовольнити відставка Кабміну, повернення до Конституції 2004 року, де повноваження Януковича будуть різко обмежені. Та люди не розійдуться. Звісно, рішення щодо завершення Майдану можуть прийняти. Але за потреби — він блискавично повернеться.
Андрій Курков, 52 роки, письменник:
1. Суспільству потрібна мета. Спершу була — достояти до Нового року. Наступна — президентські вибори. Майдан політизувався, тепер це — громадсько-політична організація. Опозиція поділилася із громадськістю відповідальністю. І тому велике питання, як діятиме така складна формула.
2. Майдан може не так розійтися, як зникнути. Про нього вже пишуть значно менше, ніж раніше. Якщо після свят зникатиме відголос, то навіть якщо люди стоятимуть, це означатиме: Майдану не існує. Йому треба переходити до політичної роботи. Влада стоїть на тому, щоб нікого зі своїх не здавати. Вона не йде і навряд чи піде на реальні поступки. Більшість активістів не задовольнить заміна прем'єра Миколи Азарова на Сергія Арбузова. Проблема Майдану в тому, що спочатку не було конкретних і незмінних вимог.
Ігор Луценко, 35 років, громадський активіст:
1. Майдан може стояти і рік, і два. Людей змушує протестувати все погане — по країні достатньо приводів виходити на Майдан зі своїм горем. Дії влади підштовхують гуртуватися. Поки є Майдан — є захист суспільства, оскільки люди забирають символічну територію і кажуть владі: "Ви тут не правите". І це головна його функція.
2. Максимум, чого хотілося б людям — це вибори президента. До 2015 року Янукович не має шансу дожити як глава держави. Якщо номінально Віктор Федорович залишиться, але реально він буде усунений, то Майдану в нинішньому вигляді стояти немає сенсу. Хоча лишатиметься "майданний мінімум". Має бути створений проукраїнський уряд, якому передадуть керування країною. Тоді більшість людей будуть готові роз'їхатися і до 2015 року не повертатися.
Володимир Олійник, 56 років, народний депутат від Партії регіонів:
1. Майдан себе вичерпав. Надалі відбуватиметься деградація, оскільки немає чіткого плану дій. Питання треба вирішувати, але не в такий спосіб, а за столом переговорів. Держава потребує не лише зміни прізвищ, а й реформування політичної системи, можливо, і зміни Конституції. Не треба виключати варіант референдуму, де люди могли б висловити своє бачення виходу із цієї кризи.
2. Майданні активісти не мали й не мають чітких вимог. Спочатку хотіли відставки уряду, потім — дострокових парламентських та президентських виборів. Для цього немає юридичних підстав.
Коментарі
1