— Треба пред'являти жорсткі вимоги до осіб, які претендують на посаду президента. Пропоную закріпити норму про постійне проживання на території Росії не менше 25 років. А також про відсутність іноземного громадянства або дозволу на проживання в іншій державі. Не тільки на момент участі у виборах, а й раніше, — каже російський президент 66-річний Володимир Путін 15 січня під час щорічного звернення до Федеральних зборів. Оголосив про намір провести конституційну реформу. 20 січня вніс у парламент відповідний законопроєкт. Президентом РФ можна бути тільки двічі за життя, згідно з документом.
Серед запропонованих змін — посилити роль парламенту та губернаторів, запровадити верховенство конституції Росії над міжнародними правом. Пропонує закріпити роль Державної ради — органу при президенті, до якого входять глави суб'єктів федерації, члени уряду, спікери Держдуми і Ради федерації, представники президента у федеральних округах.
Зараз глава держави призначає прем'єра й міністрів зі згоди Держдуми. Путін пропонує, щоб парламент міг за поданням голови уряду затверджувати всіх віцепрем'єрів і міністрів. Президент втратить право відхиляти підтриманих Думою керівників міністерств і буде зобов'язаний їх затвердити.
Конституційні зміни затвердять на референдумі на початку травня, повідомляє російська преса.
— Путін більше не балотуватиметься в президенти (не може обіймати посаду більш як двічі поспіль, за чинним законодавством. — ГПУ). Тому зменшить повноваження для цієї посади. Планує створити модель парламентсько-президентської республіки. Сам може очолити так звану Державну раду, — говорить публіцист Віталій Портников, 52 роки.
— Відмова від верховенства міжнародного права перетворює Росію на Радянський Союз. На території країни не зможуть діяти міжнародні конвенції. Те ж стосується судів і документів на кшталт Будапештського меморандуму (договір 1994 року, за яким Росія, США й Велика Британія надали Україні безпекові гарантії взамін на ядерне роззброєння. — ГПУ). Яке б рішення не прийняв будь-який міжнародний арбітраж у суперечці Росії та України, Москва його не виконуватиме. Тепер матиме для цього юридичні підстави, прописані у конституції. Це "привіт" європейським політикам, які наполягали, що РФ неодмінно треба повернути до Парламентської асамблеї Ради Європи. Мовляв, тільки так росіяни зможуть відстоювати свої права в Європейському суді.
— Володимир Володимирович буде поступливішим у зовнішній політиці, — каже російський публіцист Леонід Радзіховський, 66 років. — Зокрема, щодо України. Шукатиме миру на Донбасі. Буде заморожений конфлікт, як у Придністров'ї. У перехідний період для нього важливо, щоб нову конструкцію і його на новій посаді визнав Захід.
— Наступні вибори російського президента пройдуть за новою редакцією конституції. Це за старою Путіна обирали чотири рази. Тепер можна ще два — наприклад, із 2024 по 2036 роки, — вважає політолог 79-річний Андрій Піонтковський.
"Треба якісний уряд, як було після анексії Криму"
15 січня прем'єр-міністр Росії Дмитро Медвєдєв оголосив про своє звільнення з посади та відставку уряду. Володимир Путін призначив його заступником голови Ради безпеки РФ. Наступного дня Держдума затвердила нового главу уряду — 53-річного Михайла Мішустіна. Доти очолював податкову службу.
— Роль Дмитра Медвєдєва в новій вертикалі влади Росії до кінця не зрозуміла, — каже політолог Іван Преображенський, 38 років. — Можливо, йому знову дадуть президентство без повноважень. Як у 2008–2012 роках, коли був формальним главою держави.
Мішустін — хороший управлінець. В умовах транзиту влади Путіну треба надійні тили — якісний уряд. Так було після анексії Криму. Системні ліберали не брали участі в рішеннях щодо півострова, але їх зібрали після, пояснили ситуацію й запропонували рятувати економіку під час санкцій і падіння цін на нафту. Професіонали непогано впоралися, забезпечивши стійкість влади.
Коментарі