Заступник київського міського голови і лідер столичної "Пори" Сергій Рудик, 37 років, вважає, що масовий наплив іногородніх заробітчан є добром для Києва.
Головною причиною дострокових виборів у Києві є боротьба за дорогу столичну землю?
— Так, про це говорять найбільше. Та не пересічні люди, а політики — особи зацікавлені. Ті, що особисто не можуть впливати на вирішення земельних питань.
Але не влаштовують же перевиборів рад у містах, що межують із Києвом — а земля там теж дорога. Нема цього і в Криму — уявляєте, скільки може коштувати узбережжя? А столиця стала політичним полігоном. Не лише через землю, а й через майбутні президентські вибори — власне, вони є головною причиною нинішніх дострокових виборів. Фактично посада київського міського голови є четвертою за ієрархією в державі. Завойовник цього плацдарму матиме великі переваги.
Які політичні сили потраплять до Київради і чи буде її майбутній склад таким, що забезпечить стабільну роботу?
— Які б сили туди не потрапили, до закінчення президентських перегонів їй нормально працювати не даватимуть. Утім, думаю, туди пройдуть блок Черновецького і БЮТ, блок Кличка, НУ-НС, "Пора", блок Литвина. Можливо, кілька депутатів від блоку Омельченка.
Чому "Пора" йде на столичні вибори окремо?
— Ми завжди відповідаємо на кинуті виклики. Хоча, звісно, бувають ситуації, коли національно-демократичним силам слід об"єднатися — як-от на останніх виборах до Верховної Ради.
"Пора" асоціюється з Майданом і помаранчевою революцією — чи не слабшають ваші шанси з віддаленням тих подій у часі?
— Ні. Хоча що далі від 2004 року, то складніше набирати відсотки на самій назві. Але ми вже тривалий час реально працюємо. У столиці в нас 10 живих районних організацій, по два-три депутати в кожній райраді. У кожному районі є приймальні, куди кияни можуть звернутися зі своїми проблемами. Сьогодні ми працюємо за принципом "менше прапорів — більше справ". Наприклад, реалізували програму "Ні майданам — так майданчикам": облаштували в місті 14 дитячих майданчиків вартістю 45–48 тисяч гривень кожен. Переконаний, що це вартує зараз більше, ніж 10–15 мітингів, якими прославилася колись "Пора".
Кого підтримуєте на виборах міського голови?
— Ми вирішили, що не личить "Порі" розриватися між гарними і розумними. Адже міський голова не цар, вирішувати багато що буде Київрада. Ліпше бути шиєю, що крутить головою. До влади має прийти не лідер, а команда на чолі з лідером. І не треба перебільшувати його роль, бо це не дає нічого доброго ні суспільству, ні команді. Показовою є ситуація з блоком "Пора"-ПРП на виборах 2006 року. Прийшовши в міськраду на наших акціях, репутації, гаслах і підтримці, перший номер нашого списку Віталій Кличко заявив: ані "Пора", ані ПРП в назві фракції не потрібні. Має бути особистісний блок Кличка. Звісно, нам це не сподобалося. Сьогодні нам важливіше провести в Київраду 8–10 депутатів, аніж допомагати комусь стати мером. Та й кияни довірятимуть тим, хто працював для них особисто, а не учасникам шоу Савіка Шустера.
У регіоні середня зарплата — тисяча гривень, а в Києві — 3700
Що думаєте про наміри змінити законодавство й провести вибори мера в два тури?
— Ми проти будь-яких змін законодавства під час кампанії. З нами ніхто не працюватиме як із державою і як із політиками, якщо постійно ставитимемо на перше місце доцільність, а не закон. Ініціаторам дострокових київських виборів правильно було б заслухати спочатку звіти комісій, які займалися розслідуванням діяльності столичного міського голови, змінити виборче законодавство. Можливо, запровадити мажоритарну систему й поновити зв"язок виборця й депутата. Чого було поспішати? Все одно ставку роблять на президентські вибори. Тож якби київські відбулися восени, нічого страшного не сталося б. Але хотіли якнайшвидше. Ухвалили в парламенті продиктоване доцільністю незаконне рішення — то хоч грайте вже за правилами, які були на той час. І які, до речі, колись самі ж і приймали. Розмови про другий тур — це міжусобиця політиків, які не змогли домовитися щодо єдиного кандидата.
Інтрига щодо переможця на виборах мера існує?
— За соціологічними опитуваннями Черновецький випереджає Кличка на 10 відсотків. До виборів залишається місяць. То яка тут інтрига? Турчинов має 7 відсотків, ну нехай набере 10–12.
Ви сказали, що Київраді не дадуть нормально працювати до наступних президентських виборів. Це не загрожує підготовці до футбольного чемпіонату Євро-2012?
— Програму з підготовки затвердили ще на початку року. Тому паніку можуть внести, хіба що свідомо блокуючи цей процес. Але за програму проголосували представники своїх політичних сил — один із небагатьох випадків подібної єдності Київради. Думаю, і в наступній раді всім вистачить глузду не використовувати Євро-2012 у політичній боротьбі.
Очевидною проблемою столиці є значна кількість людей з інших регіонів, які приїздять на заробітки. Що робити з цим?
— Заробітчани — це для столиці добре. Бо самі кияни все менше хочуть виконувати некваліфіковану роботу, а з урахуванням підготовки до Євро-2012 її буде більш ніж достатньо. Трудова міграція є нормальною світовою практикою. Але перебування заробітчан у столиці треба зробити таким, щоб вони не відчували себе людьми другого сорту. Нині багато працюють за джентльменськими угодами з роботодавцем. Для міста облік, або ж легалізація, цих людей дасть можливість збирати додаткові податки, а для заробітчан — бути соціально захищеними. Тому завданням сьогодні є створення такої системи, коли підприємець не боявся б показувати, скільки в нього насправді працівників. З другого боку, потрібен міцний контроль над цим із боку держави. У будь-якому разі киянам не треба відмежовуватися від заробітчан. Їхній приїзд — це об"єктивний процес: десь у регіоні середня зарплата — тисяча гривень, а в Києві — 3700. І добре, що людина приїхала сюди заробити, а не вештається вдома вулицею чи займається криміналом.
Коментарі