Останніми днями долар в Україні суттєво подорожчав. Основні причини зміцнення американської валюти полягають у значній відкритості української економіки на фоні найсуттєвішої за останні десятиріччя світової фінансової кризи.
Почав зростати попит на валюту з боку імпортерів. Це пов"язано передусім з початком опалювального сезону та необхідністю збільшення імпорту газу та нафти. Один лише "Нафтогаз" у вересні планував закупити $1,5 млрд і такий же обсяг — у жовтні.
Через меншу надійність цінних паперів та інших активів у менш розвинених країнах світові інвестори про всяк випадок намагаються вийти з таких економік, аби перечекати кризу. Тож вони також активно вимагають іноземної валюти.
Ціни на сировину у зв"язку з кризою помітно впали. Це призвело до значного зменшення рентабельності української металургії — галузі, що дає понад 40 відсотків усіх експортних доходів. За попередніми даними, виробництво чорних металів у вересні в Україні впало на 32 відсотки, а світові ціни на них — більш ніж на 10 відсотків. Отож загальні валютні надходження від експорту скоротилися. А відповідно знизилася й пропозиція валюти. Не виключено, що частина експортерів притримує валютну виручку, аби додатково роздути курс і продати свою валюту якнайдорожче.
Лише "Нафтогаз" у вересні планував закупити 1,5 мільярда доларів
Раніше "дірку" зовнішньоторговельного дефіциту ми затикали іноземними інвестиціями та борговими коштами з-за кордону. Нині зарубіжні інвестори вкрай обережно ставляться до того, аби розлучитися з власними коштами: ситуація на ринках непевна, і гроші можуть бути потрібні у будь-яку мить. Тож звичайний потік іноземного капіталу майже зупинився. Більше того, українські компанії, передусім банки, постають перед проблемою повернення тих зовнішніх кредитів, які отримали у попередні роки. Коли позичали, у світі було багато вільних коштів, а в Україні стрімко зростало кредитування. Очікувалося, що по закінченні терміну кредиту компанія зможе взяти новий, аби покрити старий. Зараз зробити це практично неможливо. Тож в українських боржників виникає ще одна проблема — де взяти валюту на виплату зовнішніх боргів. Це також тисне на курс.
Усе це разом не дозволяє сподіватися на зміцнення гривні не лише у найближчі дні, а навіть місяці. Доки вищеописані чинники діятимуть, вона залишатиметься схильною до подальшого здешевлення щодо долара.
Коментарі