10 грудня президент Франції Еммануель Макрон запровадив надзвичайний стан у країні. Уряд мобілізував 89 тис. поліцейських для підтримки громадського порядку.
17 листопада через підвищення ціни на пальне почалися протести. У них взяли участь 287 тис. чоловік. Мітингарів прозвали "жовтими жилетами" — у таких виходять протестувати. Поліція затримала 2 тис. учасників акцій. Близько тисячі отримали травми. Двоє людей загинули.
24 листопада на акцію в Парижі зібралися 166 тис. осіб. Громили магазини, підпалювали автівки, зводили барикади. Розбирали бруківку та кидали її в поліцейських. Ті відповідали сльозогінним газом, водометами, гумовими кулями. Мітингарі увірвалися до музейних приміщень Тріумфальної арки й відбили голову статуї Наполеона Бонапарта.
8 грудня на вулицях столиці з'явилися бронетранспортери. Влада погодилася на рік призупинити рішення про підвищення цін на пальне. Однак "жовті жилети" оголосили 25 вимог. Домагаються відставки уряду й президента, підвищення мінімальної зарплати і пенсії на 40%, скасування низки податків. Наполягають на виході Франції з Євросоюзу та Північноатлантичного альянсу.
До протестів у Франції можуть бути причетні російські спецслужби, заявила 8 грудня Служба безпеки України.
Оприлюднили фото двох мітингарів у жовтих жилетах з прапором ДНР. Це французи Сорлін Фабріс та Ксав'є Моро. Перший — член аналітичного центру "Катехон", який діє за підтримки московського олігарха Костянтина Малофеєва. Другий — спостерігач на псевдовиборах в ОРДЛО, 17 років живе в Росії. Обидва воювали на Донбасі, кажуть у СБУ.
Міністерство внутрішніх справ Франції почало розслідувати втручання Кремля в акції протесту.
— Росія навряд почала рух "жовтих жилетів". Однак зараз хоче скористатися ним, підливатиме олію у вогонь, — говорить політолог Євген Магда, 44 роки.
— Нестабільність у Франції може спричинити ефект доміно, і подібні протести почнуться в Бельгії, Німеччині, Нідерландах, інших країнах. Це на виборах до Європарламенту (у травні 2019 року. — ГПУ) може посилити позиції популістів. Завдання-максимум для Кремля — усунути від влади Європейську народну партію, яка зараз є провідною в ЄС. Утворити багато центрів впливу, якими можна керувати. Тоді Москва зможе домовитися про послаблення або зняття санкцій.
Коментарі