Уже сьогодні офіційні економісти й незалежні аналітики роблять прогнози на наступний рік.
Погоджуються, що навіть очікуване підвищення Росією цін на газ із $95 до майже $130 за тисячу кубів зростанню економіки не завадить. Загалом прогнози на наступний рік досить оптимістичні. І є висока ймовірність того, що вони справдяться.
Одразу після "газової війни" з Росією на початку цього року побоювалися, що зростання економіки може бути навіть нижче за зафіксовані 2005 року 2,6%. Але цього року очікується 5–6%. А на наступний прогнозують 4–8%. Це, звичайно, не досягнуті у 2004-му 12,1%, але більше за очікуване економічне зростання у наших сусідів — країн Центрально-Східної Європи.
На наступний рік прогнозують 4–8 відсотків
Якщо 2005-го значне пришвидшення зростання економіки пов"язували із суттєвим підвищенням цін на метали, то наступного головним двигуном стане внутрішній попит та приватне споживання. Цьому сприятиме і розвиток банківської системи, зокрема прихід на український ринок іноземних банків. За січень—вересень кредитування населення зросло на 86%, а до кінця року подвоїться, якщо порівнювати з кінцем 2005-го. Це дасть змогу дедалі більшій кількості людей жити у борг, а конкуренція за клієнтів не дозволить банкам штучно завищувати вартість кредитів.
Споживання матиме й певні побічні ефекти. Зокрема, збільшуватиметься імпорт, та й ціни зростатимуть майже так само швидко, як і 2006-го. Проте якщо до минулого вересня зростання ще якось було пов"язано з попитом на різноманітні товари, то основним джерелом інфляції до кінця поточного року та у 2007-му буде збільшення різноманітних регульованих тарифів — на газ, опалення, транспорт, квартплату.
Та, незважаючи на інфляцію, доходи населення все одно ростимуть швидше за ціни. Головним чином через зростання прибутку та змішаного доходу внаслідок розвитку малого й середнього бізнесу, а також заробітних плат. На нього не має критично вплинути навіть можливе посилення податкового тиску через скасування спрощеної системи оподаткування та інших дій влади. Цьому сприятиме той факт, що розвиток внутрішнього ринку у 2005–2006 роках був не лише кількісним, а й якісним, і, наче гірська лавина, набрав швидкості. Так що миттєво зупинити його неможливо. Водночас соціальні допомоги здебільшого лише індексуватимуть відповідно до інфляції, а не підвищуватимуть.
Зростання імпорту, збільшення ціни на газ та очікуване зниження світових цін на метал змусять Нацбанк трішки ослабити гривню. Проте ненабагато: за різними прогнозами — від одного до чотирьох відсотків на кінець 2007 року. Ті, хто покладе зараз у банк кошти в гривні, отримають більше, аніж за вкладення в іноземній валюті.
Коментарі