— Єфремов — це лише один із підозрюваних у справі організації терористичних угруповань, а також посягання на територіальну цілісність і незалежність України, — говорить на прес-конференції генеральний прокурор 51-річний Юрій Луценко.
30 липня о 7:28 правоохоронці затримали колишнього голову фракції Партії регіонів 61-річного Олександра Єфремова. Він був на борту літака "Австрійських авіаліній" за маршрутом Київ—Відень в аеропорту "Бориспіль". Підставою для затримання стала можлива втеча за кордон. Єфремову оголосили підозру за трьома статтями — сприяння створенню та діяльності терористичної організації ЛНР, вчинення умисних дій з метою зміни меж території України, що призвело до загибелі людей, та заволодіння майном Луганськвугілля шляхом зловживання службовим становищем.
— Громадянин Єфремов може дати свідчення, як розвивалися події на початковому етапі неоголошеної війни Росії проти України. Я поставлю завдання запропонувати йому угоду зі слідством, — говорить Луценко.
Єфремова вже затримували торік 14 лютого. Йому інкримінували зловживання службовим становищем за обтяжуючих обставин і службове підроблення. Суд призначив 3,7 млн грн застави. У березні прокуратура закрила кримінальне провадження щодо розпалювання ворожнечі, а суд виніс рішення про повернення Єфремову застави. Окрім цього, є провадження про голосування "диктаторських законів" 16 січня позаторік. Суд перенесли на вересень.
— Тільки на третьому році війни з'явилися свідки й матеріали у справі щодо підтримки Єфремовим сепаратизму в Луганську. А що робили попередні прокурори? Чому ці свідчення не використали під час минулого затримання? — каже співголова громадської ініціативи "Права справа" 44-річний Дмитро Снєгирьов. — Єфремову повернули паспорт і майже дали виїхати за кордон. Єдине, що тішить — йому інкримінують статті, за якими не може вийти під заставу.
— Єфремов не сяде. Йому запропонують співпрацю зі слідством. Скажуть здати всіх своїх поплічників як у фінансових потоках у ЛНР, так і у справі "чорної бухгалтерії" Партії регіонів. Цікавитимуться тим, як та фінансувала, приміром, "Свободу" чи Радикальну партію Ляшка. Так влада збере компромат на інші політичні сили. Також триває перерозподіл грошових потоків із постачання вугілля з окупованих територій в Україну. Єфремов грає там не останню роль. Нова команда з Києва хоче взяти це під свій контроль. Екс-"регіонал" розповість про людей, які стоять за постачанням.
— Єфремов збирався до Відня, бо там живе його син — партнер по бізнесу, — каже колишній народний депутат 52-річний Тарас Чорновіл.
— Єфремов причетний до розпалювання сепаратистських настроїв. Його найближчі соратники, заступники й помічники безпосередньо брали участь у захопленні влади терористами, підготовці для введення російських військ на Луганщину. Але довести в суді пряму причетність до цього Єфремова буде складно. Найімовірніше він сяде за розкрадання в особливо великих розмірах і втручання у діяльність органів влади з метою завдання шкоди інтересам держави й особистого збагачення. Йдеться про виплати шахтарям, закупівлю обладнання. Хоча для цієї справи бракує матеріалів, бо всі свідки — на окупованій території.
— Люди пишуть: "Онищенко втік, влада й Генпрокуратура ні на що не спроможні". Уявляєте, якби дали зникнути ще й Єфремову? Почався б інформаційний тиск на владу, — каже 36-річний Руслан Бортник, директор Інституту аналізу та менеджменту політики.
— Думаю, під заставу його не випустять. Але й не засудять. Років через два, коли про справу майже забудуть, Єфремов вийде на свободу. Адже за 2014–2015 роки більшість доказів загубили або знищили. На Єфремова вішають те, що й торік. Але тоді звинувачення про сепаратизм були додаткові. Зараз вони — основні, бо такі підозри голосно звучать. Але довести їх важко.
Коментарі
1