Ексклюзиви
Вівторок, 01 квітня 2008 15:29

"Членство в НАТО коштуватиме п"ять гривень із кожного українця"

  Валерій Чалий: ”Росія хоче бути членом НАТО фактично, не будучи юридично”
Валерій Чалий: ”Росія хоче бути членом НАТО фактично, не будучи юридично”

Заступник генерального директора Центру Разумкова Валерій Чалий, 38 років, вважає, що непотрібно агітувати людей за вступ до НАТО — їм слід дати об"єктивну інформацію.

Наскільки великі шанси України приєднатися до Плану дій з набуття членства в НАТО на його саміті в Бухаресті?

— Негативної для України відповіді в будь-якому разі не буде. Можливі три варіанти. Перший — Україна приєднається до ПДЧ під час саміту. Другий — принципове рішення щодо цього ухвалять, але саме приєднання станеться цього року пізніше. Третій — рішення перенесуть на наступний саміт НАТО.

Що приєднання до цього плану означало б для України?

— Це в жодному разі не є гарантією вступу до НАТО. Та водночас після інтенсифікованого діалогу формат ПДЧ еквівалентний кандидатству на вступ. Цей етап проходять країни, що прагнуть стати членами НАТО в майбутньому.

До вступу в Альянс Україна сьогодні не готова. Хоча в деяких військових аспектах підготовлена більше, ніж країни-кандидати або навіть члени НАТО. Але що стосується рівня корупції, верховенства права, соціальної та економічної сфер — тут ми до стандартів НАТО поки що не дотягуємо. І багато в кого підвищувати ці стандарти бажання немає. Простіше ж дерибанити землю або наживатися на бюджетних коштах.

Як довго Україна може перебувати в форматі Плану дій з набуття членства?

— Не має значення, скільки країна виконуватиме ПДЧ — місяць чи рік. Важливо, що так ми підкреслюємо незворотність євроатлантичного курсу країни, наші зовнішньополітичні пріоритети. До того ж ПДЧ дисциплінує владу у виконанні нею зобов"язань перед суспільством.

Щодо термінів, то країни Західних Балкан перебували в форматі ПДЧ від 5 до 9 років. Цього достатньо, щоб підготуватися до розгляду питання членства.

Партія регіонів наголошує на низькій підтримці вступу до НАТО з боку населення. Це може вплинути на рішення, що ухвалять у Бухаресті?

— Антинатовські кампанії проводять в Україні не один рік. Фактично відбувається загравання з електоратом. Це питання вміло розігрують під час виборів. Деякі політичні сили реалізовують певні технології замість того, щоб подавати населенню об"єктивну інформацію.

Сьогодні 21 відсоток громадян підтримує вступ до НАТО. Проти — близько 55 процентів, але ця цифра зменшується. Водночас добре поінформовані про Альянс лише п"ять — cім відсотків українців, і половина населення хоче знати більше. Україні потрібна широка інформаційна кампанія — не пропагандистська. Людей не треба агітувати, слід дати їм об"єктивну інформацію. Поки що вибір емоційний, ґрунтується на стереотипах.

Яка інформація потрібна громадянам?

— Наприклад, скільки коштуватиме країні членство в НАТО. Це — від 30 до 50 мільйонів доларів. Сума нібито й велика, але лише по п"ять гривень із кожного українця. Бути в НАТО виходить дешевше, ніж забезпечувати безпеку країни самостійно.

Простіше дерибанити землю або наживатися на бюджетних коштах

Також потрібно говорити про те, чи підвищиться особиста безпека кожного, чи покращиться соціально-економічна ситуація, чи збільшиться інвестування. Чи не призведе вступ до Альянсу до того, що українських хлопців посилатимуть у "гарячі точки" без згоди України — лише за рішенням НАТО.

Чи всі лідери демократичної коаліції є прихильниками вступу України до НАТО?

— Віктор Ющенко давно й свідомо підтримує саме такий вибір. За вступ до НАТО й партії, що входять до блоку "Наша Україна — Народна Самооборона". Раніше були припущення, що Юлія Тимошенко по-різному ставиться до європейської і євроатлантичної інтеграції, але нинішня урядова програма чітко закріплює інтеграцію до Альянсу. Прем"єр підтвердила свою позицію в листі до його генсека. При тому, що може втратити через це частину свого електорату.

Тимошенко далекоглядна — вона хоче мати довгу кар"єру політичного та державного діяча. На позицію прем"єра також вплинула наближеність до неї віце-прем"єра з питань євроінтеграції Григорія Немирі. Він — давній прихильник вступу до НАТО. Отже, сьогодні позиції прем"єра та президента щодо нього збігаються.

Чому США активно підтримують приєднання України до ПДЧ?

— Для України найнебезпечніше було б залишитися в так званій сірій зоні. Між двома військовими блоками — НАТО та Організацією договору про колективну безпеку на чолі з Росією. Так само між двома економічними утвореннями — ЄС та ЄврАзЕС чи ЄЕП. США хочуть бачити Україну успішною державою, яка не створює жодних загроз і є прикладом для інших країн пострадянського простору. Бо вони обирають із двох моделей — російської та української. Тому Росія насторожено сприймає позицію США.

Що думаєте про звернення президента Росії Дмитра Медведєва до країн НАТО із проханням не надавати членства Україні та Грузії?

— Росія завжди була проти розширення Альянсу та вступу до нього України. Коли до НАТО приєднувалися балтійські країни, а також Польща, Угорщина й Словаччина, Москва так само проводила серйозну антинатовську кампанію. А тепер відносини Росії з цими державами навіть покращилися.

Питання вступу України до НАТО не буде рішенням третьої сторони. Сьогодні Київ активно роз"яснює це Росії. А та, до речі, співпрацює з Альянсом набагато ширше, ніж Україна. Хоче бути членом НАТО фактично, не будучи юридично. У будь-якому разі позиція Росії на заваді українському вибору не стане.

Зараз ви читаєте новину «"Членство в НАТО коштуватиме п"ять гривень із кожного українця"». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

1

Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі

Голосів: 5161
Голосування Чому президент Зеленський погодився на "формулу Штайнмаєра"?
  • Хоче швидких перемог для себе і не розуміє наслідків для країни
  • Робить це через тиск європейських партнерів
  • Піддався Росії
  • Це зрада і немає, чого обговорювати
  • Ще не все пропало, ситуацію можна виправити
  • Ваш варіант у коментарях
Переглянути
Погода