Колишній народний депутат Степан Хмара, 69 років, каже, що характерним для нинішнього парламенту буде задоволення інтересів великого капіталу і що спробують підняти прохідний бар"єр на виборах до Верховної Ради.
Чого можна очікувати від Верховної Ради цієї осені?
— Цей склад парламенту дуже важко прогнозувати. Втім, навряд чи будуть ухвалені якісь потрібні для України закони. У нинішньої Верховної Ради інша філософія. Тут працюють представники великого капіталу — фактично трьох найбільших олігархічних груп. Для них національні інтереси будуть на задньому плані. А власні, корпоративні, — пріоритетними.
Невідомо, скажімо, як цей парламент вирішуватиме паливно-енергетичні проблеми. А вони з наближенням зими стають усе гострішими.
Непокоїть і те, що Верховна Рада може "допомогти" Україні втратити надзвичайно важливі для національної економічної безпеки об"єкти. Може початися новий переділ власності й повальна непрозора приватизація.
Які потрібні для країни закони не зможе ухвалити цей парламент?
— Наприклад, про скасування депутатських пільг. Чи той же закон про податок на нерухомість. Бо у Верховній Раді дуже багато людей, що володіють колосальною нерухомістю. Хоча такий закон міг би бути одним із механізмів того, як багаті ділилися б з бідними. Цей законопроект неможливо було проштовхнути в попередньому парламенті. А в цьому — тим паче.
Чи легко проходитиме ухвалення бюджету на 2007 рік?
— Десь після 15 вересня Кабмін має подати його проект до Верховної Ради. Боюся, що знову посилять податковий прес на середній і малий бізнес. Бо крупні підприємці будуть проштовхувати через державний бюджет преференції для власного бізнесу. Намагатимуться менше до бюджету платити, але більше на ньому заробляти. А втрати для державної скарбниці компенсуватимуть за рахунок рядових платників податків.
Переглядати соціальні зобов"язання попередніх урядів небезпечно
У Партії регіонів кажуть, що насамперед будуть ухвалювати закон про Кабінет Міністрів...
— Вони вже пробували урядовою постановою обмежити право президента давати доручення урядові. Скасували його право призначати керівника "Укрзалізниці". Це, на мій погляд, була своєрідна перевірка реакції Віктора Ющенка. І надалі вони намагатимуться зменшувати можливості президента впливати на уряд. А головне — контролювати його діяльність.
Чи ухвалюватиме ця Верховна Рада популістські закони?
— Зараз це робити дуже складно, бо такі рішення треба підтримувати реальними грішми. А де ж їх узяти, якщо, за словами Миколи Азарова, намічається дефіцит бюджету? З іншого боку, переглядати соціальні зобов"язання попередніх урядів також небезпечно. Бо правлячі партії втрачатимуть свою популярність.
Кажуть, що ця Верховна Рада спробує підняти прохідний бар"єр на парламентських виборах — до п"яти чи семи відсотків...
— Спроби зробити це однозначно будуть. Якщо не під час цієї сесії, то на наступній. Їм вигідно підняти бар"єр, щоб відсікти націонал-демократичні сили й нові політичні проекти. І таким чином зберегти вплив на українську політику великих кланів.
Водночас представлені зараз у Верховній Раді політичні сили насправді лише частково відображають уподобання виборців. Тоді як у справді демократичних країнах виборче законодавство роблять таким, щоб максимально забезпечити представництво населення у парламенті.
Наскільки міцною є нинішня парламентська більшість?
— Вона не така вже й монолітна. Так само як і групи, що опинилися сьогодні в опозиції. Там також будуть свої труднощі. Бо не всі, хто прийшов до парламенту за великі гроші, захочуть тягти опозиційну лямку.
Серйозні проблеми будуть у БЮТу. Це фракція кон"юнктурників, що формувалася під прем"єрство Юлії Тимошенко, під майбутній розподіл посад. А зараз ситуація змінилася. І як поведуть себе бізнесмени з БЮТу — це питання.
Дедалі неодноріднішою стає "Наша Україна". Там є олігархічно-кланова й патріотично налаштована частини. Тому може бути розкол на дві депутатські групи — особливо у разі входження "Нашої України" в коаліцію з Партією регіонів та її союзниками.
Коментарі