Чотири будинки, що належать сім'ям повстанців у селищі Янді, за 40 км від чеченської столиці Грозного, спалили невідомі в чорних масках у ніч на 8 грудня.
— Когда они подъехали к нашему дому, мы были в гостях. Сначала решили, что к нам приехали с обыском, но эти люди стали обливать дом бензином. Нас держали, не дали забрать что-то или погасить огонь, — каже один із постраждалих. Не називається.
Близько першої ночі в четвер, 4 грудня, озброєні люди з трьох автівок напали на пост дорожньо-патрульної служби в Грозному. Потім зайняли Будинок преси в центрі міста. Працівники ФСБ і МВС його блокували й почали обстріл. У Грозному запровадили режим контртерористичної операції. Керував нею голова Чеченської Республіки Рамзан Кадиров, 38 років. Пізніше відповідальність за напад взяло на себе угруповання "Імарат Кавказ". Воно воює за відокремлення Північного Кавказу від Росії і створення там незалежної держави, що жила б за шаріатом — мусульманським правом.
Бої тривали всю ніч і ранок четверга. Закінчилися в обід. У соціальних мережах місцеві пишуть, що постріли чули в місті й наступного дня. У результаті сутички Будинок друку згорів ущент. Загинули дев'ятеро повстанців та 10 силовиків, ще 28 поранені, за офіційними даними. За два дні Рамзан Кадиров офіційно заявив:
— Пришел конец времени, когда говорили, что родители не отвечают за поступки сыновей или дочерей. В Чечне будут отвечать. Если отец видит, что сын встал на путь террора и ваххабизма, пусть сдает его властям или остановит иными путями до того, как он прольет кровь. Если такой человек в Чечне совершит убийство сотрудника полиции или иного человека, семья боевика будет немедленно выдворена за пределы Чечни без права возвращения, а дом снесен вместе с фундаментом.
— Це була перевірка й розвідка боєм, — каже про теракт у Грозному 48-річний Ігор Семиволос, керівник Центру близькосхідних досліджень. — Чеченські сепаратисти спробували цю систему на міцність. Відповідно дали чіткий сигнал Кадирову й Путіну, що нічого в Чечні ще не скінчилося. І в міру того, як слабшатиме Росія, сепаратистські рухи відновляться.
19 мільярдів рублів становили дотації з федерального бюджету Росії для Чеченської Республіки на поточний рік. Станом на початок 2014-го, коли долар у Москві коштував 33 руб., це було понад $575 млн. Неофіційна сума дотацій для Чечні в 2,5 разу більша — 50 млрд руб., або $1 млрд 515 млн. Це 90% бюджету республіки.
"Купувати" лояльність і заливати грошима режим Рамзана Кадирова Москва почала з початку 2000-х.
"Рамзан, ми допоможемо звільнити Ічкерію від твоїх собак"
За "заклики" до терактів Слідчий комітет Росії оголосив у розшук трьох народних депутатів України — Ігоря Мосійчука від Радикальної партії та Юрія Березу й Андрія Левуса з "Народного фронту". Парламентарії висловили підтримку чеченським повстанцям, які 4 грудня прийняли бій у Грозному. А Левус ще й спародіював заяви Москви щодо АТО на Донбасі — закликав Росію "вивести своїх карателів з Народної республіки Ічкерія".
Рамзану Кадирову цього було досить, щоб наказати своїм правоохоронцям знайти трьох українських нардепів і привезти до Чечні. Служба безпеки України в свою чергу розпочала кримінальне провадження щодо Кадирова через його терористичні висловлювання проти народних депутатів України. А 42-річний Ігор Мосійчук 9 грудня записав відеозвернення до голови Чечні:
— Рамзан, ти прислав своїх собак-зрадників на нашу землю. Ми вбиваємо їх тут, і прийдемо за тобою в Грозний. Ми допоможемо нашим побратимам звільнити Ічкерію від твоїх собак. Слава Україні! Слава вільній Ічкерії!
Коментарі