Сланцевий газ не принесе Україні енергетичної незалежності, натомість матимемо купу екологічних проблем, вважає нардеп від "Свободи", голова комітету з питань екологічної політики й природокористування Ірина Сех, 42 роки. До обрання в парламент вона очолювали фракцію "Свободи" в Львівській облраді й виступала проти видобутку сланцевого газу в Західній Україні.
— Конституція каже, що надра є власністю народу. Угоди на видобуток мають погоджувати з місцевими радами, — пояснює Ірина Сех. — Донецька та Харківська облради підтримали цю угоду, хоч не бачили її в очі (угода із компанією "Шел" на розробку Юзівського родовища в Донецькій та Харківській областях. — "ГПУ"). Львівська облрада звернулася до уряду з проханням включити наших представників до міжвідомчої комісії, яка займалася сланцевим газом (готується угода між урядом та компанією "Шеврон" щодо Олеського родовища в Львівській та Івано-Франківській областях. — "ГПУ"). Але нічого цього не зробили.
Угода з "Шел" не пройшла екологічної, правової, фінансової експертиз. Так виглядає, що на неї не поширюється українське законодавство. Вона вигідна фірмі "Геосервіс", яка в розробці Юзівського родовища матиме 10 відсотків. А це компанія "сім'ї" (близьких до президента Віктора Януковича. — "ГПУ"). Це операція олігархічної групи осіб. Людей, на чиїх паях буде видобуток, навіть не спитають — забиратимуть землю для так званих суспільних потреб.
На якій підставі ви говорите про екологічні небезпеки? У Сполучених Штатах сланцевий газ успішно видобувають багато років.
— У 2012-му американські спеціалісти підготували звіт "Сланцевий газ: екологічна і нормативно-правова оцінка". Рекомендують внести 50 поправок до українського законодавства, тоді можна думати про видобуток. Наприклад, за нинішньою угодою інвестор має право безоплатно користуватися водою. Невідомо, де воду брати, що робити з відстійниками. Не вказано, які хімічні речовини будуть використовуватися. Перевірка інвестора державними органами може здійснюватися не частіше, ніж раз на три роки. А мова ж про площу 7 тисяч квадратних кілометрів у Львівській області! — вигукує. — Інформацію, яку контролюючі органи отримають під час перевірки, не матимуть права повідомити суспільству, оскільки вона конфіденційна.
Тож Україна з того ґешефту не буде мати нічого, крім екологічних проблем. Юля сидить за кабальні газові угоди. Хто буде сидіти за сланцеві угоди?
Якими дослідженнями ви оперуєте, говорячи про загрози для людей?
— Будуть красти всі — починаючи з Кабміну і закінчуючи тими працівниками, яких компанія понабирає зі "своїх". Крастимуть пісок, цемент. І недотримання норми може призвести до забруднення навколишнього середовища. У Львівській області є багато мінеральних вод, курортів. Хочеться цю землю лишити більш-менш чистою.
Як пояснити, що в сусідній Польщі добувають сланцевий газ?
— Там добре налагоджене законодавство. Видобуток можна робити лише на приватизованих земельних ділянках, коли людина отримала з того серйозну економічну вигоду.
У Польщі зараз починається антисланцевий рух. Вийшов документальний фільм Леха Ковальського "Газова лихоманка". На прикладі міста Замость показано, які проблеми мають місцеві жителі й фермери — погіршується фізичний і психічний стан населення, питна вода має молочний осадок. Пил від піску, який використовувався при видобутку, викликав пневмоконіоз і навіть рак легень.
У видобутку українського сланцевого газу не зацікавлена російська державна монополія "Газпром". Вас не бентежить, що націоналістична "Свобода" стала по один бік із Кремлем?
— Взагалі невідомо, чи Україна отримає бодай кілька мільярдів кубометрів для власного споживання. За підрахунками незалежних експертів, через 5-10 років Україна отримає від 2 до 4 мільярдів кубометрів газу з Юзівської площі. А щорічно Україна споживає 60-70 мільярдів "кубів". То про яку незалежність ідеться?
По-друге, "Батьківщина" також зареєструвала законопроект про мораторій на його видобування в Україні. Цей документ підтримає Удар.
Вочевидь, для економічної і політичної незалежності країни можна було б піти й на певні ризики.
— Ризики дуже великі. Сланцевому газу можна знайти альтернативу з внутрішніх ресурсів країни — це природний газ із власних родовищ, вугілля, шахтний метан, електроенергія. А от альтернативи питній воді людство ще не придумало.
Що робитимете, коли видобуток почнуть без погоджень із громадами?
— Люди на Львівщині добре поінформовані, територія тут густо населена — народ підніметься. У селах люди мають брати вила й виганяти тих, хто буде лізти на їхній город.
Запаси оцінюють у 7 трильйонів "кубів"
Сланцевий газ — природний газ, змішаний з твердою гірською породою — сланцями. Залягає на глибині 2-4 км. Видобуток став можливий з розвитком технологій глибокого буріння.
Роблять вертикальні свердловини, які на глибині 2-4 км переходять у горизонтальні. Стінки свердловин укріплюють сталевими конструкціями, що унеможливлює забруднення водоносних шарів. У свердловину під великим тиском подають суміш води та піску. Ця технологія називається "гідророзривом". Вода проникає в сланці та витискає з них газ. Він виходить на поверхню крізь інші скважини.
Держслужба геології та надр оцінює перспективні запаси традиційного і нетрадиційного газу на Олеській та Юзівській площах у 7 трлн "кубів". Україна споживає 50 млрд куб. м блакитного палива на рік.
Читачі сайта GAZETA.UA щодо видобування сланцевого газу в Україні:
Факт: "Сланцевий газ потрібен Ахметову та Фірташу. А пересічні донеччани будуть пити ще більше отруйну воду і дихати ще більш отруйним повітрям. Так вони ще швидше будуть помирати. Хто ж буде голосувати за Партію регіонів?"
Олександр: "У всьому світі люди видобувають сланцевий газ, тільки в Україні виникли проблеми. Тут хтось просто відпрацьовує кошти російських спецслужб, які зацікавлені в зриві видобутку власного газу в Україні от і дезінформують суспільство".
Йох: "В Україні нема жодного фахівця по сланцевому газу. Жодного. І тільки у партії ВО "Свобода" є фахівці і по газу, і по нафті, і по російській мові, і по етногенезу українців і по каналізації".
Papa: "Первые лицензии в Польше были выданы в 2007 году. Первая разведочная скважина пробурена в июне 2010 года. На сегодняшний день ни одна компания не объявила о положительных результатах такого бурения. Более того, в начале лета 2012 года американская ExxonMobil прекратила работу по разведке, так как найденных объемов запасов было недостаточно для начала коммерческой добычи".
Йорік 53: "Раніше "Все було Донбас". Тепер будуть казати: все — сланцевий газ".
Коментарі
13