У Верховній Раді відбулися комітетські слухання щодо міграційної політики України.
— Протягом 20 років держава фактично не займалася питаннями міграції. Тільки цьогоріч президент створив Державну міграційну службу і дав доручення спільно із залученням міністерств, відомств, експертів та громадськості розробити проект закону щодо цієї установи, — зазначає член Комітету з питань законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності Василь Грицак.
Він каже, що основний міграційний потік в Україну традиційно йде з Російської Федерації — 30–35% загального трафіку. Друге місце посідає Молдова — 19–21%. На третьому Білорусь — 14–15%. Здебільшого люди мігрують з економічно не розвинутих країн Азії й Африки. Їхній кінцевий пункт — європейські держави. Утім, дехто осідає в Україні. Найбільші скупчення нелегальних мігрантів в Одесі, Харкові, Чернівцях та в областях, які межують із Росією й Білоруссю.
— Часто легальні мігранти, які приїздять в Україну, після перетину кордону змінюють статус, не дотримуючись законодавства, — зауважує перший заступник голови Державної міграційної служби Віктор Шейбут. — Вони часто намагаються отримати статус біженця. Торік притулку попросили 1500 людей. Але ж для цього мають бути якісь підстави. По-перше, дехто скоїв злочини у своїй державі й тепер ховається від кримінального покарання. По-друге, ми не можемо ідентифікувати цих осіб. У нас немає посольств з Республікою Чад, Сомалі. І якщо ми затримуємо громадянина цих країн, за законом маємо його утримувати 12 місяців у пункті для нелегальних мігрантів. Потім його випускають, а через три дні він знову до нас потрапляє. І маємо нові проблеми. Що з цією людиною робити? Утримувати далі за рахунок платників податків? Чиїм коштом його висилати на батьківщину? До речі, за роки незалежності в Україні не зареєстрували жодного померлого нелегального мігранта з Китаю. Бо на його паспорт приїздять інші китайці, — додає Віктор Шейбут.
На його думку, ідентифікувати мігрантів можна тільки в один спосіб: за допомогою біометрії. Необхідно впровадити електронні документи, в які вмонтований чип з біометричними даними людини.
— Трудові мігранти, що приїздять в Україну, зазвичай дуже низької кваліфікації, — наголошує Василь Костриця, національний координатор Міжнародної організації праці в Україні. — Водночас звідси останніми роками виїхали люди високої кваліфікації з вищою освітою. Відбувається процес заміщення кваліфікованої робочої сили некваліфікованою. Нелегальні мігранти не задовольняють економічних потреб країни.
Коментарі
2