За даними парламентського комітету з питань законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності, на сьогодні в місцях позбавлення волі перебувають 152 тис. осіб. У слідчих ізоляторах — ще 44 тис. людей. Усього — 196 тис.
— Збільшення кількості засуджених у 1990-ті спричинене комплексом причин — економічних, правових і соціальних, — вважає співголова Харківської правозахисної групи 59-річний Євген Захаров. — Це і соціально-економічні негаразди та розруха початку незалежності, нові правові реалії функціювання міліції та судів.
Ситуація плачевна й через те, що в Україні кількість громадян, які чекають на суд у слідчих ізоляторах, значно більша, ніж будь-де в Європі. Причому, п'ять-шість СІЗО постійно переповнені. У тій же Лук'янівці 2950 місць, а ув'язнених — понад 4 тисячі. У деяких камерах люди сплять по черзі. Я бачив камери на 30 чоловік, де перебувають 70.
Часто за ґратами сидять люди, які загалом там не мали б бути. Я говорю не тільки про тих, хто невинно засуджений, а й тих, хто просто перебуває довгий час у СІЗО. Про це вже давно говорять, але ситуація не змінилися до цих пір. Можливо, частково вирішить проблему новий Кримінально-процесуальний кодекс. У першу чергу за рахунок людей, яких звинувачують у злочинах невеликої та середньої тяжкості. До перших належить, наприклад, незаконне полювання в заповідниках, жорстоке поводження з тваринами чи підроблення документів, печаток, штампів і бланків, використання підроблених документів. Максимальне покарання таких злочинів — два роки. Другі — злочини середньої тяжкості, за які передбачене позбавлення волі до п'яти років. Наприклад, крадіжка, давання хабара чи ухилення від призову на строкову військову службу. Теоретично ці люди не мали б потрапляти в СІЗО.
Новий Кримінально-процесуальний кодекс може зменшити кількість "населення" СІЗО на 30 відсотків. Але на практиці все залежить від правоохоронних органів і суддів. Коли суддя вважає, що людина небезпечна, то що ти з ним зробиш. Змінити свідомість державної бюрократії, яка працює на саджання, швидко неможливо.
Коментарі