3 листопада в США відбувся основний день голосування на президентських виборах. Станом на 12:30 4 листопада Дональд Трамп мав 213 голосів вибірників, а Джо Байден — 224. Для перемоги кандидат має здобути 270.
Чинний президент і кандидат від Республіканської партії 74-річний Дональд Трамп був підприємцем, займався нерухомістю, готельним і гральним бізнесом. Влаштовував конкурси краси, працював на телебаченні, був продюсером і ведучим телешоу. На виборах 2016-го переміг демократку Гілларі Клінтон.
Під час телефонної розмови в липні торік Трамп просив Володимира Зеленського поновити перевірку стосовно української енергетичної компанії "Бурісма". У раді директорів фірми був син Байдена — Гантер. Оточення Трампа звинувачувало Байдена у сприянні "Бурісмі". Мовляв, допомагав уникнути покарання за незаконну діяльність. Через це американські парламентарії ініціювали розслідування для імпічменту Трампа. У лютому цьогоріч звинувачення остаточно відхилили.
— Нікого не було жорсткішого стосовно РФ, ніж я, — говорив Трамп на дебатах у жовтні. — Запровадив жорсткі санкції. Байден постачав в Україну подушки та ковдри (під час президентства Обами й початку агресії РФ. — ГПУ), я продавав Києву протитанкову зброю.
— Я люблю український народ, — казав Трамп у ефірі американського телеканалу рік тому. — Але Україна відома як третя найкорумпованіша країна світу.
Кандидат від Демократичної партії 77-річний Джозеф Байден у разі обрання стане найстаршим главою держави в історії. Родом зі штату Пенсильванія. Походить із католицької родини вихідців з Ірландії. Протягом 35 років працював у Конгресі сенатором від штату Делавер. Із 2009-го до 2017-го був віцепрезидентом США. Висував свою кандидатуру на посаду президента 1987-го і 2008 року, але її не затвердили демократи.
— Я зроблю Україну пріоритетом міжнародної політики, — говорив Байден під час виборчої кампанії. — Надам військову допомогу, включно зі зброю. Розширю програму навчання Збройних сил України. Працюватиму над збільшенням прямих західних інвестицій і підтримуватиму енергетичну незалежність від Росії. Забезпечу, щоб допомогу Україні США давали тільки за умови антикорупційних реформ. Підтримуватиму потужнішу роль Штатів — нарівні з Францією і Німеччиною — в переговорах із Росією. Наша стратегічна мета — підтримати еволюцію демократичної, єдиної, суверенної України та змусити Кремль платити ціну за атаки на міжнародний порядок.
— Перша каденція Трампа була мороком. Почав відкрито руйнувати демократичні норми американської політичної системи, — каже експерт із міжнародних відносин Григорій ПЕРЕПЕЛИЦЯ, 67 років.
— У період коронавірусу відверто ігнорував загрозу пандемії. Хизувався стіною від мексиканських біженців, яку так і недобудував. Але в економіці досяг успіхів. Подолав наслідки глобальної кризи 2008 року. Намагався виправити недоліки медреформи Обами. Зменшив безробіття. Скандал за участі України, що призвів до процедури імпічменту, був провалом американської зовнішньої політики. Але Трамп уцілів. Переважно за нього голосують консервативні центральні штати. На минулих виборах його підтримали штати "іржавого поясу", регіони старої індустріальної Америки, які визначали економіку країни ще в минулому столітті. За Байдена голосують прихильники нових технологій, освічена спільнота.
Якщо Трамп переможе, експлуатуватиме консервативні настрої про минулу велич США. Штати сходитимуть з олімпу глобального лідерства. Поведінка Трампа є зазіханням на демократичний інститут президентства. Якщо він ці засади зруйнує, це означатиме повалення державних основ Сполучених Штатів. Не залишиться сили, яка може утримувати світовий порядок. Почнеться хаос. Чого і прагне Путін у війні проти Заходу.
Байден намагатиметься зберегти лідерство США у світі. Він опікувався проблемами східної Європи. Зокрема, України. Підтримував українців і під час Революції гідності. За нього будуть кращі відносини США й України.
Трамп має великі симпатії до Путіна. Той його психологічно підкорив. Це впливатиме негативно. Але монополії влади у Трампа не буде. Конгрес залишиться в руках демократів, а в Сенаті, швидше за все, республіканці збережуть більшість. Хоч би хто переміг, ситуація у США залишиться хиткою.
Завершення війни в Україні не залежить від американських президентів. США не хочуть долучатися до перемовин, але санкції щодо Росії зберігатимуть.
Коментарі