Спецслужби США прослуховували мобільні телефони лідерів Франції та Німеччини. Європейські політики обурені й вимагають від Вашингтона пояснень. Речник німецького уряду заявив, що Берлін має у своєму розпорядженні докази прослуховування канцлера 59-річної Ангели Меркель. Білий дім відповів, що Сполучені Штати не робили цього.
—?Про прослуховування американцями знали давно, — каже німецький політолог Олександр Рар, 54 роки. — Задовго до того, як у Росію прибув Едвард Сноуден (колишній співробітник американських спецслужб, який розкрив інформацію про секретну систему прослуховування у США. — "ГПУ"). Скандал уже був, тому зараз він швидко щезне. Цікаво, що в Німеччині це сприйняли загалом спокійно.
Тобто це ніяк не вплине на німецько-американські відносини?
—?Жодним чином. Попервах — зачепило, але через день-два все перейшло в апатію. Бо про американське прослуховування знали ще з 1990-х. Правда, особливо не говорили про це через дипломатичний етикет. Єдине, що може спровокувати скандал — німецька опозиція почне критикувати пришвидшення домовленостей щодо трансатлантичної зони вільної торгівлі між ЄС та США (літом цього року Брюссель і Вашингтон оголосили про початок переговорів щодо ЗВТ. — "ГПУ"). Цей грандіозний проект можуть заморозити. Але й це не факт. Німці не підуть на великий конфлікт, щоб поставити під удар стратегічну дружбу з Америкою.
Для чого американцям прослуховувати Меркель?
—?Мабуть, американці так чинять щодо всіх європейських політиків. Думаю, вони намагаються прослуховувати і Януковича. США мають технічну перевагу і на Землі і в космосі, бо вони його завоювали. Тому для них це — буденна робота. За океаном вважають: усе, що служить американській безпеці та інтересам — правомірне. Так вони це і пояснюватимуть Меркель.
Америці не доведеться навіть виправдовуватися?
—?Меркель усвідомлює, що її слухають. Знаю високопоставлених німецьких політиків, які мені казали: американці прослуховують усе і всіх. І нічого не вдієш.
Чи варто очікувати на гостру реакцію інших країн Європи?
—?Ні. Всі повинні звикати до того, що живемо в світі глобальних комунікацій і технічних можливостей. Сьогодні людина не може бути наодинці з собою. Скрізь є відеокамери, можна прослухати будь-яку розмову, все записується. Зупинити прогрес не можна.
Чи вбачаєте ви в цьому негатив?
—?З точки зору моралі — так. Але людей, які боротимуться за скасування такого порядку, немає — ні в Німеччині, ні в Україні, ні деінде в Європі. А якщо і є, то їх зовсім небагато. Молодь захопилася новими технологіями, хочуть заробляти ними на життя, розширюють коло спілкування. Роблять усе це навіть за рахунок свободи.
Коментарі
41