Україна береться за власне енергозабезпечення. Нещодавно в Косівському районі на Івано-Франківщині відкрито потужне Гуцулівське газове родовище. Це стало можливим завдяки співпраці НАК "Надра України", ДП "Західукргеологія" та ТОВ "Укренерго".
За попередніми оцінками, тутешні запаси газу становлять близько 300 млн кубів. Уже облаштовано дві з трьох свердловин. З них видобуватимуть у середньому 80 тис. кубометрів газу щодоби. А за рік це майже 30 млн.
— Відкриття малих газових родовищ дасть змогу розв"язати низку соціальних проблем, а також дещо вільніше почуватися у стосунках з нашими газовими партнерами, — переконаний голова Івано-Франківської облдержадміністрації Роман Ткач, 44 роки. — З цього родовища вже газифікували п"ять навколишніх сіл. Причому якість тутешнього газу значно вища за російський. Найближчими роками плануємо газифікувати мало не половину сіл та містечок області.
На думку президента ТОВ "Укренерго" Тараса Керницького, 32 роки, відкриття Гуцулівського газового родовища означає не лише збільшення видобутку вітчизняного газу, а й надходження інвестицій. Реалізація такого проекту є стратегічно важливою для держави. Приватний капітал зацікавився розробкою малопривабливих для великих державних компаній родовищ.
Поки що розвідкою охоплено лише 8 % загальної площі Гуцулівського родовища.
— Решта газу — 92 відсотки — може мати гірший вміст вуглеводів. А це унеможливить його використання в побутових умовах, — каже колишній геолог-розвідувальник Роман Бачинський, 37 років. — Хоча така неоднорідність трапляється рідко.
Поки що розвідкою охоплено лише 8 % Гуцулівського родовища
Нині інвестиціїї у це родовище становлять 9 млн грн. А загалом планують вкласти понад 26 млн. Хоча гориста місцевіcть може внести свої корективи.
— Якщо ж виявиться, що решту газу видобути важче, то це потягне ще не на один мільйон, — вважає Роман Бачинський. — А це означає, що вітчизняний газ може виявитися не дешевшим за російський.
Український газ є не лише у важкодоступних Карпатах. Видобувають його і на морському шельфі Азова та Одещини.
— Але це не йде в порівняння з тим, що ми плануємо видобувати в рівнинних районах сходу України, — каже виконавчий директор з розвідки та видобутку нафти і газу компанії "Шелл" Малколм Бріндед, 47 років.
Договір про видобуток було підписано компаніями "Нафтогаз України" та "Шелл Експлорейшн Компані Б.В." на початку місяця. Раніше, у квітні, сторони домовилися про проведення спільного дослідження на території загальною площею понад 31 000 кв. км у Дніпровсько-Донецькому басейні. Вже за рік "Шелл" зможе піднімати на поверхню із глибини 5–6 км найкращі зразки вітчизняного газу.
Коментарі