Про літературу я твердо знаю одне: персонажі – хоч позитивні, хоч негативні – мають можливість написати щось про своїх авторів значно рідше, ніж автори про своїх персонажів. Тож коли така нагода нарешті випадає, гріх нею не скористатися.
А взагалі, у ситуації з новим романом Олександра Ірванця "Харків-1938" найдивовижнішим видається те, що сам Ірванець досі ходить не битий. Бо кого він лише у своїй альтернативній історії не образив. Та майже всіх, кого зобразив, тих і образив. І цапобородого міського божевільного Савєнка-Лімонова; і наркоманське подружжя Ніколая Гумільова з Анною Ахматовою; і гомосексуальну парочку Міхаїла Булгакова з Олєсєм Бузіною, який, щоправда, у відповідний момент виявився "дєвіцею Олєсєй".
Водночас є тут і терористична трійця у складі Степана, Олега й Олени, яка у паузах між замахами на Симона Петлюру практикує, м'яко кажучи, "па-де-труа"; і накачаний кокаїном ідеолог нової України Микола Хвильовий, який постійно прагне своєї падчірки Люби; і по-дорослому недобра дівчинка Ліна зі Ржищева, яка торгує отруйними пиріжками і б'є коліном у пах безпритульного старобільського хлопчика Сергійка.
Поза тим, як зрозуміло з назви, події роману розгортаються 1938 року і переважно в Харкові – столиці Української робітничо-селянської республіки. Спромігшись у минулому на "диво під Крутами" і в підсумку розгромивши московську орду, Україна збудувала потужну націонал-комуністичну державу і тепер під проводом гетьмана-президента Євгена Коновальця з оптимізмом дивиться в майбутнє і виношує спільні з німцями плани поділу Польщі. А також проводить патріотичні обряди "харитації" та "джеризації" і влаштовує щорічні пролетарські карнавали, на які з'їжджаються літератори, кінематографісти і шпигуни з усього світу.
Зокрема, вирушає до Харкова з румунських Чернівців і лауреатка Нобелівської премії Ольга Кобилянська. Супроводжує ж її гайдук на ім'я Алессандро Бойческо – "знаний бессарабський фізкультурник, схильний до насильства у вирішенні суперечок, із темними карими очима на єхидному й жорстокому обличчі". Крім усього іншого, Алессандро приятелює з мізантропом Емілем Чораном, дошкульно порівнює харківський карнавал із давньоримськими бенкетами та снує "свої безкінечні роздуми про бренність усього сущого і марність будь-яких людських зусиль". Одне слово, на тлі решти – цілком позитивний персонаж.
І тут треба сказати, що прототип цього персонажа теж відносно недавно відвідав Харків. Передусім він, звичайно, знайшов кафе з виставленими надвір столиками, замовив каву і зателефонував до "безпритульного Сергійка", щоб уточнити час і місце зустрічі. За мить до прототипа рішуче підійшов якийсь цапобородий у колорадській сорочці й, агресивно заплітаючи язиком, запитав:
– Слиш, ти хто такой? Ти знаєш, гдє ти вообще находишся, шо ти тут по-украінскі раговаріваєш? Ти думаєш, тєбє тут Украіна, да?
І так далі. Точніше, не так, бо далі сталося щось не зовсім сподіване. Всупереч романній характеристиці, прототип вирішив не ламати одразу на цапобородій колорадській голові чужого стільця, а дочекатися реакції працівників закладу. І дочекався: з кафе вийшла офіціантка і попросила цапобородого не заважати клієнтам. Цапобородий не погодився. Офіціантка викликала поліцію. Поліція, погрожуючи арештом, повторила цапобородому прохання офіціантки. Цапобородий у відповідь розбушувався, мовляв, "нє тєх бєрьотє, я же свой, ви вон луччє бандєру етава арєстуйтє".
Закінчилось – і саме це стало для прототипа несподіванкою – тим, що поліція скрутила-таки цапобородому руки і повела його кудись за ріг. Прототип натомість залишився допивати каву і подумав: "Хтозна, якщо вони почнуть щодня арештовувати бодай десяток своїх цапобородих, то, може, мені колись і тут буде Україна. Не аж така, як у романі Ірванця: хай Бог нас усіх від такої милує. Але хоч трохи"
Коментарі
1Якщо Янукович буде надалі так знущатися з народу його може спіткати така ж доля як і Чаушеску
Посадив гуцул смереку, а виросла туя.
Ще не мали в Президентах ми такого хлопа.
І яке відношення має свобода до соборності?
День Свободы наступит,когда зек предстанет перед военным трибуналом.
День свободы наступит только тогда,когда те,кто голосовал за зэка, обзаведутся мозгами...
Тоді нам довго тої свободи прийдеться чекати. У хворих ригоАналів мозку не має і ніколи не буде
Это же он хочет поднять свой рухнувший рейтинг,понравиться своим бывшим сторонникам,а им сейчас до лампочки какие ты там бумажки подписываеш. Ты обещал,что предприятия будут работать,зарплаты и пенсии повысятся и вообще "Покращення життя".Где это все.Бумажку подписать это просто,а что дальше?
Янукович отменил не день свободы, а празднование очередной годовщины государственного переворота.
до каких пор этот ублюдок и его свора будет сношать народ....
Я не понял заголовок! У автора с горя похмелье
Баба Параска з народом вибороли День свободи.А Ганька з Януковичем хотять вкрасти в народу Свободу...
Лучше он бы юЩА отменил