четвер, 08 листопада 2012 15:00
Віталій Жежера
Віталій Жежера
Віталій Жежера

Ацтеки

У мене про це ніхто не спитає, але якби спитали, про що я люблю думати в середині листопада, то сказав би, що думаю про ацтеків. Хоч воно й дивно, а це правда. Десь тут лежить межа між тим, про що можна розказати просто, і це буде всім зрозуміло — і тим, що важливо й зрозуміло тільки тобі, й це важко передати комусь іншому. На тій межі людина така самотня, що, мабуть, це можна порівняти тільки з тим, якби ти опинився на Місяці й дивився в небо, в бік свого дому, й знав, що звідти тебе не видно.

Чому — ацтеки? Колись, у четвертому чи п'ятому класі, я читав книжку про те, як цивілізацію ацтеків погубили конкістадори Кортеса. Це були листопадові канікули, я пас корову в полі під Лозовим Яром, аж там, де був курган, що його потім потроху розорали й він зрівнявся з землею. Од книжки не міг одірватись і брав її з собою. Над полями висіло низьке небо, і в світі було тільки два кольори — зелена озимина і чорна рілля, і той пейзаж огортала чистопробна печаль, у ній таїлася відсутність ацтеків, яких уже ніхто не зможе порятувати. З тих пір мені ацтеки — це вологий холод листопада і зелень озимини. І вже навряд чи думатиму інакше, хоч би довелось колись опинитися в їхніх краях.

Я пас корову в полі, аж там, де був курган

Та книжка звалася "Падіння Теночтітлана", щедро ілюстрована старовинними малюнками. Я більше її не бачив, у жодного букініста. А тоді брав її в сільській бібліотеці, й аж тепер згадав про неї ще дещо: вона була дуже зачитана, так, що тверда картонна палітурка стала м'якою. Отже, ще багато людей, окрім мене, читали її. Але я ніколи не чув, щоб хтось у нашому селі хоч раз згадав про ацтеків. Пригадую всіх, хто тоді навкруг мене жив, і не можу уявити, хто саме її міг читати і чому ніхто про це не проговорився. Може, вона якраз така й була: її читали, щоб потім усе життя про неї мовчати.

Зараз ви читаєте новину «Ацтеки». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

15

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

28.12.2012 10:24:40Андрій91.196.55.--
  • 1+
  • 0-
  • Відповісти

Ніколи не подобався такий стиль викладу, але філософія автора заслуговує на визнання, якого вона і досягнула.

09.11.2012 13:17:35Т.К.178.95.137.--
  • 13+
  • 0-
  • Відповісти

Й справді, в середині листопада найкраще думати про самотність - день без сонця, з дощем і вітром (та хай навіть і з сонцем!) дуже спонукає до цього. В такі дні найбільше згадується хтось рідний, який пішов від тебе у небуття і (як оце Ви, шановний Авторе, пишете) дивиться з неба в бік свого дому і знає, що звідти його не видно...

09.11.2012 11:40:06Юрій Левченко82.117.229.--
  • 4+
  • 0-
  • Відповісти

Дивна штука – давні цивілізації. Почитати книги – так були вони настільки величні, що аж страшно. Але з часом зникли. І потому виникає якесь незрозуміле відчуття незнаного, як перед космосом: хто вони були, в що вірили, звідки з'явились…
От, наприклад, народ, що давно жив на території України - так звані трипільці. Взяти хоча б питання: які вони були на вигляд? Можливо вони були нашими пращурами, а може й не так це…
Міфи й легенди – от і все, певно, що залишиться й після нас через 2000 років.

26.11.2012 20:37:15Zvir93.72.186.--
  • 0+
  • 0-
  • Відповісти

Деякі відповіді може дати теорія етногенезу Льва Миколайовича Гумільова, але у випадку трипільців у науки дуже мало фактів, крім матеріалів археологічних розкопок. Хоча історики спираються на археологію як на незаангажовані свідчення. Хоча, як це потрактувати...

09.11.2012 05:48:16Русич178.133.238.--
  • 1+
  • 0-
  • Відповісти

Якщо такого начитатися, то можна й самому сати ацтеком

08.11.2012 22:01:40Хведір46.201.210.--
  • 3+
  • 0-
  • Відповісти

Скільки коштів українська нація віддає на стадіони та закупівлю африканських футболістів, а скільки на друкування українських книг?
Чому навіть для державних бібліотек держава практично не закуповує українських книг і не виділяє грошей для передплати українських газет, як було навіть при радянській російській владі. Буквально одиниці нових українських книг поступає в бібліотеки і то переважно, це макулатурні книги, які краще й не читати.
Чи українці дійсно нища раса, як думали німці прийшовши завойовувати, і їм потрібен пан чи поляк, чи німець, чи росіянин?

09.11.2012 03:50:10АВ86.62.105.--
  • 6+
  • 0-
  • Відповісти

Подивіться список найбагатших людей чи то в Україні , чи то в Росії. Чи багато ви знайдете там українських прізвищ?. І ось вам результат - дурні бо бідні. Не можемо в себе дома ради дати. А починати треба з раннього дитинства, з перебудови ментальності , церкви,, яка вбиває в голови українцям " хіба це жізнь!! Ось подохнете тоді заживете" Результат на обличчі - розчарування всим і це на Богом даній благодатній українській землі.

09.11.2012 09:27:21Хведір46.201.210.--
  • 0+
  • 0-
  • Відповісти

Церква ні до чого. Церква в Україні про царство боже вбиває те саме і українцям, і росіянам, до того ж різних протестантів-євангелистів вже більше за православних.
А порівняйте росіян та українців. Як живуть в Україні росіяни та українці. Уже дійшло до того, що росіяни не десь там в Росії, а на Україні розбудовіють не для кого, а для українців - рускій мір!

08.11.2012 21:47:59ацтеки93.75.170.--
  • 2+
  • 0-
  • Відповісти

Втрачені цивілізації - то найзагалковіша сторінка людства. Але не все так безнадійно (хоча зрозумілий образ осені в поєднанні з тугою за втраченим...): були реконструйовані звичаї ацтеків, їхній етикет, правила поведінки та співіснування. Якщо комусь цікаво, можу потім продовжити інформацію.

08.11.2012 21:15:01Zvir93.73.183.--
  • 11+
  • 0-
  • Відповісти

От же вміє чоловік написати: "...і той пейзаж огортала чистопробна печаль, у ній таїлася відсутність ацтеків" !! Це так влучно і проникливо, аж захотілось вивчити цю фразу напам"ять.
Дякую Вам уклінно за Вашу творчість, шановний пане Жежеро !

08.11.2012 21:13:38Mytya94.249.70.--
  • 2+
  • 0-
  • Відповісти

Maladec, pane Vitaliku.

08.11.2012 16:28:03Олег46.229.151.--
  • 1+
  • 0-
  • Відповісти

За що люблю сучасність, так це за інтернет :-)
Про наявність даної книги хвалиться зокрема "Наукова Бібліотека НПУ імені М.П.Драгоманова"

9(8)
К41

Кинжалов, Ростислав Васильович.
Падіння Теночтітлана [Текст] : историческая литература / Р.В. Кинжалов, А. Бєлов; Пер.з рос. - Київ : Дитвидав, 1959. - 275 с. : ил., рис. ; 22 см. - (в пер.)

64.exe?LNG=&Z21ID=&I21DBN=KV&P21DBN=KV&S21STN=1&S21REF=10&S2 1FMT=fullwebr&C21COM=S&S21CNR=20&S21P01=0&S21P02=1&S21P03=A= &S21STR=%D0%9A%D0%B8%D0%BD%D0%B6%D0%B0%D0%BB%D0%BE%D0%B2,%20 %D0%A0%D0%BE%D1%81%D1%82%D0%B8%D1%81%D0%BB%D0%B0%D0%B2%20%D0 %92%D0%B0%D1%81%D0%B8%D0%BB%D1%8C%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D1%87

08.11.2012 17:07:02Pepe Finofinodelgado95.39.145.--
  • 0+
  • 0-
  • Відповісти

Знатная книжица, тоже читал. И, кстати, в библиотеку ходить не нужно: есть в сети, см. например http://flibusta . net/b/181132 (точки убрать)

08.11.2012 16:14:09Наталка75.38.153.--
  • 3+
  • 0-
  • Відповісти

Чудово!

Голосів: 1
Голосування Як ви облаштовуєте побут в умовах відімкнення електроенергії
  • Придбали додаткове обладнання для оселі задля енергонезалежності
  • Добираємо устаткування та готуємося до купівлі
  • Не маємо коштів на таке, ці прилади надто дорогі
  • Маємо ліхтарі та павербанки для заряджання ґаджетів, нас це влаштовує
  • Певні, що незручності тимчасові і незабаром уряд вирішить проблему браку електроенергії
  • Наша оселя зі світлом, бо ми на одній лінії з об'єктом критичної інфраструктури
  • Ваш варіант
Переглянути