Ексклюзиви
субота, 05 лютого 2022 10:25

Спецтема: Ворог біля українського кордону

Українці планують літні відпустки, поки посольства евакуюють своїх людей – що пише про нас світова преса
8

У відповідь на нарощування російських військ навколо України США відправляють кілька тисяч додаткових військових в країни Східної Європи, що входять в НАТО. Думки українки в Америці, чому українці залишаються спокійними на фоні нових ризиків із Москви. Розвідка США дізналася про постановочне відео росіян, з якого мало розпочатися масштабне російське вторгнення. Ось дещо з того, що писали про нас у світових ЗМІ.

"Росія засуджує руйнівне збільшення військового контингенту США в Європі", ВВС, Велика Британія

Росія засудила рішення США направити додаткові війська в Європу для підтримки союзників на фоні збереження побоювань щодо можливого нового російського вторгнення в Україну. Москва назвала це "деструктивним" кроком, який посилив напруженість і звузив можливості для політичного вирішення проблеми.

Пентагон заявив, що 2000 американських військових відправлять до Польщі та Німеччини, а ще 1000 людей, які зараз у Німеччині, вирушать до Румунії. Росія має близько 100 тис. військових довкола України. Проте вона заперечує плани про вторгнення.

Автор: Reuters
  Війська зі США відправляють до Східної Європи на тлі загроз нового вторгнення Росії в Україну
Війська зі США відправляють до Східної Європи на тлі загроз нового вторгнення Росії в Україну

Напруженість виникла через вісім років після того, як РФ анексувала Крим та підтримала криваве повстання на Донбасі. Москва тепер обвинувачує Київ у невиконанні Мінських угод.

У четвер генсек НАТО Єнс Столтенберг заявив, що за останні кілька днів Альянс став свідком "значного перекидання" приблизно 30 тис. російських військових до Білорусі. Росія заявляє, що війська перебувають там для спільних військових навчань.

Кількість порушень режиму припинення вогню на Донбасі скоротилася, а бойових втрат там немає протягом трьох тижнів

Україна прагне знизити тон розмов про можливий конфлікт. Міністр оборони Олексій Рєзніков заявив у четвер, що кількість порушень режиму припинення вогню на Донбасі скоротилася, а бойових втрат там немає протягом трьох тижнів.

Відповідаючи на рішення президента США Джо Байдена направити додаткові війська в Європу, заступник міністра закордонних справ Росії Олександр Грушко назвав це "деструктивним" і "невиправданим" кроком. Виступаючи в середу, Грушко додав, що такий крок порадує українську владу, яка продовжить "безкарно саботувати виконання Мінських угод".

Автор: Reuters
  Війська зі США відправляють до Східної Європи на тлі загроз нового вторгнення Росії в Україну
Війська зі США відправляють до Східної Європи на тлі загроз нового вторгнення Росії в Україну

У четвер прессекретар президента Росії Дмитро Пєсков закликав США "припинити ескалацію напруженості" в Європі, заявивши, що нове розгортання військ погіршило ситуацію, і додав, що побоювання Росії щодо розширення НАТО на схід "абсолютно виправдані".

Пентагон заявив, що війська США не воюватимуть в Україні, але гарантуватимуть захист союзників Вашингтону. Це доповнення до 8500 солдатів, які Пентагон привів у бойову готовність у Європі.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: "Путін – майстер примусу. Створює кризу так, що може перемогти незалежно від того, що роблять інші": що пише про нас світова преса

"Важливо, щоб ми направили Путіну сигнал, що НАТО має значення для США та союзників", - заявив представник Пентагону Джон Кірбі.

Розгортання військ США є найбільшою ознакою, що нинішня криза ширша за Україну і стосується архітектури безпеки в Європі після закінчення холодної війни.

"Як живеться в Україні?", Washington Examiner, США

Колонка Вероніки Вельч, докторки філософії, старшої наукової співробітниці з національної безпеки, інновацій та технологій у Центрі державної політики Джозефа Рейні, та старшої директорки з захисту інтересів у Ridgely Walsh LLC

Коли я повернулася на батьківщину, в Україну, мої друзі та колеги у Вашингтоні запитували мене: "Як життя в Україні в ці дні?"

Я сказала б, що це абсолютно нормально. Бачила цей фільм вже раніше. Добре пам'ятаю, як була у Києві, коли вісім років тому Росія вторглася в Україну.

Особливий день був, коли в моєму багатоквартирному будинку відкрили бомбосховище, а в цей час бутіки Gucci та Louis Vuitton надалі працювали

Особливий день був, коли в моєму багатоквартирному будинку відкрили нове бомбосховище, а вулицями ходили люди у військовій формі. Весь цей час бутіки Gucci та Louis Vuitton залишалися відкритими, а в кав'ярнях тусувалися молоді хіпстери.

Я була неготова до війни вісім років тому. Моє покоління народилося після розпаду СРСР. Але відносини України з Росією ніколи не були гладкими. Серед інших сумних спогадів того часу - віялові відключення електрики з погодинною подачею і домашні завдання, виконані при свічках. За побутові свободи і прояви людської гідності в Україні наші російські сусіди карали нас відключенням газу чи електрики. Потім усе стало гірше. Дві революції, анексія Криму, російське вторгнення 2014 року, понад 1,5 млн вимушених переселенців, а тепер більш як 100 тис. російських військових уздовж наших кордонів.

Росія намагається нав'язати Україні свою волю, ми – дати відсіч. Для нас це не питання гордості, але виживання

Росія часто маніпулює і намагається нав'язати Україні свою волю. Ми намагаємось дати відсіч. Для нас, українців, це не питання гордості, але виживання. Троє моїх бабусь і дідусів воювали за Україну та її свободу. Всі вони були закатовані радянською владою або засуджені до 25 років таборів. Ми виросли, травмовані цим досвідом. У нас немає позитивної думки ні про радянську епоху, ні про сьогоднішню Росію, якою керує колишній офіцер КДБ. Але страху більше немає теж.

Радше є почуття жаху, що змушує почуватися неприродньо спокійними. Гадаю, це те, що зараз переживає все українське суспільство. Люди ходять на роботу, жінки роблять манікюр, перукарні переповнені. Українці планують літні відпустки, поки посольства евакуюють своїх людей. При цьому опитування показують, що понад 50% українців не вірять, що президент Володимир Зеленський може бути ефективним лідером за умов подальшого російського вторгнення. У будь-якому разі загроза є реальною.

Автор: Reuters
  Надія Макаренко показує портрет сина Антона, який зник безвісти під час боїв на Донбасі у 2015 році. Вона досі не знає, що з ним трапилося
Надія Макаренко показує портрет сина Антона, який зник безвісти під час боїв на Донбасі у 2015 році. Вона досі не знає, що з ним трапилося

На жаль, у нас дуже багато свіжих могил. Це 15 тис. життів, втрачених за останні вісім років у результаті російської агресії. Ми не придумали це. Така дійсність. Навіть якщо Росія ніколи не визнає своєї агресії, вона залишила шрами. Ось кілька: Абхазія, Придністров'я, Донбас.

Я завжди вважала, що Україна не може мати нормального майбутнього поряд із імперіалістичною Росією. Президент Росії Володимир Путін мріє поновити СРСР. Якщо світова спільнота не зупинить його, то нормальний, стабільний і безпечний світ буде неможливим ані для кого. Ставки високі.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Путін хоче, щоб Україна ніколи не досягла успіху - Волкер

Безпечний світовий лад не може бути досягнутий шляхом принесення в жертву демократій заради умиротворення авторитарних лідерів. Досягти цього можна, лише давши відсіч агресору.

"Чому Зеленський применшує значення російського вторгнення", The National Interest, США

Колонка Мелінди Гарінг, заступниці директора Євразійського центру Atlantic Council

У кубинському ресторані Escobar у Києві відвідувачам пропонують розкрити таланти художника. Візьміть ручку і прикрасьте коридор написами. Деякі відверто політичні. "Нью-Джерсі підтримує Україну", - написав на стіні американський член Палати представників Грегорі Мікс, голова комітету закордонних справ.

Святкова атмосфера панує в окремому залі, куди я вирушила з приятелями випити коктейль. Іноземні кореспонденти і українські бізнесмени спантеличені тим, що Захід наполягає, що Путін відкусить ще шматок від України. Атмосфера тут складається з п'янкого коктейлю фаталізму, змішаного з домішкою холоднокровності.

Цей конфлікт із Росією навряд чи є новим для України. Навпаки. Як і багато його історичних попередників, Путін із задоволенням б'є по українцях. У його випадку за вісім років убили понад 14 тис. людей. Наразі українці звикли до тактики і погроз Путіна.

Більшість ресторанів переповнені, але на перевантажених вулицях столиці практично немає руху

Дефіциту їжі в Києві немає. Здається, ніхто не панікує. Але є постійне приховане занепокоєння. Я жила у Києві з 2007 по 2008 рік. З того часу регулярно його відвідую. Під час візиту минулого тижня у складі делегації колишніх американських військових і дипломатів в це місто виявила, що більшість ресторанів переповнені, але на перевантажених вулицях столиці практично немає руху. Невизначеності додає хвиля фальшивих погроз про бомби, які українці приписують людям із Росії.

"Це елемент гібридної війни. Аби створити хаос, невпевненість у завтрашньому дні та постійний стрес. Отже, школи змушені переходити на дистанційне навчання, а підприємства закриватися", - заявив мер Житомира Сергій Сухомлин.

Автор: Reuters
  Президент Зеленський каже, що Америка нагнітає страх вторгнення. Але також він готується до наступних президентських виборів
Президент Зеленський каже, що Америка нагнітає страх вторгнення. Але також він готується до наступних президентських виборів

У той час як понад 130 тис. російських військових у поєднанні з досить потужною військовою технікою оточують Україну, Путін та його камарилья випускають заяву за заявою, намагаючись підняти ставки. Це розпочалося з України. Потім виявилося, що жоден новий кандидат не має вступити в НАТО. В результаті Фінляндія і Швеція розглядають можливість приєднання до Альянсу.

Москва і Вашингтон все ще розмовляють, але про несуттєве. Росія хоче накласти вето на членство в НАТО і зовнішню політику США. Хоче заборонити Альянсу мати стратегічні та балістичні ракети, а також менш складне обладнання на всій території колишнього СРСР та країн Варшавського договору. Америка ввічливо сказала Кремлю, щоб закатали губу, зберігаючи при цьому єдність із Європою. США та союзники відправляють до Києва один за одним літаки з військовою технікою на випадок, якщо Москва знову завдасть удару. Чи цього достатньо, щоб стримати Кремль?

Європа активізує свою гру. Лондон і Париж недавно потрапили до заголовків газет. Британці заявили, що відправлять більше техніки українцям, а французи – війська до Румунії.

Улюблена теорія змови в Україні - США роздмухують загрозу вторгнення, щоб змусити Київ піти на хворобливий компроміс із Росією

Одне з улюблених джерел інформації в адміністрації президента Зеленського – месенджер Telegram. Він сповнений теорій змов. Улюблена з них полягає в тому, що Вашингтон роздмухує загрозу неминучого вторгнення, щоб змусити Київ піти на хворобливий компроміс із Москвою.

Немає нічого більш далекого від правди. Адміністрація Байдена не може допустити ще одного зовнішньополітичного фіаско лише за кілька місяців до проміжних виборів до Конгресу. Вашингтон і адміністрація Байдена побоюються, що їх знову застануть зненацька, як це було 2014 року, коли Москва легко анексувала Крим.

Автор: BBC
  Червоними колами і чорними квадратами позначені старі та нові російські війська навколо України
Червоними колами і чорними квадратами позначені старі та нові російські війська навколо України

Як виявилося, Зеленський також придивляється до виборчого циклу. Коли він балотувався 2019 року, то обіцяв залишитись на своїй посаді протягом одного терміну. То було тоді. Зараз колишній комік пристрастився до влади і прагне другого терміну, тому практично кожне його рішення слід інтерпретувати через цю призму.

Зеленський хоче применшити російську загрозу, бо вона шкодить економіці та шансам на другий термін. Він та його команда не погоджуються з оцінками розвідки США. Він не згоден з їх інтерпретацією і тим, як вона впливає на його плани.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: "Більше третини українців готові взятися за зброю, а коли буде небезпека для країни, їх буде ще більше" – що про нас пише світова преса

Те, що дозволило б Зеленському йти підстрибуючи, якби весна настала швидше, ніж пізніше. Сезон морозів, який переважно припадає на лютий, це час, коли російські танки можуть легко вкотитися в Київ. Коли цей період мине і почнеться сезон багнюки, така небезпека пройде. Якщо це станеться, Зеленський далі сидітиме на своєму місці. Він зможе показати себе далекоглядним державним діячем, який не злякався, сидячи у Києві. Зберіг спокій, тоді як прості смертні у Вашингтоні попалися на хитрощі Путіна.

"США викривають спробу Росії сфабрикувати привід для вторгнення", The New York Times, США

За словами високих чиновників адміністрації Байдена, США отримали розвіддані про план Росії сфабрикувати привід для вторгнення в Україну з використанням фальшивого відео.

План, який США сподіваються зіпсувати, опублікувавши його, передбачає інсценування та відеозйомку сфабрикованого нападу українських військових на територію Росії або проти російськомовного населення в Україні

План, який США сподіваються зіпсувати, опублікувавши його, передбачає інсценування та відеозйомку сфабрикованого нападу українських військових на територію Росії або проти російськомовного населення на сході України.

Росія мала намір використати відео, щоб обвинуватити Україну в геноциді російськомовного населення. Потім Москва планувала скористатися обуренням щодо відео, щоб виправдати напад на Україну, або відповісти на заклик лідерів сепаратистів на Донбасі з проханням про втручання Росії.

Автор: Reuters
  Дівчина-медик біля посту у Пісках, на околиці окупованого росіянами Донецька
Дівчина-медик біля посту у Пісках, на околиці окупованого росіянами Донецька

Офіційні особи США не оприлюднили прямих доказів російського плану або того, як дізналися про нього, заявивши, що це скомпрометує джерела та методи роботи. Але недавня російська кампанія дезінформації, зосереджена на брехливих обвинуваченнях у геноциді, і недавні дії в російському парламенті щодо визнання частин України, які відкололися, додають достовірності цим даним.

У разі проведення спецоперації Росія почне поширювати пропаганду, яку, за словами розвідки США та експертів, Москва просуває в соцмережах, на сайтах, присвячених змовам, і в державних ЗМІ з листопада.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Собчак на каналі Коломойського розповідала про "братский народ" і "компромисс" щодо Криму

Відео мало бути ретельно продуманим, із планами постановочних, усипаних трупами наслідків вибуху та кадрами руйнувань місцевості. Воно також мало включати фальшиву українську військову техніку, безпілотники турецького виробництва та акторів, які грають російськомовних у скорботі.

Американські чиновники не сказали, хто саме в Росії планував операцію, але високий представник адміністрації Байдена сказав, що в цьому "безпосередньо брала участь" російська розвідка.

Автор: Reuters
  Український військовий чистить зброю на позиції неподалік окупованої росіянами Горлівки на Донбасі
Український військовий чистить зброю на позиції неподалік окупованої росіянами Горлівки на Донбасі

Хоча незрозуміло, чи схвалили цю операцію високі російські чиновники, США впевнені, що її серйозно розглядають. Росіяни вже знайшли трупи для використання у відео, обговорили ролі акторів, які могли б зіграти скорботних, і придумали, як зробити так, щоб військова техніка у відео виглядала українською чи НАТОвською.

Хоча цей план звучить неправдоподібно, американські чиновники заявили, що він міг би спрацювати та дати поштовх для російської військової операції. Вони сподіваються, що він стане менш ймовірним, якщо публічно викрити його.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: "Рупор Кремля! Помийка!" - сотні людей оточили телеканал "НАШ": фото, відео

Основні моменти розвідки розсекречені в надії зірвати змову і переконати союзників у серйозності планів РФ. Публікація спрямована на те, щоб змусити Росію відмовитися від планів і переглянути їх, що ще більше відстрочить будь-який план вторгнення.

Чим довше міжнародна спільнота зможе відкладати рішення Путіна про те, щоб санкціонувати військову операцію проти України, тим більше шансів, що він перегляне свої плани.

Деякі офіційні особи у США і Великій Британії вважають, що Путін недооцінив втрати, які зазнають його збройні сили у разі будь-якого прямого вторгнення в Україну.

Автор: Reuters
 

Спроба оприлюднити план провокації для вторгнення відбулася в момент, коли російська Дума розпочала розгляд закону про визнання так званих ЛНР і ДНР, подібно до того, як Москва визнала окуповані Росією частини Грузії. Якби російський парламент визнав частини Донбасу як незалежну державу, то призначений Москвою лідер цієї "держави", що відкололася, міг би звернутися за допомогою до Путіна. Глава Кремля багато разів казав, що в такому разі "втручання відповідатиме міжнародному праву і прецедентам, встановленим США".

Російські депутати, які просувають закон, стверджують, що Україна планує наступ, щоб поновити контроль над Донбасом. Якщо це станеться, кажуть російські депутати, російськомовні жителі будуть позбавлені основних прав. Україна нібито утискає російськомовних на сході країни – це часта тема в російських державних ЗМІ та на сайтах, контрольованих спецслужбами РФ. Але реальність така, що мова не є жорсткою лінією розділення в Україні, як це каже Москва.

У минулому огляді преси Gazeta.ua писала, як британський прем'єр Борис Джонсон став першим за понад 25 років главою уряду в Лондоні, який приїхав до Києва. Він зустрівся з Зеленським та пообіцяв підтримку Великої Британії у разі нового російського вторгнення. А також попередив Путіна, що Москва заплатить високу ціну, якщо хоч один російський солдат переступить український кордон.

Зараз ви читаєте новину «Українці планують літні відпустки, поки посольства евакуюють своїх людей – що пише про нас світова преса». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 1
Голосування Як ви облаштовуєте побут в умовах відімкнення електроенергії
  • Придбали додаткове обладнання для оселі задля енергонезалежності
  • Добираємо устаткування та готуємося до купівлі
  • Не маємо коштів на таке, ці прилади надто дорогі
  • Маємо ліхтарі та павербанки для заряджання ґаджетів, нас це влаштовує
  • Певні, що незручності тимчасові і незабаром уряд вирішить проблему браку електроенергії
  • Наша оселя зі світлом, бо ми на одній лінії з об'єктом критичної інфраструктури
  • Ваш варіант
Переглянути