четвер, 04 лютого 2021 07:30

Югославія розпалася

Югославія розпалася
Карта Союзної держави Сербії та Чорногорії / Wikipedia

4 лютого 2003-го в Белграді відбулось засідання парламенту Сербії і Чорногорії, який проголосив створення конфедерації Союзна держава Сербії та Чорногорії, яка стала спадкоємницею Союзної республіки Югославія.

Після розпаду Австро-Угорщини, через об'єднання колишніх її територій - королівства Хорватії і Славонії, королівства Далмації, Боснії і Герцеговини та королівства Сербія 1 грудня 1918-го проголосили створення Держави словенців, хорватів і сербів на чолі з королем Петром Карагеоргієвичем. 6 січня 1929-го його син Олександр I шляхом державного перевороту встановив військово-монархічну диктатуру і перейменував державу у королівство Югославія.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: На країну скинули 14 тисяч бомб

В роки Другої світової війни Югославію окупували Німеччина та Італія. Після її звільнення влада перейшла до комуністів на чолі Йосипом Броз Тіто, в Югославії ліквідували монархію, і, врешті, проголосили Федеративну народну республіку Югославія.

До її складу увійшли 6 республік і 2 автономні краї, які, за задумом Тіто, мали стати основою Балканської федерації, до якої планував доєднати Болгарію та Албанію, а далі - Румунію і Грецію. Ці плани залишились нереалізованими. У 1948-му стався конфлікт між Тіто та лідером албанських комуністів Енвером Ходжі та Йосипом Сталіним. Останній вбачав у такій федерації загрозу для радянської монополії на вплив у Східній Європі.

Завдяки маневрам Тіто, Югославія досягла значних успіхів у економіці та міжнародній політиці, зумівши налагодити тісні зв'язки як з СРСР та країнами Варшавського договору, так і зі США та країнами НАТО.

Смерть Тіто у 1980-му, розпад соціалістичної системи і шовіністична політика сербських лідерів, призвели до глибокої економічної кризи і міжнаціональних конфліктів. У 1991-му незалежності проголосили Словенія і Хорватія. Це стало початком громадянських війн у Югославії. Далі вийшли Боснія і Герцеговина та Македонія у 1992-му. Цього ж року на територію Боснії і Герцеговини, а згодом і автономного краю Косово розпочались міжконфесійні та міжетнічні війни, і ввели війська НАТО. Війна НАТО проти Югославії завершилась оголошенням протекторату ООН над автономним краєм Косово, що вийшов зі складу Сербії.

4 лютого 2003-го рішенням парламенту була прийнята нова конституція, яка перетворила Союзну республіку Югославію у конфедерацію Союзна держава Сербії та Чорногорії. 21 травня 2006-го, коли Чорногорія вже мала з Сербією митний кордон і власну валюту, в республіці провели референдум, за підсумками якого парламент Чорногорії проголосив незалежність. Через 2 дні незалежність проголосила Сербія.

17 лютого 2008-го парламент Косово проголосив в односторонньому порядку незалежність. Це частково визнана країна. Україна її не визнала. Сербія теж досі не визнає незалежності Косова.

Зараз ви читаєте новину «Югославія розпалася». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 1
Голосування Як ви облаштовуєте побут в умовах відімкнення електроенергії
  • Придбали додаткове обладнання для оселі задля енергонезалежності
  • Добираємо устаткування та готуємося до купівлі
  • Не маємо коштів на таке, ці прилади надто дорогі
  • Маємо ліхтарі та павербанки для заряджання ґаджетів, нас це влаштовує
  • Певні, що незручності тимчасові і незабаром уряд вирішить проблему браку електроенергії
  • Наша оселя зі світлом, бо ми на одній лінії з об'єктом критичної інфраструктури
  • Ваш варіант
Переглянути