4 лютого 2003-го в Белграді відбулось засідання парламенту Сербії і Чорногорії, який проголосив створення конфедерації Союзна держава Сербії та Чорногорії, яка стала спадкоємницею Союзної республіки Югославія.
Після розпаду Австро-Угорщини, через об'єднання колишніх її територій - королівства Хорватії і Славонії, королівства Далмації, Боснії і Герцеговини та королівства Сербія 1 грудня 1918-го проголосили створення Держави словенців, хорватів і сербів на чолі з королем Петром Карагеоргієвичем. 6 січня 1929-го його син Олександр I шляхом державного перевороту встановив військово-монархічну диктатуру і перейменував державу у королівство Югославія.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: На країну скинули 14 тисяч бомб
В роки Другої світової війни Югославію окупували Німеччина та Італія. Після її звільнення влада перейшла до комуністів на чолі Йосипом Броз Тіто, в Югославії ліквідували монархію, і, врешті, проголосили Федеративну народну республіку Югославія.
До її складу увійшли 6 республік і 2 автономні краї, які, за задумом Тіто, мали стати основою Балканської федерації, до якої планував доєднати Болгарію та Албанію, а далі - Румунію і Грецію. Ці плани залишились нереалізованими. У 1948-му стався конфлікт між Тіто та лідером албанських комуністів Енвером Ходжі та Йосипом Сталіним. Останній вбачав у такій федерації загрозу для радянської монополії на вплив у Східній Європі.
Завдяки маневрам Тіто, Югославія досягла значних успіхів у економіці та міжнародній політиці, зумівши налагодити тісні зв'язки як з СРСР та країнами Варшавського договору, так і зі США та країнами НАТО.
Смерть Тіто у 1980-му, розпад соціалістичної системи і шовіністична політика сербських лідерів, призвели до глибокої економічної кризи і міжнаціональних конфліктів. У 1991-му незалежності проголосили Словенія і Хорватія. Це стало початком громадянських війн у Югославії. Далі вийшли Боснія і Герцеговина та Македонія у 1992-му. Цього ж року на територію Боснії і Герцеговини, а згодом і автономного краю Косово розпочались міжконфесійні та міжетнічні війни, і ввели війська НАТО. Війна НАТО проти Югославії завершилась оголошенням протекторату ООН над автономним краєм Косово, що вийшов зі складу Сербії.
4 лютого 2003-го рішенням парламенту була прийнята нова конституція, яка перетворила Союзну республіку Югославію у конфедерацію Союзна держава Сербії та Чорногорії. 21 травня 2006-го, коли Чорногорія вже мала з Сербією митний кордон і власну валюту, в республіці провели референдум, за підсумками якого парламент Чорногорії проголосив незалежність. Через 2 дні незалежність проголосила Сербія.
17 лютого 2008-го парламент Косово проголосив в односторонньому порядку незалежність. Це частково визнана країна. Україна її не визнала. Сербія теж досі не визнає незалежності Косова.
Коментарі