Через лазівку в санкціях Туреччина почала маскувати російську нафту під власну та експортувати її до країн Євросоюзу.
Для цього використовуються три турецькі порти: "Джейхан", "Мармара-Ереглісі" та "Мерсін". Про це пише Politico.
У період з лютого 2023 по лютий 2024 року Туреччина збільшила свої закупівлі в Росії на 105% порівняно з попередніми 12 місяцями. За цей же період турецький експорт палива до ЄС збільшився на 107%, вказує видання.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Індія допомогла знизити ціни на російську нафту
Це не означає, що кожна партія палива, яка прибуває до ЄС з Туреччини, є російською. Туреччина має власні нафтопереробні заводи, які можуть переробляти майже 1 мільйон барелів нафти на день.
Однак географічне розташування турецьких портів у поєднанні з даними про імпорт-експорт переконливо свідчать про те, що значні обсяги російського пального потрапляють на ринок ЄС під іншими етикетками.
Наприклад, південно-східний порт "Джейхан" має обмежене автомобільне й залізничне сполучення із нафтопереробними заводами, що не дає йому можливості отримувати великі партії палива, окрім як через море.
У період із лютого 2023 по 2024 рік порт прийняв близько 22 мільйонів барелів палива, 92% з яких надійшли з Росії - утричі більше, ніж роком раніше. За той самий період 85% експорту палива з порту було поставлено до Євросоюзу.
Аналогічна ситуація відбувається й у західному порту "Мармара-Ереглісі" та південному "Мерсін". Обидва порти продемонстрували однакові щорічні сплески російського імпорту - удвічі в "Мармара-Ереглісі" та втричі в "Мерсіні", що збіглося зі стрибком експорту до ЄС.
Загалом, згідно з правилами Європейського Союзу, вантажі, що містять російське паливо, змішане із продуктами з інших країн, можуть підлягати санкціям незалежно від частки російського компонента.
Однак на практиці, за словами експертів, перевіряється лише "сертифікат походження", у якому зазначається тільки, звідки походить вантаж. Це означає, що Туреччина просто переоформляє старі російські сертифікати на нові турецькі, йдеться в матеріалі.
У січні Рада Європейського союзу продовжила санкції проти Росії до 31 липня 2024 року. Обмеження наклали на торгівлю, фінанси, технології, товари подвійного значення, промисловість, транспорт та предмети розкоші. Вони також охоплюють заборону на імпорт або передачу морським транспортом сирої нафти та певних нафтопродуктів з Росії до ЄС.
Санкції вперше запровадили 2014 року й сильно розширили з лютого 2022 року.
Коментарі