Російські оборонні витрати в усіх формах потроїлися з моменту вторгнення в Україну і наближаються до 8% національного виробництва.
Це приблизно відповідає рівню СРСР. Міжнародний валютний фонд прогнозує у цьому році зростання економіки РФ на 2,6%, пише The Telegraph.
Стійкість російської економіки багатьох збила з пантелику, що призвело до відчуття відчаю на Мюнхенській конференції з безпеки. Москва насправді програє економічну війну, а на лінії фронту виграє недостатньо швидко, щоб компенсувати це.
"Промислове виробництво стагнує. Російський енергетичний сектор страждає від зниження доходів і затримки проєктів. Санкційні лазівки закриваються", - вказав професор Павло Баєв з Інституту дослідження миру в Осло.
Опублікована Росстатом статистика показує, що бум переозброєння зупинився і РФ досі не має можливості перемогти навіть частку технологічної потужності Заходу.
Дефіцит робочої сили та обмеження виробничих потужностей призвели до перегріву економіки, через що відсоткову ставку підняли до 16%, а те, що залишилося від економіки споживання, атрофується. Активи Фонду національного добробуту з початку вторгнення впали з 6,6% до 2,7% ВВП.
Євросоюз розробляє плани санкцій проти компаній з Китаю, Індії, Туреччини, Шрі-Ланки, Сербії, Таїланду та Казахстану. Їх збираються покарати за допомогу Кремлю обходити обмеження на технології подвійного призначення.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Економіка Росії "перегрівається" і все більше залежить від війни - експерти
Росіянам не вдається легко перейти на напівпровідники з Китаю, бо системи окупантів налаштовані на американські чіпи. Їх доводиться купувати з великою надбавкою на чорному ринку.
Москва досі отримує доходи від нафти, газу та вугілля, але вони впали з $40 млрд на місяць на початку 2022 року до $23 млрд у січні цього року. Цього недостатньо, щоб покрити зростання бюджету на 65% за останній рік.
"Росія неминуче рухається до економічного виснаження. Було б величезною помилкою з боку Заходу втратити нерви зараз", - підсумовують журналісти.
У Російській Федерації зріс рівень інфляції. Через значне збільшення військових видатків російська економіка може "перегрітися". Про це повідомило Міністерство оборони Великої Британії.
У вересні 2023 року інфляція в Росії зросла до 6% порівняно з 5,3% у серпні 2023 року. Це було зумовлено зростанням споживчих цін, зокрема на продукти харчування і паливо. Вища інфляція майже напевно призведе до збільшення витрат на фінансування війни Росії в Україні.
На початку жовтня агентство Reuters повідомляло, що рубль у Росії перетнув поріг у 100 рублів за долар, попри заходи центробанку.
У серпні долар в РФ теж коштував більш ніж 100 рублів. Російський центральний банк підвищував ставку з 8,5% до 12% річних, однак рубль продовжив падіння, а долар і євро зросли на московській біржі.
Коментарі