10 травня 2005 року президент США Джордж Буш і президент Грузії Міхеіл Саакашвілі виступають на площі Свободи у Тбілісі. Поруч – їхні дружини. На площі зібралися понад 100 тис. людей. Буш вітає їх грузинським словом "Гамарджоба" ("Здрастуйте"). У відповідь з натовпу летить бойова граната РГД-5. Падає за 30 м від трибуни. Однак не розривається.
Спецслужби заявили про замах на життя американського лідера. Негайно почали розслідування. На слід терориста вийшли завдяки знімкам польського репортера.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Американець вистрілив у президента, щоб вразити актрису
20 липня грузинська поліція заарештувала 27-річного Володимира Арутюняна. У підвалі його помешкання знайшли отруйні речовини і вибухівку. Під час затримання чоловік відстрілювався. Вбив начальника відділу контррозвідки МВС Грузії.
Наступного дня Арутюнян зізнався у скоєнні замаху на Джорджа Буша. Заявив, що готовий повторити спробу теракту проти президента США, якщо випаде нагода. Лікарі визнали його осудним. Зазначили, що він страждає на манію величі.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Азербайджанського лідера розстріляли на парковці
Арутюнян має вірменське походження. Жив у Тбілісі з матір'ю. Після закінчення школи ніде не працював. Замах ретельно планував заздалегідь.
"Я кинув гранату не прямо, оскільки прямо навпроти мене було броньоване скло, а так, щоб під час вибуху уламки могли залетіти за нього", - сказав терорист на допиті. Щоб замаскувати гранату, щільно загорнув її в червону хустку. Вона затримала спуск.
11 січня 2006 року Тбіліський міський суд визнав Арутюняна винним за 8 статтями карного кодексу. Засудив його до вищої міри покарання в Грузії – довічного позбавлення волі.
Замахи на життя президентів США траплялися так часто, що стали сумною традицією. Їх здійснювали проти 15 із 45 американських лідерів. Від рук убивць загинули четверо президентів – Авраам Лінкольн (1865), Джеймс Ґарфілд (1881), Вільям Мак-Кінлі (1901) і Джон Кеннеді (1963).
Коментарі