Косовський канал РТК показав документальний фільм VIRUSSIA про злочини росіян на Балканах у югославських війнах, шпигунські скандали задля протидії Кремлем інтеграції балканських країн в ЄС і НАТО, роботі бойовиків "Группи "Вагнер" і про російський вплив на Сербію. Стрічка вийшла албанською з англійськими субтитрами.
Фільм складається з чотирьох частин - безпека, пропаганда, дипломатія і роль православної церкви. Про це пише сайт каналу РТК.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Серба, який воював на Донбасі, упіймали на шпигунстві в Румунії
Перша частина описує Путіна як колишнього КДБшника, який авторитарно керує Росією понад 20 років, і, зокрема, дестабілізує Балкани.
Розповідається також, як росіяни брали участь у югославських війнах 1990-х. Як добровольці на стороні сербів брали участь, зокрема, у військових злочинах під час війн в Боснії і Герцеговині та Косово.
Також розповідається про російську приватну військову компанію "Група "Вагнер", яка показана як жорстока "банда", відома звірствами і тортурами жертв. У ній, зокрема, воюють серби, переважно колишні члени воєнізованих груп часів воєн в Боснії та Косово.
У фільмі описані недавні приклади російського шпигунства, як от справа Яни Міночкіна 2019-го. Він був колишнім чиновником ОБСЄ, а потім МООНК, місії ООН в Косово. Через ці місії росіяни здійснюють шпигунство. МООНК - центр вербування російських шпигунів. Влада Косово навіть інформувала колишнього генсека ООН Пан Гі Муна про це, але без результатів. Також російські шпигуни мають зв'язки з місцевими кримінальними структурами для виконання певних завдань. Автори вважають, що російське шпигунство - загроза безпеці Європи.
У стрічці розповідається про російське шпигунство в Сербії. У листопаді 2019-го президент Сербії розповів про відео 2018-го, на якому зафіксовано зустріч російського підполковника ГРУ Георгія Клебана з невідомим ZK - сербським підполковником у відставці. На відео йшлося про передачу певних даних і його справжність підтверджена. У фільм цитують сербські ЗМІ, які розповідають, що Росію цікавить тільки те, як поведуться сербські генерали та інші військові, якщо Сербія захоче стати членом НАТО, і що Росія - не друг Сербії.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Росію викрили у підготовці державного перевороту в Чорногорії
Значна частина фільму присвячена "Російському гуманітарному центру" в сербському місті Ніш, який є місцем російського втручання, де плануються російські шпигунські дії на Балканах. Через центр в Сербію також продають зношену російську військову техніку, переважно колишні вживані літаки.
Водночас у фільмі йдеться про подальше неминуче розширення НАТО на Балканах та ізоляцію Сербії, якій сприяє згубний вплив Росії. В НАТО зараз всі балканські країни, крім Боснії і Герцеговини, Сербії і Косово. Хоча перша планує приєднатися до НАТО.
Робота над фільмом тривала два роки. Над ним працювали журналісти з різних ЗМІ різних країн Балкан, а також інститути, які вивчають вплив Росії.
Косово - частково визнана держава на Балканах, чию незалежність визнали 98 краї-членів ООН. Україна не визнає незалежності Косово.
Коментарі