На парламентських виборах у Словаччині перемогла проросійська партія "Курс - соціал-демократія" або SMER-SD колишнього прем'єр-міністра Роберта Фіцо. Словацькі оглядачі вважають, що це погана новина для України, адже Фіцо вів передвиборну кампанію на проросійських нотках і виступає проти надання Україні зброї. Україністка, редакторка "Українського журналу", що видається в Празі, родом зі східної Словаччини, Ленка Віх в коментарі Gazeta.ua пояснила, що невідомо, наскільки Фіцо загравав із темою відмови від допомоги Україні, а наскільки до нього дотягнулася "довга рука" Кремля. Вона також додає, що в словацькому суспільстві поширена російська пропаганда, що дозволяє Москві впливати на словаків, сам Фіцо через вибори уникнув тюрми, а діячі його партії, пов'язані з мафією, що дає Кремлю інструмент для тиску на Братиславу.
Словацький "Янукович" може знову прийти до влади
SMER-SD отримує майже 23% голосів. Її головний конкурент - ліберальна проукраїнська партія "Прогресивна Словаччина", яку очолює віцепрезидент Європарламенту Міхал Шимечка, набрала майже 18%. На третьому місці - лівоцентриська партія "Голос" колишнього прем'єра Петера Пелігріні.
Блок OL'aNO+ експрем'єра Ігоря Матовича набрав 9%. Партія SaS - 6,22%, Християнсько-демократичний рух – 6,9%, "Словацька національна партія" колишнього спікера Андрея Данко, теж відома антиукраїнськими настроями, здолала прохідний бар'єр у 5% з 5,67%.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: $300 млн на день: скільки коштує війна для РФ
З такими результатами розподіл мандатів в 150-місному словацькому парламенті може виглядати так: партія SMER Фіцо – 42 мандата, "Прогресивна Словаччина" – 31, "Голос" – 27, блок Матовича – 16, християнські демократи – 13, SaS – 11, "Словацька національна партія" – 10. Для формування уряду потрібно 76 мандатів.
Тепер почнуться переговори про створення коаліційного уряду. Словацькому політикуму не звикати – у вмінні вести переговори, створювати урядові альянси і домовлятися. У цьому вони досвідчені. Але це теж ознака слабкості та нестійкості політичної системи країни, де за останні п'ять років було п'ять прем'єрів і чергова урядова криза призвела якраз до цих дострокових виборів. Про це пише "Радіо свобода".
Третє прем'єрство Фіцо завершилось у 2018 році "словацьким Майданом" – пішов у відставку через масові протести після вбивства словацького антикорупційного журналіста-розслідувача
59-річний Фіцо вже мав три прем'єрські каденції і має шанси стати прем'єром вчетверте. Попри те, що його третє прем'єрство завершилось у 2018 році "словацьким Майданом" – він пішов у відставку на тлі масових протестів через вбивство словацького антикорупційного журналіста-розслідувача Яна Куціяка та його нареченої.
Проте немає гарантій, що Фіцо таки зможе зібрати більшість. Можна також правити урядом меншості, але це - нестабільне правління.
"Жодного набою Україні"
Щодо самого Фіцо, його виборча кампанія була вкрай проросійською. Він, наприклад, каже, що війна Росії проти України не "словацька справа". Словакам, мовляв байдуже до цього. Він категорично проти постачань зброї Україні. "Жодного набою Україні", – казав він перед виборами. І навіть виступає проти транзиту зброї їхньою територією. У цьому Фіцо вловив суспільні настрої – 69% словаків, згідно з опитуванням, проведеним раніше цього року, вважають, що постачання зброї Україні "провокує Росію".
Фіцо також проти антиросійських санкцій зі сторони ЄС, кажучи, що вони шкодять словацькій економіці. Він різко проти членства України в НАТО, і закликає до мирних переговорів України й Росії вже зараз, стверджуючи, що РФ все одного не піде з окупованих територій, зокрема, з Криму. Перед виборами він також побачив в Україні "фашистів" і "нацистів".
Фіцо - класичний проросійський популіст на зразок угорського прем'єра Орбана
Фіцо є класичним проросійським популістом на зразок угорського прем'єра Віктора Орбана. В разі, якщо стане прем'єром, а саме йому насамперед має запропонувати формування уряду президентка Зузана Чапутова, Словаччина може стати "другою Угорщиною" в українському питанні.
Як пише The Guardian, Фіцо вже заявив, що чекає, коли Чупатова дасть йому мандат на початок формування уряду.
Він заявив, що "словаки мають більші проблеми, ніж Україна", і його партія "готова допомогти Україні гуманітарним чином, але проти озброєння України".
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: "Маємо нову потенційну загрозу через Північну Корею" – Олександр Мусієнко
Чапутова, давній політичний суперник Фіцо, сказала, що доручить Фіцо формувати уряд з понеділка, 2 жовтня.
Аналітики прогнозують, що нова коаліція, мабуть, буде сформована зі SMER, "Словацької національної партії" SNS та "Голосe" Пеллегріні.
Деякі експерти припускають, що Фіцо доведеться охолодити риторику в разі формування коаліції з "Голосом", яка підтримує постачання боєприпасів Україні та розділяє позицію ЄС щодо російського вторгнення. Але Пеллегріні під час передвиборної кампанії різко змінив думку про надання військової допомоги Україні й заявив, що про військову допомогу більше не йдеться.
Перемога Фіцо – дуже погана новина для України
"Перемога Фіцо – дуже погана новина для України. Але це також погано для словацької економіки, для словацьких компаній, бо вони будуть відсторонені від повоєнної відбудови України. Тому його перемога – це ще гірша новина для словаків", – каже колишній міністр фінансів Словаччини Іван Міклош.
Хто такий Роберт Фіцо?
Фіцо - юрист за освітою і навіть чотири роки був у Компартії Чехословаччини, вийшовши з неї у 1990 році – аж після перемоги Оксамитової революції 1989 року.
Біограф Фіцо називає його "цинічним прагматиком", бо попри передвиборні гасла за першої прем'єрської каденції Фіцо Словаччина запроводила євро в 2009 році. Як прем'єр він сприяв реверсним поставкам газу з ЄС в Україну, коли Київ взяв напрямок на відмову від російського газового імпорту. У 2017 році не заперечував проти безвізу між ЄС і Україною. Зараз не проти членства України в ЄС, хоча додає, що це буде не швидко.
Тому нині, він може залишити виборчі заяви позаду, щоб не ускладнювати стосунки Братислави з Брюсселем, Вашингтоном та Києвом.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: "Україна досягне своїх військових цілей" – Пітер Дікінсон про візит Блінкена
"Фіцо захоплюється стилем правління Путіна", - каже словацький соціолог Міхал Вашечка.
"Поширення страху принесло йому перемогу", – резюмує його успіх словацьке видання SME.
"Роберт Фіцо виграв вибори і не відпустить їх. Демократична Словаччина програла", – підсумовує словацька Dennik N.
Якщо партія "Голос" піде в коаліцію з Фіцо, то Пелігріні може попросити прем'єрську посаду для себе. Пелегріні - поміркований політик і не має одіозності, притаманної Фіцо.
Словацькі постачання зброї збережуться?
Щодо постачання зброї Україні, то словацькі поставки були важливими, адже Братислава ледь не першою дала Україні винищувачі МіГ-29, радянського типу танки, системи ППО С-300. У словаків обмежений запас радянської зброї, що залишився, і з цих запасів вони віддали практично все.
"Словаччина має обмежений запас зброї, що залишився, і який вона могла б передати Україні, значні санкції ЄС вже запроваджені, а вступ України в НАТО – далека перспектива", – пише колишній посол США в Братиславі Адам Стерлінг.
Генсек НАТО вважає, що словацька підтримка України збережеться
Запасів зброї радянського зразка в Словаччині практично не залишилося. Києву більше тепер потрібна саме словацька зброя, але тут контракт на постачання, наприклад, самохідних артилерійських установок Zuzana вже підписаний. Тому генсек НАТО Єнс Столтенберґ вважає, що словацька підтримка України збережеться.
У Словаччині також знайшли прихисток 100 тис. українських біженців, але навряд чи допомога їм буде зменшена, бо Словаччина, як, до прикладу, Польща чи Чехія, зацікавлена в робочій силі, а українські біженці переважно знаходять роботу, а не сидять виключно на соціальній допомозі.
"Прогресивна Словаччина" за допомогу Україні
Тепер кілька слів про лідера "Прогресивної Словаччини" Шимечку. Йому 39 років, він перший словак, який посів посаду віцепрезидента Європарламенту.
Походить з відомої родини. Його прадід був губернатором Братислави 100 років тому, а дід - відомий дисидент часів комуністичної Чехословаччини. Батько – відомий в Словаччині журналіст і видавець, а сам Міхал отримав політологічну освіту в Празі й Оксфорді. Він в минулому був журналістом, а зараз є чільним євродепутатом.
Шимечка виступає за продовження постачання Україні зброї, активно підтримує євроінтеграцію України і каже, що ЄС має дати вже цього року "зелене світло" Києву для початку переговорів про членство.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: "Китайці декілька разів натякали Путіну закінчувати війну. Побачили слабкість" - полковник
"SMER виграв вибори. Це погана новина для Словаччини. Було б ще гірше, якби Фіцо вдалося сформувати уряд. Зробимо все, щоб цього не сталося", – сказав Шимечка після оголошення результатів виборів.
У Шимечки - невеликі шанси стати прем'єром. "Золоту акцію" матиме "бронзовий призер" перегонів – партія "Голос".
"Людям не треба боятися, що Словаччина може змінити зовнішньополітичну орієнтацію щодо ЄС чи НАТО. Зробимо все, щоб уникнути драматичного розвитку подій", – сказав лідер "Голосу" Пелегріні після оголошення результатів виборів.
Словаччина вже майже 20 років - член НАТО та ЄС. Входить в зону євро і Шенгенську зону. Це колосальне досягнення для країни, яка є молодшою за Україну, адже держава стала незалежною після "цивілізованого розлучення" з Чехією у січні 1993 року. Відтак значення словацьких виборів значно ширше, ніж розмір цієї країни з населенням у 5,5 млн осіб, яка є сусідом України.
"Не знаємо, наскільки Фіцо грав на темі допомоги Україні, а наскільки до нього дотяглися "довгі руки" Кремля"
Редакторка Ленка Віх в коментарі Gazeta.ua каже, що наразі невідомо ще, що перемога Фіцо буде означати для України.
"Фіцо у своїй передвиборній кампанії використав Україну як інструмент для боротьби з політичними противниками - партіями, які підтримували Київ, але як із цією темою буде працювати далі - не знаємо. На першій же своїй пресконференції він сказав, що Словаччина буде надалі допомагати Україні у гуманітарних проєктах і включиться у її відбудову, але наполягатиме на мирних переговорах. Додавши, що краще десять років перемовин, ніж десять років війни. Тому наразі це все лише слова", - каже Ленка Віх.
Вона додає, що через те, що Словаччина передала зі своїх радянських запасів техніки та зброї вже все, що могла, то Фіцо більше нічого словацького дати Україні не може, зате може продати.
"Тут в Словаччині вже були дебати про словацькі інтереси в цьому питанні, про інтереси виробників зброї. Транзит зброї з країн НАТО через словацьку територію, мабуть, його виборці не контролюватимуть і не зупинятимуть. Але питання в тому, що ми не знаємо, наскільки Фіцо буде змушений йти на співпрацю з Росією. Наскільки використання теми допомоги Україні є лише інструментом у його кампанії для емоційного впливу на словаків, а наскільки до Фіцо та його партії дотяглись "довгі руки" Кремля", - каже Ленка Віх.
Російська пропаганда в Словаччині зашкалює. Це серйозна проблема
Велика частина словаків бачить війну Росії проти України російськими очима, каже Ленка Віх.
"Російська пропаганда в Словаччині зашкалює. Це серйозна проблема. Але ще більша в тому, що політична сила Фіцо – це партія зі шлейфом зв'язків із середовищем мафії. Фіцо була потрібна перемога на виборах передусім для того, аби не сісти у в'язницю. І він не один такий у цій партії. Тому й небезпека для України, що на її західному кордоні може постати країна, яка порве зв'язки з західним світом або занадто наблизиться до Кремля через те, що влада стане нерукопожатною на Заході. А Україні потрібні ці партнери на своїх кордонах із західним світом", - каже Ленка Віх.
Фіцо після оголошення результатів знову виступив за роботу над мирним врегулюванням в Україні. Він заявив, що наполягатиме на "якнайшвидших мирних переговорах".
Коментарі