вівторок, 21 лютого 2023 22:10

Спецтема: Війна Росії проти України

"Несподівана подорож Байдена підірвала кремлівський наратив": що пише світова преса
9

Несподіваний візит президента Джо Байдена до Києва має показати, що США не втомилися від України і не припинять допомагати. Він був із великими ризиками. Байден обговорив з президентом Володимиром Зеленським подальші кроки на полі бою і заявив про додаткову військову допомогу на $500 млн. Візит готували кілька місяців в умовах суворої таємності та до останньої години про його можливість публічно заперечували. Китай може надіслати Росії зброю, що затягне війну та збільшить українські втрати. Ось дещо з того, що писали про нас у світових ЗМІ.

"Поїздка Байдена в Україну підриває версію Кремля про ослаблення підтримки Заходу", The Guardian, Велика Британія

Кремль зустрів несподіваний візит Байдена в Україну офіційним мовчанням. Аналітики та експерти припустили, що історична поїздка лідера США - небажаний поворот перед виступом Володимира Путіна, присвяченого роковинам повномасштабного вторгнення.

Несподівана подорож Байдена підірвала кремлівський наратив, що підтримка України Заходом слабшає

Несподівана подорож Байдена підірвала кремлівський наратив, що підтримка України Заходом слабшає. До кінця тижня США мають дати ще $500 млн військової допомоги та запровадити нові санкції.

Візит до Києва воєнного часу також виявив нерішучість Путіна відвідати фронт. Від початку вторгнення російського лідера висміювали за те, що ховається у "бункері".

Автор: Getty Images
   Президенти США та України у Києві 20 лютого
Президенти США та України у Києві 20 лютого

Путін має виступити зі зверненням до Федеральних зборів 21 лютого. Напередодні Кремль планує того ж дня провести святковий концерт, а потім у середу скликати позачергові засідання Думи та Ради Федерації.

"У зверненні Путін може бути вкрай яструбиним щодо Заходу. Він може призупинити чи вийти з деяких договорів, представити ситуацію як війну між Заходом та Росією", - сказала Тетяна Станова, засновник політико-аналітичної фірми R Politik.

Хоча законодавчі засідання можуть бути для галочки, вони необхідні, якщо Кремль планує ухвалити важливі зовнішньополітичні рішення. Рік тому поспіхом скликані засідання законодавчого органу дозволили Путіну застосувати силу за кордоном, за кілька днів до того, як він розпочав штурм Києва.

Автор: Getty Images
  Байден поїздом з Польщі до Києва
Байден поїздом з Польщі до Києва

Тепер шлях Кремля вперед складніший після невтішного зимового наступу та очікувань, що Україна готується до весняного контрнаступу.

За словами Станової, похмурі перспективи війни - одна з причин, через які Путін навряд чи відвідає фронт цього тижня.

"Не думаю, що він піде на це. Для цього в нього має бути набагато оптимістичніша ситуація. І це також питання безпеки", – каже вона.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Скандал в Міноборони і найгірший міністр: Артур Переверзєв про проблеми у відомстві

Кремль не дав публічних коментарів щодо візиту Байдена, хоча Білий дім і колишній президент РФ Дмитро Медведєв заявили, що команда Байдена попередила Кремль задля "усунення конфлікту", що він планує відвідати Київ. Байден також має виступити у Варшаві у вівторок.

Очікується, що поїздка Байдена розглядатиметься у Кремлі як чергове підтвердження, що Москва бореться не лише проти України, а й проти того, що називає колективним Заходом.

"Місяці планування та дні секретності призвели до історичної поїздки Байдена в Київ", CNN, США

Поїздка Байдена, оповита таємницею та наповнена історією, стала результатом кількох місяців планування невеликої жменьки його найвищих помічників. Вони давно усвідомили символічне значення відвідин Києва через рік після того, як Росія спробувала захопити столицю.

"Рік по тому Київ стоїть. І Україна стоїть. Демократія стоїть", – сказав Байден.

Байден пішов на великий ризик відвідування активної зони бойових дій без значних військових сил США на місці

Це був не просто символізм, який змусив Байдена піти на великий ризик - відвідати активну зону бойових дій без значних військових сил США на місці. У бесідах за зачиненими дверима в Маріїнському палаці Байден прагнув залучити президента Зеленського до детального та термінового обговорення наступного етапу війни, який, за словами чиновників США, досяг критичного моменту.

Подальший розвиток війни найближчими місяцями багато в чому залежатиме від постійної підтримки США, яка, як пообіцяв Байден у понеділок, буде незмінною. Якщо його послання призначалося як обнадійливе для українців, воно також призначалося як нагадування американцям, що ставки конфлікту сягають далеко за межі України.

Автор: Getty Images
  Байден – перший президент США в Україні за останні 15 років
Байден – перший президент США в Україні за останні 15 років

"Це набагато більше, ніж Україна. Йдеться про свободу та демократію в Європі та у світі", - сказав він.

Збереження планів у секреті вимагало надзвичайних заходів з боку Білого дому. За кілька тижнів до поїздки головні помічники неодноразово відкидали можливість поїздки в Україну. Було зроблено всі зусилля, щоб зберегти цю позицію навіть за годину до несподіваного прибуття Байдена до Києва. Почасти це було через мінливий характер поїздки. Незважаючи на те, що невелике коло чиновників Білого дому впевнилися, що це можливо, реальність поїздки президента в зону бойових дій, де США не мають жодного контролю над повітряним простором, була лякаючою.

США зробили кроки, щоб повідомити Москву про плани, щоб уникнути немислимої катастрофи, поки Байден був на місці

Рішення ухвалили на зустрічі в Овальному кабінеті у п'ятницю ввечері, коли Байден дав останнє "зелене світло". США зробили кроки, щоб повідомити Москву про плани, щоб уникнути немислимої катастрофи, поки Байден був на місці.

Відлітаючи на схід, Байден зосередився на плануванні розмов із Зеленським, сподіваючись розумно використати свій обмежений час для обговорення наступних місяців бойових дій.

Байден приземлився у польському Ряшеві, де він зупинився у березні 2022 року, щоб відвідати американські війська, дислоковані біля кордону з Україною, та місця розподілу гуманітарної допомоги українським біженцям.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: "Головний удар з боку РФ буде найближчими тижнями" - Олег Жданов

Цього разу, з розширеним набором американських ВПС, які уважно стежать за польським кордоном, він здійснив поїздку в Україну. Байден, його невелика команда радників і працівників спецслужб, сіли на поїзд до Києва, щоб здійснити приблизно 10-годинну поїздку до центру країни, яку роздирає війна. Це стало кульмінацією процесу, який почався кількома місяцями раніше, коли Байден спостерігав, як парад його іноземних колег їздив до Києва.

Вперше вони почали відвідувати Київ у березні 2022 року, коли поїздом прибули прем'єри Польщі, Словенії та Чехії. 9 квітня Київ відвідав тодішній прем'єр-міністр Великої Британії Борис Джонсон. За ним пішли прем'єр Канади Джастін Трюдо, канцлер Німеччини Олаф Шольц, президент Франції Еммануель Макрон і тодішній прем'єр Італії Маріо Драгі.

Автор: Getty Images
  Байден та Зеленський під час переговорів у Маріїнському палаці
Байден та Зеленський під час переговорів у Маріїнському палаці

Держсекретар США Ентоні Блінкен та міністр оборони Ллойд Остін відвідали Київ 25 квітня, щоб зустрітися з Зеленським. Навіть перша леді Джилл Байден здійснила несподіваний візит у День матері 2022 року до невеликого міста на південному заході України для зустрічі з першою леді України Оленою Зеленською.

На етапах планування поїздки Байдену представили низку варіантів візиту до України, але він вирішив, що лише Київ має сенс як місце поїздки. За кілька місяців планування візиту Байден лише раз висловив стурбованість щодо ризику, але це стосувалося того, якою мірою його візит може наражати на небезпеку інших, а не його самого.

"Китай, Росія, США та "червоні лінії" в Україні", The Wall Street Journal, США

Візит президента Байдена до Києва став важливою символічною демонстрацією американської підтримки України. Але важливішими новинами про Україну можуть бути публічні побоювання США, що Китай може дати РФ військову допомогу.

"Ми стурбовані, що вони розглядають можливість передачі летальної підтримки. Ми чітко дали їм зрозуміти, що це викликає серйозну проблему для нас і в наших відносинах", - заявив держсекретар Блінкен.

Автор: Getty Images
  Байден розписується у книзі почесних гостей у президентському палаці України
Байден розписується у книзі почесних гостей у президентському палаці України

Постійний представник США в ООН Лінда Томас-Грінфілд пішла ще далі, заявивши, що китайська військова допомога буде "червоною лінією".

Використання терміну "червоні лінії" як дипломатичного ультиматуму має зіпсовану репутацію після того, як президент Барак Обама оголосив одну з них для стримування атак із застосуванням хімічної зброї в Сирії, а потім не зміг забезпечити її дотримання, коли зброю застосували. Чи є адміністрація Байдена серйознішою щодо цього?

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: "Путіну і Лукашенку можуть дати довічне або кілька десятків років за ґратами" - Юрій Білоус

Занепокоєння посилилося після того, як минулими вихідними в кулуарах Мюнхенської конференції відбулася спірна зустріч між Блінкеном і високим китайським дипломатом Ван І. США хотіли зустрічі з Китаєм, сподіваючись перезавантажити відносини після епізоду з повітряною кулею-шпигуном.

Ван І погодився на зустріч, але згодом Китай вихвалявся публічно, що США домагалися двосторонньої зустрічі. Значення США як прохача було очевидним. Пізніше Блінкен сказав, що Китай не вибачився за те, що відправив повітряну кулю над повітряним простором США та військовими об'єктами. Ван І підкріпив цю думку у публічному виступі в Мюнхені, відчитавши США за те, що назвав "абсурдною та істеричною" реакцією на повітряну кулю. Він також звинуватив США у тому, що вони перешкоджають миру в Україні. Ван І поїхав з Мюнхена до Москви.

Китай дав Росії технічну та економічну підтримку для війни, але поки що не давав зброю

США заявляють, що Китай дав Росії технічну та економічну підтримку для війни, але поки що не давав зброю. Побоювання Блінкена щодо такої перспективи виправдані, бо це посилить конфлікт, кровопролиття та ускладнить для України повернення окупованих територій. Це також продовжить війну, виснажуючи ще більше запаси озброєнь Заходу, які вже на межі після року підтримки України.

Автор: Getty Images
  Байден та Зеленський біля Михайлівського Золотоверхого собору
Байден та Зеленський біля Михайлівського Золотоверхого собору

Говорячи прямо, китайське озброєння Росії стало б новою і явною демонстрацією ворожих намірів Китаю щодо США та Заходу. Це знищить бажання Пекіна після зустрічі Байдена з Сі Цзіньпіном на Балі в кінці 2022 року налагодити відносини між США і КНР. Це також вимагатиме відповіді Америки, яка має включати подальше економічне роз'єднання.

Сі та його бойові яструби можуть піти на такий ризик, якщо хочуть запобігти поразці Росії в Україні. Китай може захотіти знекровити Захід своєю зброєю та подивитися, чи зможе Росія пережити політичну підтримку України у Вашингтоні та європейських столицях. Це було б безглуздо і погано для КНР і всього світу, але така можливість - ще одна причина для США серйозно зайнятися відновленням обороноздатності.

У минулому огляді преси Gazeta.ua писала, що війна наближається до річної позначки. Росія хоче захопити ще більше українських територій та закріпитися, доки не прибули західні танки та бронетехніка, а Україна – утримати лінію фронту. Захід боїться давати більше зброї Україні, щоб у самого вистачило її на випадок війни, бо боїться розширення війни на країни НАТО та ядерного удару росіян. Те, як довго триватиме війна, залежить від того, скільки і якої зброї даватиме Захід. Росія втрачає близько 2000 солдатів на кожні 90 кв м на Донбасі.

Зараз ви читаєте новину «"Несподівана подорож Байдена підірвала кремлівський наратив": що пише світова преса». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 1
Голосування Як ви облаштовуєте побут в умовах відімкнення електроенергії
  • Придбали додаткове обладнання для оселі задля енергонезалежності
  • Добираємо устаткування та готуємося до купівлі
  • Не маємо коштів на таке, ці прилади надто дорогі
  • Маємо ліхтарі та павербанки для заряджання ґаджетів, нас це влаштовує
  • Певні, що незручності тимчасові і незабаром уряд вирішить проблему браку електроенергії
  • Наша оселя зі світлом, бо ми на одній лінії з об'єктом критичної інфраструктури
  • Ваш варіант
Переглянути