22 липня 2011 року громадянин Норвегії 32-річний Андреас Брейвік здійснив подвійний теракт. В урядовому кварталі столиці країни Осло підірвав автомобіль. Вибухівку виготовив самостійно. Для цього заснував ферму як прикриття і купував для неї тонни силікатних добрив. Їх використовував для виготовлення бомби.
За кілька годин після вибуху переодягнувся поліцейським і потрапив на молодіжний фестиваль Робітничої партії на острові Утойя. Там зібрав кілька десятків його учасників нібито для інструктажу. Відкрив по них прицільний вогонь. Правоохоронцям здався без спротиву. Пізніше заявив — намагався врятувати Європу від мусульманського засилля. Методи боротьби проти нього детально описав у "Декларації незалежності Європи 2083". Розмістив в інтернеті за кілька годин до подвійного теракту.
На острові загинули 69 осіб і отримали поранення майже 300. Загалом два теракти забрали життя 77 осіб.
Норвезький журналіст Йон Магнус розповів про вибух бомби в урядовому кварталі Осло. Редакція видання знаходилася біля будинку уряду.
"Скляні предмети полетіли через приміщення. Я визирнув через тріщину, яка утворилася у стіні, і побачив, що офіс прем'єр-міністра горить. Я бачив щонайменше три або чотири тіла, покриті ковдрами або куртками - не знаю, були вони мертві чи ні. Також бачив мертві тіла, які звисають з вікон. Я бачив, як десятки людей кричали і плакали, стікаючи кров'ю.. Я бачив тих, хто лежав мертвим на вулиці", - пригадав.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Під час суду над Брейвіком невідомий влаштував акт самоспалення
Адріан Пракон отримав поранення під час розстрілу фестивалю на острові Утойя.
" Я бачив, як він цілиться в мене і подумав, що це кінець. Постріл влучив у плече. Я лежав на пляжі і стікав кров'ю, поки тривала стрілянина. Те, що прикинувся мертвим, врятувало мені життя. Спочатку я спробував пливти, але повернувся назад. То була б певна смерть. Я лежав на пляжі і робив вигляд, що я мертвий, ховаючись за тіло, що лежало поруч зі мною".
Люди кажуть на нього "Той, чиє ім'я не можна називати". Як Волдеморт із Гаррі Поттера. А я побачив, що то звичайна людина
"Я чув крики. Я чув, як люди благали про життя, і я чув постріли. Він просто розстрілював їх. Я був впевнений, що помру. Люди тікали. Вони панікували і лізли на дерева. Декого затоптали", - пригадує Ерік Курстгерде.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: "Я не Брейвік, я не вбивав десятки людей" - Луценко
"Брейвік мав спокійний, зосереджений вигляд. Пригадую свої відчуття. "Я зараз помру, це моя остання хвилина", - подумав я. Уже змирився, що настав мій кінець. Майже відчув байдужість. А потім він прицілився, вистрілив і промахнувся. Куля пройшла в кількох сантиметрах від мене", - пригадував Бьорн Ілер. Він міг стати 78-ю жертвою Брейвіка.
"Я втратив близького друга у стрілянині. Це було справжнє кроваве місиво. Дехто вважає, що я маю ненавидіти Брейвіка, але це не так, – продовжує. - Мені до нього байдуже. Я готовий сісти поруч з ним і вислухати. Це цікаво. Запитати, як він до такого дійшов. Що примусило його до цього. Ми з друзями писали йому з проханням зустрітися, але він не відповів. Я боявся його, допоки не побачив під час судового слухання. В моїй свідомості Брейвік був монстром. Люди кажуть на нього "Той, чиє ім'я не можна називати". Як Волдеморт із Гаррі Поттера. А я побачив, що то звичайна людина".
На останньому засіданні суду зі слухання справи у червні 2012-го Брейвік зачитував з папірця заготовані тези. Нищівно критикував усе, що йому не подобається в його країні. Норвегію на Євробаченні представляв не етнічний норвежець, а народжений у Білорусі Олександр Рибак. Серіал "Секс і місто", який транслювався в Норвегії, чинить згубний вплив на суспільну мораль, зазначав убивця. Процитувавши статистику народжуваності в мусульманських країнах, він сказав, що не хотів допустити перетворення Норвегії на "мультикультурне пекло".
Вирок терористу винесли 24 серпня 2012-го. Засудили до 21-го року тюремного ув'язнення. Відбуває покарання у будівлі колишнього нацистського концтабору.
У квітні позаторік Брейвік подав до суду через "негуманні умови утримання". Меню змінюють раз на два дні, дають холодну каву, каже. Їжу у пластиковому посуді розігрівають у мікрохвильовці. Комп'ютер відключили від інтернету. Листи читають. Ізоляція у в'язниці негативно впливає. Суд визнав скарги безпідставними. За обмеження спілкування із зовнішнім світом Норвегія заплатить Андреасу $40 тис.
У січні 2017-го Брейвік говорив, що став ще радикальнішим через ізоляцію. Демонстративно піднімав руку в нацистському привітанні. Три місяці потому подав до апеляційного суду Норвегії скаргу на жорсткі умови утримання. Суддя її відхилив.
У червні минулого року Брейвік офіційно змінив своє ім'я та прізвище. Тепер воно звучить як Фьотольф Гансен. Адвокат сказав, що не має інформації про причини такого вчинку.
Коментарі