Якщо всі жителі Землі споживатимуть ресурси так, як жителі України, то для забезпечення їхньої життєдіяльності знадобиться 1,3 планети. Про це мовиться в звіті Всесвітнього фонду природи WWF за 2008 рік.
Світ наближається до екологічної катастрофи, оскільки запити людства в сфері природних ресурсів перевищили на третину той показник, який може надати наша планета, підкреслюється в звіті, повідомляє прес-служба фонду.
"Світ зараз намагається подолати наслідки переоцінки фінансових цінностей. Але на нас насувається ще фундаментальніша криза - екологічна катастрофа унаслідок недооцінки цінностей навколишнього середовища, які є основою всього життя і процвітання", - констатує генеральний директор WWF International Джеймс Ліп.
За даними звіту, близько 21% біопродуктивності вимагають такі країни як США і Китай. Кожному жителеві США необхідно в середньому близько 9,4 світових гектарів - узагальнена площа планети, здатна виробляти природні ресурси, - або еквівалент близько 4,5 планет Земля, якщо населення світу споживатиме в тому ж темпі. Жителі Китаю використовують в середньому близько 2,1 світового гектара на людину (одна планета Земля).
"Якщо наші запити до планети продовжать зростати в тому ж темпі, до середини 30-х років нашого сторіччя нам знадобитися еквівалент двох планет для підтримки нашого способу життя", - відзначив Лип.
Жителі Дунай-Карпатського регіону також живуть не по кишені: 2,5 планет знадобитися, якщо кожен споживатиме як чехи, 1,3 планет - якщо споживати як жителі Болгарії. Приблизно стільки ж планет (1,3) буде необхідно, якщо всі жителі Землі використовуватимуть ресурси як жителі України - при біопродуктивності в 2,4 га/люд українці споживають близько 2,7 га/люд, тобто країна потребує імпорту ресурсів з інших регіонів.
За даними звіту, більшість країн Дунай-Карпатського регіону, і зокрема Україна, надзвичайно неефективні у використанні енергії - інтенсивність енергоспоживання на одиницю продукції в два-три рази перевищує таку в країнах Західної Європи.
"Продовження розтрати екологічного капіталу матиме серйозні економічні наслідки", - вважає виконавчий директор Усесвітньої мережі Екологічного відбитку Матіс Вакернагеля.
"Обмеженість ресурсів і виснаження екосистем служитимуть поштовхом до стагфляції (інфляція у поєднанні з економічним занепадом і безробіттям), що супроводжується падінням інвестицій і різким підвищенням цін на продукти харчування і енергію", - відзначив він.
Звіт показує, що для світу в цілому ще існує можливість "повернути назад" - повернутися в межі однієї планети. Для цього необхідно негайно вжити заходів для економії природних ресурсів і зменшення до 2050 року викидів вуглецю в атмосферу на 60-80%.
Звіт WWF підготовлений спільно з Лондонським зоологічним суспільством (Zoological Society of London) і Усесвітньою мережею Екологічного відбитку (Global Footprint Network). Публікується з 1998 року кожні два роки. Широко визнаний як достовірний звіт про здатність Землі залишатися "живою планетою".
Коментарі