Думки на сайті CNN оглядачки Фріди Ґітіс
Упродовж багатьох років, коли західні демократії ставали дедалі поляризованішими, крайні праві розглядали російського лідера як взірець. Врешті-решт, Володимир Путін стверджував, що ним керує пристрасть до захисту ультраконсервативних цінностей попри те, що більшу частину своєї отрути він виробив проти США. Але жорстокий напад на Україну оголив той бік російського диктатора, який досі багато хто ігнорував.
Щоденні фотографії розбомблених шкіл, лікарень, дитячих майданчиків і багатоквартирних будинків, а також рішуча й успішна відповідь України спонукали багатьох колишніх фанів переглянути своє захоплення Путіним.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: "Німеччина має зупинити новий геноцид у Європі навіть шляхом військового втручання" – Енн Епплбаум
Лідери крайніх правих, побачивши зміни в громадській думці, різко змінили ставлення. Тепер вони прагнуть отримати вигоду з економічного хаосу в Європі, спричиненого війною Путіна, дистанціюючись від людини, яку багато хто розглядає як морального вигнанця і катастрофічно неефективного керівника. У багатьох випадках екстремісти просто перевдягнулися на ходу. Вони завжди знали, хто такий Путін.
На Заході Путін став фігурою, яку найбільше зневажають
На Заході Путін тепер став фігурою, яку найбільше зневажають. Опитування Pew, проведене в 18 країнах, показало, що позитивно ставиться до нього лише близько 10% населення або навіть менше. В ООН він з кожним днем дедалі ізольованіший. Генасамблея ООН проголосувала за відхилення його анексії української території з перевагою 143 проти 5, а 35 утрималися. Це навіть більше, ніж у попередніх резолюціях ООН, які засуджують дії Росії, які також схвалили переважною більшістю голосів.
Коли минулого місяця італійці прийшли на вибори, ультраправі кандидати поспішили дистанціюватися від свого колишнього героя. Джорджія Мелоні, лідер постфашистської партії "Брати Італії", яка має стати прем'єром, відмовилася від своїх колишніх теплих слів щодо Путіна і пообіцяла продовжувати постачати зброю Україні. Так само Маттео Сальвіні, який колись називав Путіна "найкращим державним діячем на Землі" і носив футболку з його зображенням. Зараз він наполягає, що підтримує Україну.
Причину перегляду їхніх позицій можна знайти в окремому опитуванні Pew, яке показало, що позитивне ставлення до Путіна й Росії серед ультраправих впало після того, як Росія вторглася в Україну. Серед прихильників "Ліги Сальвіні" впевненість, що Путін чинить правильно у світових справах, впала з 62% минулого року до менш як 10% зараз.
У всій Європі прихильники крайніх правих відвертаються не тільки від Путіна, а й від Росії
У всій Європі прихильники крайніх правих відвертаються не тільки від Путіна, а й від Росії. А їхні вожді з тривогою шукають способів пройти через пороги.
Візьмемо, наприклад, француженку Марін Ле Пен, чиї теплі зустрічі з Путіним не дають їй спокою. Вона благає тепер, що Путін, якого бачимо сьогодні, "не той", кого вона зустріла, коли відвідала Москву як кандидатка у президенти, коли вона виступала за зміцнення зв'язків з Росією. Загалом рік тому більшість прихильників її "Національного об'єднання" позитивно ставилися до Росії. Нині цей показник лише 21%.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: "Де ж цей нацизм?" – Єжи Чех
Проросійські позиції настільки отруйні, що виконувач обов'язків президента ПО Джордан Барделла пригрозив подати до суду на будь-кого, хто припустить наявність фінансових зв'язків між партією і Росією. Нагадаємо, що президентська кампанія Ле Пен частково фінансувалася коштом таємничого багатомільйонного кредиту, отриманого від Росії 2014 року. Ле Пен заявила, що французькі банки відмовилися дати їй кредит тоді.
Замість того, щоб зосередитися на війні, деякі крайні праві партії тепер проводять демонстрації, критикуючи високу вартість життя, що посилюється західними санкціями проти Росії. На перший погляд, це популістська позиція, спрямована на допомогу людям удома. Однак під гаслами ховається послання, яке допомагає Путіну. Вони атакують санкції та посилюють тиск на політиків, щоб ті послабили підтримку України.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: "Доведеться розставляти неприємні пріоритети: захищати житлові об'єкти чи інфраструктуру" – сер Лоуренс Фрідман
У Німеччині деякі члени ультраправої партії "Альтернатива для Німеччини" відкрито висловлюють підтримку Росії, але керівництво намагається пом'якшити її, мобілізуючи опозицію Берліна щодо того, що це створює труднощі для німців.
Його підводять навіть лідери колишніх радянських республік, зокрема авторитарні, яких Путін захищав у минулому. Лише один білоруський диктатор Олександр Лукашенко підтримав Кремль.
Переклад Gazeta.ua
Коментарі