Білоруси здебільшого перебувають у російському інформаційному полі. Національно орієнтована інтелігенція практично відсторонена від політики. Нація має дослухатися до білоруської молоді, що живе за кордоном.
Про це в інтерв'ю журналу "Країна" розповіла білоруська опозиціонерка, політемігрантка Альона Васильєва.
"Треба розламати стіну. Основна маса людей має зрозуміти: потрібно зробити цивілізаційний вибір, – каже вона. – Не можна сидіти і в Росії, і в Європі – так не буває. І в нейтралітеті не вдасться залишитися, якщо поруч Росія. Розповіді нових лідерів – якщо не Росія, то будемо нейтральні. А хто дасть бути нейтральними? У білорусів не було досвіду Чечні, Грузії та України. Вони начебто жили з незаймано чистим розумом і сприйняттям навколишньої дійсності. Що буде в Білорусі далі – не знаю. Як жила там – була у своєму колі, займалася туристичним бізнесом. Була русофобкою – це у нас таке маргінальне визначення. Інші теж були. Мій чоловік – рок-музикант і русофоб зі стажем. Жили у своєму середовищі творчої інтелігенції. 20 відсотків людей у Білорусі – творча інтелігенція. Решта так і живе радянськими стереотипами".
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Санкції проти режиму Лукашенка: ЄС ухвалив рішення
У 90-х роках минулого століття в Білорусі почала зароджуватися національна ідентичність, розповідає Альона Васильєва. Але все зійшло нанівець.
"Були роки незалежності. Лукашенка вибрали як борця з корупцією. Нехай він, аби не інший. І це затягнулося на 26 років. Совок сидить у головах просто термоядерно. Натомість інтелігенція в Білорусі абсолютно національно орієнтована. Але в політичній сфері її не видно. Лідери білоруської опозиції у 2020 році створили фейк, який до національної ідеї не має жодного відношення. Це життя за російськими наративами. Людина, що поважає себе, не відзначатиме 23 лютого. А лідери опозиції про цю дату згадують. Роблять прив'язку і до 9 травня. Зараз важливо протриматися. Кожен, хто може та має сили, повинен говорити про національну ідею.
Відкрили ютуб-канал і зробили рубрику "Думки", де будь-який білорус має правильно відповісти на запитання. Зробили для себе такий кодекс честі. Питання такі: "Хто для тебе Путін? Чий Крим? Якою ти бачиш Білорусь?" Молодь, що правильно відповідає на ці запитання, потім записує свої ролики. Каже все, що хоче донести. Є багато білоруської молоді в різних країнах: в Америці, в Ізраїлі, в Австрії. Важливо, аби нація їх почула. Меншість має потихеньку ставати почутою. Раніше люди слухали лише російський рупор".
Повне інтерв'ю з Альоною Васильєвою читайте в журналі "Країна"
17 країн Європи, Канада та США підтримали створення міжнародної платформи, яка займатиметься документуванням порушень прав людини режимом Олександра Лукашенка в Білорусі. Платформу створять як незалежний міжнародний правозахисний майданчик, що займатиметься документуванням свідчень серйозних порушень прав людини, що сталися в Білорусі під час та після президентських виборів 2020 року.
Коментарі