Ексклюзиви
середа, 21 лютого 2024 14:50

Вірменія стала одним із хабів, через які Росія обходить санкції

Вірменія стала одним із хабів, через які Росія обходить санкції
За 9 місяців 2023-го експорт товарів із Вірменії до РФ зріс на 85%, з яких 80% становить реекспорт. Фото: АР

Статус російського експортера не заважає вірменському премʼєру Ніколу Пашиняну називати український народ "дружнім". Вірменія переорієнтувала зусилля, щоб створити ілюзію прозахідності, тим часом заробіток на воєнних інтересах Москви залишається основним джерелом "розвитку економіки".

Про це пише "Телеграф".

Глава уряду Вірменії, яка після 2022-го стала четвертим найбільшим експортером у РФ напівпровідників та інших товарів подвійного призначення для потреб війни, у своєму виступі назвав український народ "дружнім".

Але чи так це?

Єреван посилено створює враження переорієнтації на Захід. Однак два роки війни між РФ та Україною він служить одним із головних логістичних хабів Кремля для обходу санкцій. У 2022 році ВВП крихітної Вірменії з населенням у 3 млн виріс на безпрецедентні 14,2%.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Азербайджан і Вірменія знов конфліктують. Є поранені на кордоні

Заступник міністра фінансів Вірменії Ваан Сірунян визнав, що за 9 місяців 2023 року експорт товарів з Вірменії до РФ зріс на 85%, з яких 80% становить реекспорт. Наголошуючи на експоненційному зростанні зовнішньоторговельного обороту Вірменії після початку війни в Україні на 69%, аналітичний центр Jamestown Foundation (США) також попереджав про реекспорт підсанкційних товарів з Вірменії до РФ. А директор Управління з координації санкцій Держдепу США Джим О'Брайєн прямо заявив, що Вашингтон відносить Вірменію до країн, які допомагають РФ обходити санкції.

У 2024-му про проблему продовжують говорити, але Вірменії це не заважає безкарно постачати підсканкційні товари войовничому сусідові. Робін Брукс, директор Інституту міжнародних фінансів та колишній стратег Goldman Sachs, опублікував уточнені дані: "Експорт Вірменії до РФ зріс на 430% порівняно з періодом до вторгнення, що означає реекспорт товарів ЄС та Китаю до Росії".

Вірменія важлива як транзитний хаб, тому що Путін більше не може розраховувати у цьому питанні майже ні на кого, крім неї. У травні минулого року французький Forbes назвав Вірменію "основним каналом ухилення від санкцій" оскільки обмеження на постачання через Туреччину та Центральну Азію посилюються. Анкара влітку 2022 року пообіцяла США не допустити обходу санкцій проти РФ на території Туреччини. Згодом турецькі фінансові організації масово почали припиняти співпрацю із російськими.

Іронічно, але Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) оголосило про виділення Єревану $15 млн. У заяві наголошується, що ці кошти спрямовані на "зниження економічної залежності Вірменії від РФ".

З 1 лютого у Вірменії офіційно набув чинності Римський статут, на підставі якого заснований Міжнародний кримінальний суд. Вірменія стала 124 країною-членом МКС.

Ратифікація Римського статуту означає, що Вірменія має право арештувати та передати до Міжнародного кримінального суду російського диктатора Володимира Путіна, якщо той буде на території країни.

Зараз ви читаєте новину «Вірменія стала одним із хабів, через які Росія обходить санкції». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 1
Голосування Як ви облаштовуєте побут в умовах відімкнення електроенергії
  • Придбали додаткове обладнання для оселі задля енергонезалежності
  • Добираємо устаткування та готуємося до купівлі
  • Не маємо коштів на таке, ці прилади надто дорогі
  • Маємо ліхтарі та павербанки для заряджання ґаджетів, нас це влаштовує
  • Певні, що незручності тимчасові і незабаром уряд вирішить проблему браку електроенергії
  • Наша оселя зі світлом, бо ми на одній лінії з об'єктом критичної інфраструктури
  • Ваш варіант
Переглянути