Близько 4 тис. років тому попередники цивілізації Майя змінили ландшафт півострова Юкатан, створивши земляні канали для риболовлі. В цих водоймах вони ловили сомів та іншу прісноводну рибу.
Науковці опублікували дослідження в Science Advances. Вони використали аерофотознімки, щоб виявити зигзагоподібні канали в заболоченій місцевості, а потім провели розкопки в заповіднику в Белізі. Дослідники встановили, що ці канали та ставки служили для вилову риби й відведення води.
Поблизу каналів археологи знайшли наконечники, які могли використовуватися як списи для риболовлі. За словами дослідниці Марієки Брауер Бург з Університету Вермонта, такі знаряддя, ймовірно, застосовувалися місцевими жителями.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Знайшли найбільшу споруду цивілізації майя
Мережу каналів створили напівкочові народи прибережної рівнини Юкатану. Вона існувала понад тисячу років, включно з періодом, коли майя почали переходити до осілого способу життя та формувати свою культуру.
Пізніше, під час розквіту цивілізації майя, в цьому регіоні зводили храми, дороги й піраміди, а також розробили письмо, математику й астрономію. Хоча цей період вивчений краще через численні археологічні пам'ятки, нове дослідження відкриває зв'язок між ранніми народами й виникненням майянської культури.
Стародавні канали могли допомогти створити умови для розвитку цивілізації. Вони сприяли різноманітності харчування і забезпечували ресурси для зростання населення, закладаючи основу для майбутніх культурних досягнень.
Трофейні черепи виявили археологи, які досліджують цивілізацію Майя у джунглях Белізу. На думку дослідників, черепи можуть пролити світло на дивне падіння цивілізації майя.
Коментарі