Вчені з Нової Зеландії заявили про те, що корінний народ острова маорі прибув в Антарктиду набагато раніше, ніж європейці.
Дослідження науковців базується на фольклорі, літературі та наскельних малюнках. Про повідомляє Science alert.
Перше документально підтверджене відкриття Антарктиди датується 1820 роком і належить російській експедиції. У 1821 році на материк висадилися американці. Але як стверджують новозеландські вчені, маорі набагато раніше почали дослідження Антарктиди.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Уперше Антарктиду подолали пішки
Провідний автор дослідження Прісцилла Вегі разом з колегами опрацювала оповіді маорі та наскельні малюнки, залишені їхніми предками.
"Ми знайшли оповіді полінезійців про подорожі між островами, зокрема подорожі у води Антарктики мореплавця Уй-те-Ранґіори та його команди. Ймовірно, у VII столітті", - говорить науковець.
Вега додає, що всі зібрані свідчення подорожей маорі до Антарктиди є досить переконливими. На це вказують їх обізнаність в мореплавстві та астрономії.
"У деяких оповіданнях Уай-те-Рангіора і його команда пливли далеко на південь. Ймовірно, вони були першими людьми, які побачили води Антарктиди, а може і сам материк. Подорож і повернення Уай-те-Рангіори є частиною історії маорі, яка з'являється на дерев'яних табличках", - каже дослідниця.
Подорож Хуай Те Рангіора була не останнім дослідженням Антарктиди, яке здійснили маорі. Так, Те Ату став першим маорі, який відвідав узбережжя Антарктиди в 1840 році в складі американської дослідницької експедиції.
Маорі також були частиною "героїчної епохи освоєння Антарктики" в ХІХ-ХХ століттях, допомагаючи європейцям під час подорожей в Антарктиду. Зараз вони беруть участь в новозеландській антарктичній експедиції.
13 лютого 1956-го в Антарктиді відкрили першу радянську наукову станцію "Мирний". Її назвали на честь одного з кораблів, які здійснили навколосвітнє антарктичне плавання у 1819-1821-х.
Станцію відкрили учасники першої радянської антарктичної експедиції. Перші 15 років вона була головною базою радянських досліджень в Антарктиді.
Коментарі