понеділок, 03 вересня 2012 07:45

"Владі не вигідно розвивати села"

За рік на Вінниччині закрили шість садиб зеленого туризму, ще вісім не почали роботу через те, що не отримали державної підтримки на розвиток.

— Нашу область досі не вважають туристичною, — розповідає голова обласної спілки "Сприяння розвитку сільського зеленого туризму" Оксана Бас, 42 роки. Із чоловіком тримає садибу "Подільська родина" в селі Гайове Барського району.

10 років тому центри зайнятості активно агітували займатися зеленим туризмом, виділяли допомогу. Чому тепер цей бізнес почали згортати?

— По-перше, не всі змогли витримати чужих людей, яким треба догоджати. Друга причина — не вистачає державної підтримки. Усі чиновники агітують за сільський туризм, особливо перед виборами. Але далі слів не йде. У мене враження, що владі не вигідно розвивати села. Коли просимо про допомогу, кажуть: "Як це ви бідні? Ви ж гроші заробляєте, ще маєте податки платити".

Якої допомоги від влади потребуєте насамперед?

— Щоб дороги хоч щебенем посипали. Турист раз потовче свою машину по вибоїнах і більше не схоче до нас їхати. Вулиці не освітлені. Немає водопроводу та каналізації. У Барському районі самому викопати криницю проблемно через плавуни. Джерела лежать на глибині 26 метрів. Треба спеціальні дорогі насоси. Свердловини робити у глиняних ґрунтах майстри беруться неохоче, бояться техніку поламати. Щомісяця найняти машину викачати вигрібну яму — 400 гривень. Вигідніша автономна каналізація з трьома ємкостями для фільтрації. Але вона коштує п'ять тисяч євро. Було б легше, якби давали міні-кредити на 30-50 тисяч гривень для облаштування санвузла й купівлю зручних ліжок.

Як утриматися в цьому бізнесі, де шукати клієнтів?

— Потрібна реклама — на сайтах, у газетах. Але головний успіх — вдячні туристи. Вони закличуть своїх друзів. Перш за все потрібні зручності, чистота. Улітку можна запропонувати туалет надворі, гості сприймають це за колорит. Відлякує надмірна гостинність. У селі звикли перегодовувати, а городські їдять мало й щоб не жирне. Не треба набридати розмовами, лізти в душу, ні слова про політику. Не скандалити, бо дитина потоптала грядку чи напісяла на коврику. Треба тактовно попросити компенсувати збитки або разом навчити дитя ходити на горщик.

Хто користується таким туризмом?

— Переважно заможні сім'ї з малими дітьми. Вони вже об'їздили Туреччину та Єгипет і тепер тягнуться до натуральної їжі та природи. Хочуть поспати під яблунею, походити босими по росі, болоті, залізти в павутиння. Із дітьми курочку погодувати, погладити кицьку.

Більшість садиб господарі прикрашають старим посудом, одягом, вишитими рушниками. Чим ще приваблюєте гостей?

— У селі Кам'янка Літинського району їжу готують у печі. У селі Перепеличчя Немирівського району господар облаштував берег для рибальства, з очерету зробив шалаш. До нас везуть школярів на майстер-класи. Випікаємо пташок зі здобного тіста, доїмо корову, із сухої кукурудзи шиємо іграшки, катаємо на возі. Меню обговорюємо з туристами. Крім класичних борщу та вареників, пропонуємо місцеве блюдо — налисники з колотухою.

У яких районах вигідно займатися сільським туризмом?

— В усіх, бо область багата на природу. Найбільш вигідно в тих селах, де є легенда, руїни, архітектура. У цьому плані ідеальне село Буша. У Тульчині є палац Потоцького, але там жодної садиби.

Зараз ви читаєте новину «"Владі не вигідно розвивати села"». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 1
Голосування Як ви облаштовуєте побут в умовах відімкнення електроенергії
  • Придбали додаткове обладнання для оселі задля енергонезалежності
  • Добираємо устаткування та готуємося до купівлі
  • Не маємо коштів на таке, ці прилади надто дорогі
  • Маємо ліхтарі та павербанки для заряджання ґаджетів, нас це влаштовує
  • Певні, що незручності тимчасові і незабаром уряд вирішить проблему браку електроенергії
  • Наша оселя зі світлом, бо ми на одній лінії з об'єктом критичної інфраструктури
  • Ваш варіант
Переглянути