Заступник начальника управління праці та соціального захисту населення Вінницької облдержадміністрації 49-річний Віктор Данильченко каже, що необхідно проводити атестацію робочих місць раз на п"ять років. Тоді працівник може розраховувати на пільгову пенсію або надбавку до окладу.
— Є випадки, коли людина працювала в шкідливих умовах усе життя, а довести право на пільгову пенсію не може. Тому що не пройшла жодної атестації. Мусить у суді доводити, що умови праці були шкідливі.
Скільки на Вінниччині шкідливих виробництв?
— У несприятливих умовах працюють 60 тисяч людей. Найбільше — на заводах тракторних агрегатів, підшипниковому, "Форті". У лікарнях це — інфекційні відділення, рентгенологічні кабінети, лабораторії. У середньому надбавка до окладу, якщо людина працює на шкідливому виробництві, становить до 12 процентів.
Чи були торік в області зареєстровані нещасні випадки на виробництві?
— 2008-го — 474, із них 17 — смертельних. Фонд соціального страхування виплатив 30 мільйонів гривень постраждалим. Якщо людина після травми не може повернутися до колишньої роботи, то роботодавець зобов"язаний забезпечити її легшою. Але без втрати в оплаті праці. За законом, 4 відсотки робочих місць на підприємствах мають виділяти інвалідам.
Був випадок: чоловікові травмували око. Його попросили приховати це, а тепер він починає сліпнути. Що робити?
— Строку давності для таких випадків не існує. Але довести буде складно. Таке часто трапляється. Постраждалому за приховування факту нещасного випадку сьогодні можуть пообіцяти золоті гори, а завтра звільнити з роботи, як непрацездатного.
А якщо людина працює без трудової книжки, куди звертатися?
— Має прийти у Фонд соціального страхування, написати заяву. Комісія розгляне випадок і зробить висновок: чи була травма отримана на виробництві.
Чи доходили справи про нещасні випадки до суду?
— Кілька років тому в Крижопільському районі взяли на роботу неповнолітню дитину пасти корів, дали коня. Нога дитини заплуталася у стремені, 2 години кінь волочив її. У результаті сільський голова отримав два роки ув"язнення. Або жінка працювала біля кормодробарки. Пішла додому, а замість себе залишила 14-річну доньку. У кормодробарці щось застряло. Вона вирішила проштовхнути ногою. Її відірвало, до лікарні дівчинку не довезли. Тут винна не лише мати, а й начальник цієї жінки, бо не розказав про правила безпеки.
Як часто проводяться перевірки з охорони праці?
— Минулого року було 1976 перевірок, виявили 16073 порушення. На першому місці — будівельна галузь. Трапляються нещастя і на робочих місцях, що видаються не ризикованими для здоров"я. 2008 року, наприклад, загинули дев"ять сторожів. Їх смерть не була пов"язана з нападами. Хтось угорів вночі через горілку, хтось отруївся через це ж.
Коментарі