четвер, 26 листопада 2009 17:52

"Керувати країною повинні професіонали"

Автор: фото з сайту www.tigipko.com
  ”Передусім потрібно створити умови для економічного зростання”
”Передусім потрібно створити умови для економічного зростання”

"Щоб розібратися в людині, потрібно брати до уваги не тільки її слова, а й справи", — вважає кандидат у президенти Сергій Тігіпко. Знаний економіст та успішний фінансист називає себе поганим популістом. Він стверджує, що в житті немає нічого нездійсненного, потрібно тільки визначити мету, сформувати стратегію та підібрати команду, щоб її реалізувати.

За плечима Сергія Тігіпка —кілька успішних бізнес-проектів та неабиякий досвід роботи в державній владі. На посаді віце-прем"єр-міністра з питань економіки він ініціював уведення фіксованих податків для малого бізнесу, зменшив удвічі кількість ліцензованих видів діяльності. Ставши головою Національного банку, розробив стратегію розвитку банківського сектору. Причому за керівництва Тігіпка жодної регуляції Нацбанк не впроваджував, не порадившись із банкірами та підприємцями. Повернувшись у бізнес, Сергій Леонідович очолював групу ТАС та "Сведбанк", вивів їх у лідери ринку. Зараз він знову в політиці, і з його появою в ній додалося конструктиву.


Підняти економіку

Кандидат у президенти проводить передвиборну кампанію. Щодня зустрічається з тисячами виборців. Каже, люди цікавляться, як захистити чи повернути вклади, що робити з валютними кредитами, комунальним сектором, системою охороною здоров"я, як подолати безробіття.

—Соціально-економічний розвиток має стати пріоритетом. Питання НАТО та російської мови як другої державної треба відкласти на потім, —уважає політик.

Передусім потрібно створити умови для економічного зростання. Перший крок —оживити банківську сферу та відновити кредитування реального сектору економіки, а також зміцнити національну валюту.

—Потрібно було жорстко контролювати, куди витрачалися кошти, надані для рефінансування банків, —переконаний Сергій Леонідович. —Фінустановам дали гроші, щоби повернути вкладникам депозити. Банки ж вийшли на валютний ринок, купили долари під фіктивні зовнішні контракти. Про вкладників ніхто не дбав.

Треба 70–80 відсотків коштів залишати на місцевому рівні

Знецінення гривні —це злочин проти держави і людей, вважає кандидат:

—Не було економічних підстав, щоби так здешевити національну валюту. Девальвація гривні створює дві великі проблеми: всі наші люди одразу на такий же відсоток стають біднішими.

На думку Тігіпка, витягти економіку України з кризи може малий і середній бізнес. Але спершу держава повинна переглянути політику стосовно підприємництва. У нас цей сектор зарегульований, працювати та розвиватися не дають непомірні податки та перевірки.

—У всіх розвинених країнах саме малий бізнес є основою економіки, він дає до трьох чвертей внутрішнього валового продукту, з нього виростають великі підприємства й навіть корпорації. Спрощення податкової системи та зниження основних податків дозволить зробити перший крок до створення сприятливих умов для інвесторів. В Україні необхідно запровадити регуляторну реформу, яка зменшить кількість погоджень і дозволів для ведення економічної діяльності та чітко окреслить повноваження чиновників, аби ті мали менше можливостей незаконно збагачуватися, примушуючи підприємців підносити хабарі за потрібні рішення та документи. Я б зробив кількість ліцензій не більше 150. А сьогодні 2365 видів діяльності вимагають ліцензування. Скоротив би кількість організацій, які проводять перевірки, —їх зараз у нас 85. Крім того, необхідно зменшити й кількість перевірок до одного разу на рік. У нас же підприємців перевіряють в середньому 5,5 раза на рік. Така жорстка система контролю —просто рай для корупціонерів.


Відповідальна влада

Посадові зловживання та безвідповідальність влади політик вважає головними причинами нинішнього складного становища в усіх сферах суспільного життя.

—Нам потрібна комплексна програма боротьби з корупцією, щоби порушники перед законом відповідали за свої дії. А то нам досі тільки обіцяли, що бандити сидітимуть у тюрмах. Приміром, суддя "наколядував" мільйон, посміявся над усією країною. Уже скоро нові колядки будуть, а його не судили, —обурюється Сергій Леонідович. —Народний депутат убив людину, а колеги його захистили: кілька днів не знімали недоторканність, даючи можливість утекти. Ніхто з обранців не пішов із парламенту на знак протесту, не сказав, що йому соромно сидіти в одній залі з людьми, які захищають злочинців. Треба було б спочатку цього депутата посадити у слідчий ізолятор, а потім розбиратися з його імунітетом. Жорсткість потрібна — без цього не обійдемося. Потрібен сильний президент —сильний за повноваженнями і сильний як особистість. Він має керувати урядом, контролювати силові структури. Але при цьому він повинен відчувати відповідальність перед громадянами. Контроль із боку громади мусить здійснюватися через механізм імпічменту. Потрібно прийняти відповідний закон. Рік попрацював —прозвітуй, що зробив. Немає результату —мусиш піти.

Упевнений, необхідно повернути персональну відповідальність депутатів перед виборцями. Верховну Раду потрібно формувати на основі відкритих партійних списків, вибори мерів мають відбуватися у два тури. Виборці повинні мати дієвий механізм відкликання депутатів усіх рівнів та мерів через референдум. Нам потрібна професійна та відповідальна влада. Керувати країною мусять професіонали.

Ніхто з обранців не пішов із парламенту на знак протесту, не сказав, що йому соромно сидіти в одній залі з людьми, які захищають злочинців

У зовнішній політиці має переважати національний інтерес.

—Наші міжнародні партнери повинні поважати Україну як суверенну державу. Для цього українські дипломати та найвище керівництво мають чітко відстоювати свої позиції, боротися за інтереси національного виробника на міжнародних ринках, захищати права українських громадян —трудових мігрантів та туристів за кордоном, —наголошує Тігіпко. — Треба будувати нормальні відносини з Росією. Бо там —наші ринки збуту, перш за все для машинобудування і сільськогосподарської переробки. Але при цьому пам"ятати, що росіяни жорстко відстоюватимуть свої інтереси. Вони ніколи нам нічого не подарують. Ось зараз у нас найвищі ціни російський на газ у Європі і найнижчі —на транзит. Укладаючи газові контракти, наша влада повинна думати про те, чи будуть їхні умови вигідні для України та її народу, а не йти на поступки партнерам.

Владі на місцях потрібно надати більше повноважень. Звісно, за умови, що вона буде відповідальнішою. Сьогодні, каже Сергій Тігіпко, органи місцевого самоврядування виступають у ролі споживачів: чекають, доки кошти на місцеві потреби виділять із Києва. Між тим, деякі регіони активно працюють —мають добрий заробіток, залучають інвесторів. Але за ці успіхи їх не винагороджують —наступного року держава все одно виділяє гроші пропорційно кількості населення.

—Треба 70–80 відсотків коштів залишати на місцевому рівні, —говорить кандидат.


Потрібні реформи

Сергій Тігіпко також упевнений, що необхідна судова реформа. Судді мають стати справді незалежними, потрібно знищити ганебну практику, коли посадовці, користуючись "телефонним правом", можуть примушувати суддів ухвалювати незаконні рішення. Має бути спеціальний орган, який перевіряв би справедливість суддівських рішень і позбавляв служителів Феміди права займатися професійною діяльністю, якщо вони не дотримуються законів у своїй роботі. Треба також заборонити судам розглядати справи не за місцем розташування відповідача та змусити дотримуватися автоматизованого розподілу справ.

Реформування потребує і житлово-комунальне господарство.

—У Європі комунальний сектор —привабливий ринок для приватного капіталу. У нас же інвестора туди не пускають, бо комунальники та місцева влада зацікавлені в тому, щоб усе залишалося як є, адже нинішня система надання послуг населенню забезпечує їм ласий шматок бюджетного пирога. Нам потрібно не піднімати тарифи, а дбати про підвищення якості послуг.

Щоби модернізувати країну, потрібні фахівці.

 —В Україні такі люди є. Це добре підготовлені молоді спеціалісти з державницьким мисленням. Але вони нікому не потрібні: професіоналізм не цінується, чи не кожен керівник приводить "своїх людей", —каже Тігіпко. —Нинішню політичну "еліту" потрібно змінювати. Вони мали час себе показати, але нічого для країни не зробили. Тому потрібні нові управлінці —відповідальні та фахові. Тоді Україна буде сильною, а її громадяни —захищеними та заможними.

Зараз ви читаєте новину «"Керувати країною повинні професіонали"». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 1
Голосування Як ви облаштовуєте побут в умовах відімкнення електроенергії
  • Придбали додаткове обладнання для оселі задля енергонезалежності
  • Добираємо устаткування та готуємося до купівлі
  • Не маємо коштів на таке, ці прилади надто дорогі
  • Маємо ліхтарі та павербанки для заряджання ґаджетів, нас це влаштовує
  • Певні, що незручності тимчасові і незабаром уряд вирішить проблему браку електроенергії
  • Наша оселя зі світлом, бо ми на одній лінії з об'єктом критичної інфраструктури
  • Ваш варіант
Переглянути