На Вінниччині завершуються жнива. Цьогоріч планують зібрати понад 3 млн т зерна. Це найбільше за останні п'ять років.
— Цієї весни фермери добре підготувалися до посівної. На кожен гектар внесли по 90 кілограмів добрив, — пояснює 47-річна Валентина Кирилюк, заступник начальника управління агропромислового розвитку. — Кращі врожаї, ніж у нас, тільки у Хмельницькій області. У середньому фермери збирали по 41,4 центнера з гектара. Торік урожай був на 10 центнерів менший. Для фермерів це добре, вони матимуть прибутки. А це гарні зарплати працівникам і розвиток підприємств. Комбайнер отримує 5–7 тисяч гривень на місяць. Переглядаємо собівартість центнера пшениці. Торік вона була 99,7 гривні. Цього року залишимо таку саму, хоча затрати фермера зросли. Але і врожаї хороші.
За словами прем'єр-міністра Миколи Азарова, оптимальна ціна на пшеницю 1,6 тисячі гривень. Почому продають зерно вінницькі фермери?
— Цього року 79 підприємств області продають пшеницю до аграрного фонду України. Там за тонну пшениці четвертого класу платять 1612 гривень. Її ринкова вартість — 1390 гривень. Тому фермери не поспішають продавати, чекають, що ціна зросте. В області діє 43 елеватори, ховають туди врожаї.
Через дощі вся пшениця йде другим-третім сортом, першого мало. Чи придатне таке зерно для випікання хліба?
— У нас 70 відсотків зерна продовольчого класу. Все воно придатне для випікання хліба. Області на рік треба 210 тисяч тонн для цих потреб. Уперше цього року діятиме обласна програма — держава закупить у фермерів зерно для хліба. Щодо якості в цілому, то є певні проблеми із грибком на зерні. Але це стосується фермерських господарств, які не обробили зерно протруйниками.
Губернатор Микола Джига заявив, що в області багато земель простоює. В яких районах найбільше?
— Мова в першу чергу про землі запасу і резерву. Найбільше їх у Мурованокуриловецькому, Барському, Жмеринському і Могилів-Подільському районах. Під час перевірки виявили, є й такі землі, що були засіяні, але сільські голови про них не прозвітували.
В області посіяли 26 тисяч гектарів гречки. Це майже на 11 тисяч більше, ніж торік. Якого врожаю очікуєте і чи впаде ціна?
— Гречку не збирали, але чекаємо врожайності близько 10 центнерів з гектара. Це на рівні минулого року. Зараз аграрний фонд закуповує її по 6750 гривень за тонну. Ціна впаде. Скоріш за все, до кінця літа гречка на базарі коштуватиме близько 12 гривень.
Коментарі